Postupné zdražení servisního poplatku Skylinku ukazuje, jak zrádné je nabízet služby „zdarma“

NÁZOR – Pokaždé, když provozovatel satelitní služby Skylink oznamuje zvýšení servisního poplatku, si vzpomenu na menší spor, který jsem měl s šéfem této služby před několika lety. Týkal se pochopitelně příjmu televize ze satelitu „zdarma“.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Vypínání analogové televize přineslo nové klienty (nejen) satelitním operátorům

Psal se rok 2009 a Skylink patřil mezi největší hráče na poli satelitní televize. Jeho dominance byla do značné míry daná tím, že svým klientům nabízel dlouhodobý příjem základních televizních programů „zdarma“ – tedy přesněji – pouze za jednorázový poplatek.

Pokud jste v té době chtěli přijímat české a slovenské programy ze satelitu, stačilo zakoupit středně drahý satelitní přijímač a přístupovou kartu, jejíž cena se v té době pohybovala v řádech tisíců korun. Postupně se však snižovala vzhledem ke konkurenčnímu boji. Skylink totiž nebyl jediný, kdo nabízel příjem satelitní televize zdarma. Měl však výrazně víc aktivních karet než tehdejší konkurent Gital / CS Link.

Pozitivní změna pro Skylink přišla v letech 2008 a 2009 v důsledku postupného vypínání analogového televizního příjmu. Řada diváků tehdy stála před rozhodnutím, zda bude televizi přijímat i nadále na běžnou anténu, nebo investuje do satelitního přijímače s přístupovou kartou. Satelit už v té době nabízel vyšší obrazovou kvalitu a větší počet dostupných stanic než nastupující digitální příjem na běžnou anténu. Pro mnoho lidí to tedy byla jednoduchá volba a počet diváků využívajících satelitní příjem televize strmě vzrostl.

Příjem na běžnou anténu je zdarma, satelit může být (dočasně) taky zdarma

Státní kampaň k přechodu na digitální vysílání, na které jsem participoval v roce 2009, tehdy zdůrazňovala, že příjem programů na běžnou anténu v rámci digitálního vysílání DVB-T bude i nadále zdarma. Za jiné způsoby příjmu – tedy satelit, kabel nebo IPTV – však bude muset klient platit.

S touto argumentací nesouhlasil šéf platformy Skylink Jaromír Glisník. Ten naopak zdůrazňoval, že i satelitní příjem základních programů je fakticky zdarma. Liší se pouze tím, že klient musí investovat do koupě satelitního kompletu včetně přístupové karty, případně zaplatit za odbornou montáž.

Zásadní rozdíl: volné vysílání versus kódované

V té době měl pan Glisník v podstatě pravdu. Satelitní televize byla skutečně dostupná zdarma. Poměrně zásadní rozdíl byl však v tom, že základní televizní kanály dostupné na běžnou anténu vysílají bez kódování a jsou volně dostupné v režimu FTA neboli free to air. Otevře je i ten nejlevnější set top box za několik stovek korun.

V případě satelitu jsou ale ty samé televizní stanice kódované. Běžný nejlevnější set top box je tedy neotevře. Příjem těchto stanic může být navíc kdykoliv zpoplatněn. A právě k tomu došlo i v případě Skylinku.

Tuto službu totiž koupila mezinárodní skupina M7 Group a právě nový vlastník televize Skylink rozhodl o zavedení tzv. „servisního poplatku“. Ten měl původně jen pokrýt náklady na správu přístupových karet a provoz klientského centra. Ve skutečnosti se stal významným vedlejším příjmem operátora. Poplatek začínal na symbolických 29 korunách měsíčně, postupně stoupal až na nyní avizovaných 70 korun měsíčně.

Nelze nabízet zdarma něco, za co musí operátor platit

Tento příběh názorně ilustruje, jak zrádné je nabízet a slibovat služby „zdarma“. Provoz satelitní televize není v našich podmínkách vůbec levnou záležitostí a jako takový jej nelze nabízet klientům úplně bez poplatku. Pokud navíc pravidelně rozšiřujete programovou nabídku a přidáváte kanály v HD rozlišení, je logické, že tyto služby musíte z něčeho platit.

Ti, kdo se v předchozích letech nechali zlákat na satelitní televizi „zdarma“, mohou být kvůli stoupajícímu servisnímu poplatku právem rozhořčeni. Klientů Skylinku však výrazně neubylo. Lze tedy předpokládat, že většina lidí si nakonec uvědomila výhody příjmu přes satelit. Případná úspora několik desítek korun měsíčně totiž nestojí za to, abyste přecházeli zpět na běžnou anténu. Nutno dodat, že i ve Skylinku to moc dobře vědí…

Autor článku:

Komentáře (23)

 1. 66jarda66

  No pokud vím tak m7 nikdy neslibovala nic zadarmo. Je to nový majitel značky skylink. Ten kdo má naky problém ať se obrátí na towercom to je bývalý majitel. Tam uplatňuje všechny svoje pohledávky.

  1. juko

   Nemáte tak úplně pravdu. Nový majitel značky Skylink ještě těsně před zavedením poplatku propagoval televizní služby způsobem evokujícím, že jde o neplacený příjem televize. Toto napsal ČTÚ ve své zprávě z konce roku 2012, kdy udělil skupině M7 (M77) pokutu 15 mil. korun za údajně klamavou praktiku při nabídce bezplatných služeb:

   „Deliktu se společnost M77 Group S.A. dopustila tím, že nabízela pod označením GRATIS (u služby Skylink), resp. FREE (u služby CS Link) bezplatné balíčky služeb satelitní televize, ačkoli k jejich sledování je od 1. září 2012 nutné hradit servisní poplatek.“

  1. juko

   Pane Jardo, i sám pan Glisník před lety opakovaně argumentoval tím, že základní programy jsou ze satelitu (stejně jako u DVB-T) zdarma. Máte pravdu v tom, že nezmiňoval, že budou zdarma „navždy“. To ale v článku netvrdím….

 2. 66jarda66

  No kdyby zdrazili třeba o 50 Kč tak neřeknu ale ale o 8 Kč (dva roky předplatné) na měsíc a satelitní média se můžou zbláznit. Takový povím se nedělá ani kolem mobilních operátorů a ti nás drou až na kost. To nikomu nevadí. Jo

  1. juko

   Sdražení je u základní měsíční ceny víc než 100 procent za poslední dva roky (z 33 Kč na 70 Kč) takže netuším, proč zdůrazňujete pouze 8 Kč. Navíc, pan Glisník v jednom z rozhovorů v srpnu 2012 při uvedení servisního poplatku tvrdil, že základní cena 29 Kč měla být stanovena pro horizont tří let (zároveň ale řekl, že „nemůže nic slíbit“). I přesto se tento poplatek za tři roky zvedl až na 70 Kč měsíčně. Je samozřejmě právo Skylinku určit si své ceny, ale musí počítat i s oprávněnou kritikou.

 3. 66jarda66

  Je jasné že m7 udělalo chybu (po koupi od towercomu) že ten balík hned nezpoplatnila a že si nechala pana Glisníka. Je jasné že serpo je určené na ten bezplatný balíček. Ale taky se musí říct že se balíček rozšířil o hd kanály a to někdo musí zaplatit. Skylink už jen nekoduje ale platí kapacitu za ty hd kanály a bůh ví kolik si bere Nova tv za to že skylink může šířit v hd. Já si myslím že ta cena je přiměřená. Podívejte se na jináči operátory někteří za podobné chcou i přes 200 Kč. Ten balíček vypadá úplně jinak jak v roce 2012. Auta taky zdrazili několikanásobně a nikdo se tomu nedivi škodovka stala 40 tisíc a teď půl milionu. Je jasné že je chyba že místo serpo měli ten balíček zpolatnit přímo ne oklikou přes serpo. Pěkný denden.

  1. buko1

   A kto im kázal rozširovať ten balík „bezplatných“ kanálov o kanály, ktoré financujú oni? Keby nimi platené HD kanály celoplošných komerčných TV zaraďovali už do platenej ponuky (tak ako to má normálna konkurencia), tak nepotrebujú zvyšovať SP….

   Druhá vec je to, že zvyšujú SP, ale nezvyšujú ceny platených balíčkov – pritom tvrdia, že SP v týchto cenách zahrnutý je…. Takže buď mali takú vysokú maržu na platených kanáloch, že zvýšené náklady na servis to pokrýva, alebo ZNÍŽILI cenu platenej ponuky….

   M7 už dávno malo prestať s tým tančekom okolo balíka Digitala rpiznať farbu – nič nei je zadarmo, sme štandartný operátor a okrem FTA programov si všetko platíte.

 4. 66jarda66

  Buko1 přemyslejte ten bezplatný balíček by stejně tento rok zanikl. Konci sd vysílání. Co by v něm dávali. Buko1 aspoň je vidět kdo platil ten balíček zadarmo, když se nezvyšuje cena. Nevím čemu říkáte normální ale freesat ani digi to není. A neznám nikoho kdo by jako towercom měl zadarmo (zeoretocky) balíček. Normální konkurence (dle vás pane buko1 má ty základní balíčky daleko dražší. Skylink má co dohánět aby se cenově vyrovnal konkurenci. (pradne zdražit) pěkný den.

 5. buko1

  No neviem, ale ak Digi a Freesat nepovažujete za konkurenciu, tak potom čo? NIKTO iný v ČR na poli poskytovania satelitnej TV NEPODNIKÁ.

  Normálna konkurencia má totiž vtých základných balíčkoch normálne platené programy – PRETO sú drahšie (alebo poznáte satelitného oporátora, ktorý do základného plateného balíčka strčí iba to, čo je pre časť ľudí dostupné v bezplatnom DVB-T? Ja teda nie).

  Towercom nemá zadarmo nič…. Ten len sprístupňuje obsah, za ktorých šírenie mu platia majitelia staníc. Teda oprášil model, ktorý mal zavedený v dobách keď vlastnil Skylink. A keďže jeho karty pre vysielanie zo satelitu sú súčasne určené aj pre príjem platených programov v DVB-T, vytvára si potenciálnych klientov platenej pozemnej televízie v budúcnosti (kto je v dosahu SK MUX4 už môže dnes pri vhodnom prijímači kombinovať Voľnú telku zo satelitu s Plustelkou v DVB-T).

  A k tomu koncu SD – nekončí…. Pár programov v balíku Digital sa bude v SD vysielať aj budúci rok….. Lenže koľko ľudí by si kvôli HD programom platilo balík napr. Mini (ak by HD programy ktoré financuje Skylink boli zaradené od tohto balíčka)? Im by stačili SD programy do ich vypnutia a potom by s nadávkami kartu zahodili a pokračovali v DVB-T… Takto Skylink použil princím žaby, ktorá je vložená do studenej vody a postavená na pomaly horiaci oheň. Tá žaba si tiež všimne, že sa varí až vtedy, keď je neskoro. Skylink postupne tak navýši SP, že ľudia budú plaťiť za bezplatné programy viac, ako by platili u konkurencie za mix bezplatných a platených programov a ešte budú hovoriť koľko peňazí ušetrili…..

 6. 66jarda66

  Pane buko1 díval jsem se u konkurence a vy asi máte proti skylinku asi averzi. Já nepsal že freesat nebo digitv nejsou konkurence. Vy jste napsal divnou větu že skylink není normální provider. Nevím co vás ktomu vede. A pokud vím tak skylink měl bezplatnou nabídku za vlády towercomu, nebo chcete tvrdit něco jinsiho. Pane buko1 vy chcete tvrdit že sd nekončí že tu bude na pořád no nevím. Spousta lidí píše proč skylink nic nepridava a vy píšete kdo se ho prosil něco přidávat. Zajímavé. Pořád ten bezplatný balíček (placený přes serpo) je nejlevnější na celém cz trhu nikdo nic takového za ty peníze nemá. Možná proto je pro vás skylink nenormální. Kdo ví. A kdo ho chce tak platit dal tak těch 8 Kč měsíc ho nezabije. Každý podniká za peníze, nevím vy taky chodíte do práce za peníze. Zadarmo nikomu nikdo nic nedá.

  1. libca

   Já jsem spokojený, Skylinku platím pouze 2 měsíce za balíček Mini. To se jedou etapáky na Eurosportu.
   Na Colorku chytám asi 30 stanic v DVB T a z nich sleduji 5. Gold ,Rebel ,Retro, Sport a 24.
   Jenom nech zdražují a pitomci nech platí.

  2. buko1

   Ja nweviem, ale evidentne máte problém s pochopením čítaného textu. pretože z celej vety si vyberáte len konkrétne slovíčka, ktoré si potom v hlave spojíte a vytvoríte úplne inú vetu. Napr. ja píšem: „Pár programov v balíku Digital sa bude v SD vysielať aj budúci rok….. “ a vy z toho vypotíte toto “ Pane buko1 vy chcete tvrdit že sd nekončí že tu bude na pořád no nevím. “ Pre VAŠU informaćiu – Skylink zaraďuje do balíka Digital PODĽA OFIKO RASTRA aj programy TA3, Lux, Noe, Rebel, Relax aďalšie – pokiaľ skutiočne veríte, že tieto porgramy budú budúci rok v HD, tak ste poriiadne odtrhnutý od reality.

   Ja píšem: „A kto im kázal rozširovať ten balík „bezplatných“ kanálov o kanály, ktoré financujú oni? Keby nimi platené HD kanály celoplošných komerčných TV zaraďovali už do platenej ponuky (tak ako to má normálna konkurencia), tak nepotrebujú zvyšovať SP….“ a vy z toho urobíte toto: „Spousta lidí píše proč skylink nic nepridava a vy píšete kdo se ho prosil něco přidávat. Zajímavé. “

   Čo sa týka konkurencie – prečítajte si láskavo VLASTNÉ reakcie. Ja som napísal: „zaraďovali už do platenej ponuky (tak ako to má normálna konkurencia)“. Vy ste mi odpovedal: „“ Nevím čemu říkáte normální ale freesat ani digi to není.“. A keď som sa spýtal „ak Digi a Freesat nepovažujete za konkurenciu“ tak ste odpovedali toto: „Já nepsal že freesat nebo digitv nejsou konkurence.“. TAK SA ROZHODNITE a nepíšte raz tak a raz tak.

   A dokonca si v jednej vete ODPORUJETE: „ten bezplatný balíček (placený přes serpo) je nejlevnější na celém…“ – ako môžebyť niečo BEZPLATNÉ, keď hneď píšete že je platený cez serpo???? Sorry, ale PLATIŤ za programy, ktoré sú bežne dostupné BEZPKLATNE na terestriálnu anténu – to je o čom? Ja som jasne napísal že zákaldné balíky konkurencie sú DRAHŠIE, pretože obsahujú AJ PLATENÉ kanály. Digital OBSAHUJE NULA platených kanálov., takže jeho cena je pravdepodobne NAJDRAHŠIA na trhu.

   Píšete: „A pokud vím tak skylink měl bezplatnou nabídku za vlády towercomu, nebo chcete tvrdit něco jinsiho.“ – nechcem, JA TO TVRDÍM. Pokiaľ o tom, nevite, tak M7 kúpila Skylink v SEPTEMBRI 2011 (ZÁŘÍ). A SP zaviedli až k 1.9.2012 s tým, že prezentovala ho niekedy v apríli (máji), pričom SÚBEŽNE bežala reklama, kde sľubovali niečo zadarmo (po dobu životnosti).

   Nie ja nemám averziu voči Skylink, som jeho zákazníkom (aj keď so škrípajúcimi zubmi, pretože pôvodne som bol zákazníkom CSlinku). Ale ako zákazník NEMUSÍM súhlasiť s pochybnými praktikami firmy a mám plné právo upozorniť naivných udí, aby nenaleteli a potom sa nečudovali čo kúpili….

   Mimochodom: „A kdo ho chce tak platit dal tak těch 8 Kč měsíc ho nezabije.“ – pôvodný ´SP bol 1,2€ mesačne, od 1.4. je to 2,6…. To nie je 8 Kć, to je viac ako 100% zdraženie poplatku za necelé 4 roky…. Ktorá služba takto zdražela, pričom neposkytuje NIČ InĚ, ako poskytovala v dobách, keď za to nič nechcela? SP je stále za správu karty, NIE ZA PROGRAMY. Ale to nepochopíte, pretže to buď NESMIETE, alebo NECHCETE pochopiť.

 7. 66jarda66

  Libca vy si myslíte že když někdo něco platí že je pitomec. Proč? Vy máte štěstí že je u vás tolik pozemních kanálů. Ale uvědomte si že jsou lokality kde toho tolik není. Někde je jen jeden mux a ani to ne. Vážil bych dobře slova. Než něco napíšete.

  1. Harry

   Ja souhlasim s panem Libca. Pitomci at Skylinku plati. Skylink nalakal lidi na zakladni programy GRATIS a FREE a doufal ze mu zustanou i po zpoplatneni. Skylink doufal ze lidi budou tak pitomi ze mu zustanou i kdyz jim bude lhat. Tudiz ano ja si myslim ze Skylinku muze platit jen pitomec.

 8. 66jarda66

  Podívejte se na zdražení u digitv předtím 290 Kč teď 1800 za měsíc to jde. A nikomu to nevadí skylink zdrazili o 8 Kč a je poprask.
  Harry o vás je známo že nesnášíte skylink. Váš názor je o ničem.

  1. Harry

   Co to tady placate? Jakych 1800 za mesic u Digi TV?! Pane Jardo Gl., uz radsi nic nepiste, zbytecne se ztrapnite. Zadne zdrazeni o 8 Kc. Zdrazili jste z 55 na 70 Kc mesicne (to je 15 Kc) a to pocitam pouze letosek.

  1. Harry

   Jardo, nezlobte se ale vy chcete srovnavat cenu plnych nabidek? Pokud vam to jeste nedoslo, bavime se zde o prijmu zakladnich stanic pres satelit. To jen vy si vybirate veci co se vam hodi. Ukazte mi jednoho cloveka, ktery by byl ochoten predplatit Skylink a zaplatit jej na 2 roky dopredu. Ano, ten clovek zdrazeni nepociti, jenomze velka cast lidi si plati jen zakladni mesicni servisni poplatek protoze nemaji zajem o placenou televizi. Kdyby byli ochotni sledovat a platit pay-tv, zrejme by Skylink nepotreboval sve klienty kasirovat pres servisni poplatek. Proste celej ten poplatek je podvod na klientech a stojim si za tim, ze jim to muze platit jen pitomec. A pouze pitomec to muze obhajovat.

  2. buko1

   A koľko stojí KOMPLETNÁ ponuka Skylinku?????? To už radšej nenapíšete….

 9. 66jarda66

  Pane u konkurence jsou lidi co se chlubí že to předplatit na 4 roky i více. Tak nevím. Podle vás jsou potomci. Já myslím že jsou Češi a chovají se český.
  Jaký podvod na klientech. Vy jste do teď nepochopil že m7 nikdy nic neslibovala nic nikdy na věky zadarmo. Ještě jednou pro vás. Towercom klesli prodeje karet na minimum tak už neměl peníze na financování toho balíku. Tak to prodal a spenezma teď vysílá jinde zadarmo. Lidé naleteli towercomu na letadlo. Co stim má m7 společného nebo si snad myslíte že jim to towercom prodal a dal jim ktomu peníze na financování. Kdo podle vás má platit ten balík zadarmo. Ti co si predplaceji nake balíčky. To nemyslíte vážně. A stejně lidé si měli přečíst podmínky a bylo tam uvedeno jasně že si vyhrazuji právo na změnu. Ne že je to navždy zadarmo. Kdo stim nesouhlasil neměl si to pořizovat. Ale věřím že spousta lidí naletela na masáž prodejců (montážníků). Když jsem se ohradil že může být to zdražení jen 8 Kč tak mi bylo řečeno že je to 70 Kč. Proto jasem uvedl příklady kde se zdrazilo razantně. A nikdo v tisku se nad tím ani nepozastavil. Tak klídek a přeji pěkné odpoledne.

  1. buko1

   Dve vec:

   1. „m7 nikdy nic neslibovala nic nikdy na věky zadarmo. “ – mýlite sa. Reklama „zadarmo“ bežala v telke aj v dobách od 30.09.2011 do mája (květen) 2012, teda v čase, keď Kslyink PATRIl M7 a dokonca posledný mesiac aj v čase, keď Skylink prezentoval zavedenie SP od 1.9.2012. Môžeme spochybňovať tie veky (to je rétorika predajcov), ale reklama bežala.

   2. S tým zvyškom súhlasím – presne rovnako som v roku 2012 obhajoval zavedenie SP v diskuiách u konkurencie… Možno by ste sa divili, pretože ma obviňujete z averzie k Skylinku, ale vtedy som bol mnohými obviňovaný z toho, že ma platí Skylink….

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .