Nezvládnutý start nového kanálu Prima MAX. Tohle si management za rámeček nedá

NÁZOR – Nový kanál Prima MAX v prvních hodinách svého vysílání příliš nebodoval. Chybí v nabídce O2TV, na satelitu nevysílá vůbec. Prima nezajistila ani pokrytí severní Moravy. Takový start si její management za rámeček nedá.

Prvním titulem na programu Prima MAX byl hollywoodský velkofilm Vlk z Wall Street. (reprofoto)

Prvním titulem na programu Prima MAX byl hollywoodský velkofilm Vlk z Wall Street. (reprofoto)

První víkend byl z programového hlediska klíčový

Přitom kanál Prima MAX právě v prvních dnech nabízí divákům prakticky to nejlepší co má v knihovně. Pokud byste si mysleli, že atraktivní hollywoodské tituly budou běžet každý týden, jste na omylu. Až se Prima MAX skutečně dostane do všech domácností, řadu diváků zcela jistě zklame.

Její dlouhodobý program totiž víc připomíná reprízový případně recyklační kanál. To co se nevešlo na hlavní Primu a není dost dobré ani pro diváky COOL nebo LOVE, to patrně uvidíte na Primě MAX.

Nové kanály za každou cenu?

Nechci se managementu komerční dvojky nijak dotknout, ale když jsem se v roce 2009 ptal, kdy začne vysílat její třetí program na základě kompenzační licence pro regiony, dostal jsem odpověď, že dva kanály (Prima a Prima COOL) jim zatím stačí a ten třetí nechtějí spouštět „za každou cenu“.

Nyní se přesouváme do roku 2015 a Prima spouští už svůj pátý celoplošný kanál. A nyní se už opravdu nelze ubránit dojmu, že jej spouští za každou cenu a nikoliv na základě programového nebo uměleckého „přetlaku“.

Prima přichází na trh s novými značkami jednoduše proto, že potřebuje obsadit poslední volný prostor v celoplošných zemských multiplexech. Pokud by s novými kanály nepřišla hned, v budoucnu by pro ně nezbylo místo.

Videoarchiv proniká na obrazovku!

A tak se diváci mohou těšit na skutečné programové taháky ve stylu repríz Show Jana Krause, repríz magazínu Očima Josefa Klímy, repríz Vinařů a tak podobně. Reprízy, které jste si doposud mohli – v případě zájmu – pustit pouze online na videoportálu Prima Play, budete mít nyní k dispozici i v televizní podobě. No nekupte to!

Abych nebyl vůči Primě nespravedlivý, musím říci, že tuto programovou strategii zcela chápu. Nejatraktivnější zahraniční obsah je už vyprodán a výroba vlastního kvalitního obsahu je drahá a její vysílání pouze na doplňkovém programu se nemůže vyplatit.

Kde a jak naladíte kanál Prima MAX

Prima MAX Nový kanál Prima MAX naladíte prozatím pouze nabídce kabelového operátora UPC Česká republika a rovněž na běžnou anténu v Multiplexu 3 společnosti České Radiokomunikace. Toto vysílání však není dostupné na severní Moravě. Klienti televizní platformy O2TV by měli mít nový kanál k dispozici až v pondělí 23. listopadu. Satelitní diváci budou muset počkat několik dní případně týdnů. Zájem o Primu MAX projevil Skylink i DIGI TV. Služba freeSAT oznámila, že s tímto programem prozatím nepočítá.

Prima se nedohodla se satelitními operátory

Jakkoliv mám tedy pochopení pro slabší obsah, další věci kolem nového spuštění programu pochopit nedokážu. Především, proč Prima zahajovala vysílání nového kanálu už 20. listopadu když bylo jasné, že mu k tomuto datu nedokáže zajistit celoplošné pokrytí?

Proč generální ředitel Marek Singer den před zahájením vysílání veřejně prohlásil, že kanál Prima MAX bude v nabídkách operátorů Skylink i DIGI TV, když se s těmito operátory nedohodl?

Proč nebyly klíčové záležitosti předjednané?

Jak je možné, že klíčové záležitosti s kabelovými a satelitními operátory nebyly předjednané? Vždyť spuštění nového kanálu se obvykle plánuje několik měsíců dopředu. Nebo si snad máme myslet, že projekt Prima MAX vznikl rekordní rychlostí – bez jakékoliv koncepce – pouze v průběhu několika týdnů?

Prima MAX si v následujících měsících určitě získá desítky, možná i stovky tisíc spokojených diváků. Je možné, že na zpackaný start se rychle zapomene. Na tomto příkladu je ale vidět, že méně je někdy více. Stačilo počkat dva až tři měsíce, a zahájení mohlo být ukázkové. Tak jako kdysi v případě kanálů Prima COOL, Prima love i Prima ZOOM.

Autor článku:

Komentáře (9)

  1. juko

   Díky za informaci. UPC oznámila, že zařadí Primu MAX v SD i HD rozlišení. Je ale pravda, že v tiskové zprávě to bylo uvedeno poměrně nejasně a tak je možné, že zatímco HD verze je k dispozici od prvního dne vysílání, SD verze může být zařazena až za několik dní.

  1. juko

   To je fakt, na druhou stranu mnoho míst a měst je bez Primy MAX včetně Ostravy.

 1. Adam Wolf

  Opět se ukazuje jasný směr, který bude ukazovat vývoj „televizní zábavy“ v ČR. Recyklace recyklací, jen aby bylo reklamě učiněno za dosti :-) Kvuli ničemu jinému tento „kanál“ nevznikl. Managment (obecně) mladých, ambiciozních „dravců s výzvou“ si ovšem neuvědomují, že -stoupající křivka výdělků“ nepujde donekonečna a že JEDNOU se to obrátí a to z prostého důvodu, že LID se konečně „nabaží“ recyklátů a bude „hlad“ po čertsvých novinkách – tudíž masivní přesun na shareServery se zahraniční distribucí těchto novinek a sledovanost tuzemských TV pujde…. však Vy víte kam :-)

 2. plotinos

  Zpackaný článek: Max je podle čísel sledovanosti úspěšnější než Prima love i COOL při svém startu, o Nova Cinema nebo kino Barrandov nemluvě. Zhodnocení reálného výkonu mi tu ve „speciálu Prima MAX chybí úplně. Zkrátka, on ten start asi tak zpackaný nebyl.

  1. juko

   Takže vám se zdá v pořádku, že nový kanál nemohou vůbec sledovat diváci na Ostravsku? Že nový kanál v den startu nebyl v nabídce druhé největší kabelové televize O2TV, ani u největšího poskytovatele satelitní televize Skylink?

 3. jenndabenda

  cituji:
  :Díky za informaci. UPC oznámila, že zařadí Primu MAX v SD i HD rozlišení. Je ale pravda, že v tiskové zprávě to bylo uvedeno poměrně nejasně a tak je možné, že zatímco HD verze je k dispozici od prvního dne vysílání, SD verze může být zařazena až za několik dní.“

  Pane Koisi,
  máte i nějaké konkrétní informace nebo se pohybujete jen v oblasti domněnek? Můžete zjistit skutečný postoj UPC k Prima Max SD?

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .