Nova a Nadace ADRA udělili cenu Michala Velíška 2020

TV Nova a Nadace ADRA udělili cenu Michala Velíška za rok 2020. Veřejnost měla možnost online hlasování a ze tří nominovaných příběhů vybrala v pořadí již 15. držitele této ceny – Petra Maráka, který svou pohotovou reakcí zachránil dítě, které se propadlo do 3,5 m hluboké jímky.

 10515
Zdroj: Nadace Adra

Cenu Michala Velíška uděluje Nadace Adra a TV Nova od roku 2006 za statečnost při záchraně lidského života. Výbor Ceny Michala Velíška do letošního finále vybral z více jak osmdesáti nominací tři finálové příběhy.

Ze tří finalistů vybrala veřejnost Petra Maráka (45 let). Díky jeho bleskovému jednání se 15. srpna 2020 rodinná oslava v Otaslavicích u Prostějova na Olomoucku nezměnila v tragédii, při níž mohl zemřít malý chlapec.

Slavnostní vyhlášení jména 15. držitele tohoto morálního ocenění pro neprofesionály se mělo konat na počátku listopadu, ale vládní opatření vztahující se k zamezení pandemie Covid 19 to neumožnila. Organizátoři se proto rozhodli, že nejprve veřejnosti oznámí vítěze prostřednictvím reportáže TV Nova. Jakmile to bude možné, uskuteční se tradiční ceremoniál v Praze v Primátorské rezidenci, jehož se zúčastní všichni finalisté, hosté a média. Pokud se jedná o nominované dětské hrdiny, poděkování s pamětními listy jim z téhož důvodu předá Nadace ADRA na jejich školách. Záštitu Ceně Michala Velíška udělili opět primátor hlavního města Prahy a ministr MŠMT ČR.

Kdo byl Michal Velíšek?

V pozdní odpoledne 13. září 2005 procházel přes park Karlova náměstí v Praze dvaatřicetiletý střihač TV Nova Michal Velíšek a v kočárku vezl devítiměsíční dcerku. Všiml si mladého muže, který obtěžoval jakousi dívku na lavičce. Zeptal se jí proto, co se děje. Netušil přitom, že jí násilník vyhrožuje skrytou pistolí, kterou neváhá použít proti němu. Šest hodin nato Michal Velíšek v nemocnici následkem dvojnásobného průstřelu břicha zemřel. Ohrožená vysokoškolačka i dítě v kočárku přežily bez zranění. Vrah se dal na útěk a poté se několik dní skrýval na neznámém místě. Iva Velíšková se stala vdovou, dcera Valentina přišla o otce. Kolegové z práce a další lidé v Michalu Velíškovi ztratili důležitého člověka, rodiče milovaného syna. Z jeho vraždy byl následně obviněn a k 25 letům odnětí svobody odsouzen jedenatřicetiletý recidivista.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .