Nejvyšší česká fotbalová liga bude mít už v neděli k dispozici videorozhodčí

V neděli nasadí česká liga poprvé v historii videorozhodčí! Stanice O2 TV Sport se stala hlavním technickým partnerem celého projektu. První zápas pod dohledem videorozhodčích bude mezi Spartou a Mladou Boleslaví. Duel odvysílá O2 TV na třech svých programech.

Pohled na improvizované pracoviště fotbalových videorozhodčích v ČR. Foto: O2 TV

Pohled na improvizované pracoviště fotbalových videorozhodčích v ČR. Foto: O2 TV

Prostor pro videorozhodčí musí být nepřetržitě monitorován kamerou

Již při našem vstupu do českého fotbalu jsme jasně deklarovali, že chceme zvýšit kredit celé ligy, že se zasadíme o větší důvěryhodnost. I proto jsme byli u projektu videorozhodčích od samého počátku, podíleli jsme se už na testování offline režimu během jarní části loňského ročníku. Osobně mám radost, že naše spolupráce s Ligovou fotbalovou asociací nyní pokračuje i v ostrém provozu a jsme součástí tohoto historického milníku,“ uvedl Marek Kindernay, výkonný ředitel stanice O2 TV Sport.

Na základě dohody s asociací poskytne společnost O2 svůj přenosový vůz, který jako jediný na českém trhu nabízí optimální technické podmínky pro práci videorozhodčích. Jedná se například o separátní klimatizované pracoviště, které navíc musí být nepřetržitě monitorováno kamerou.

Celý záznam se pak posílá k vyhodnocení na univerzitu do belgické Lovaně. Tam se zkoumají reakce či chování videorozhodčího u monitorů a celkový dopad videa na hru. Samozřejmě se nahrává i kompletní komunikace mezi video asistentem a hlavním rozhodčím,“ poodkryl další zajímavosti Marek Kindernay.

Videorozhodčím zápasu HET Ligy mezi Spartou a Mladou Boleslaví bude Roman Hrubeš. Foto: O2 TV

Videorozhodčím zápasu HET Ligy mezi Spartou a Mladou Boleslaví bude Roman Hrubeš. Foto: O2 TV

Videorozhodčí může zasáhnout pouze ve čtyřech vymezených situacích

Videozáznam se může podle protokolu využít během zápasu pouze ve čtyřech přesně daných případech, konkrétně zda byla dosažena branka, zda bylo správné rozhodnutí týkající se pokutového kopu, případné udělení červených karet a identifikace při udělení osobního trestu. Videorozhodčím prvního zápasu bude Roman Hrubeš.

Asistent u videa však není pouze pasivním pozorovatelem, na základě dostupných záběrů smí v komunikaci s hlavním sudím vyvíjet aktivní iniciativu. Ta by se měla týkat pouze těch případů a situací, které jsou dány zmíněným protokolem. Video asistent má pouze doporučující hlas, konečný verdikt bude nadále v plné kompetenci hlavního rozhodčího.

V českém prostředí se video v online režimu vůbec poprvé využilo v utkání juniorské ligy mezi Spartou a Jabloncem. Tehdy k žádnému zásahu do hry ale nedošlo. Významnějším testem tak bylo juniorské derby pražských „S“, kdy vůbec poprvé v historii došlo na základě konzultace s videorozhodčím Romanem Hrubešem a zhlédnutím inkriminovaných záběrů sudím Pavlem Orlem k odvolání penalty.

Nyní přichází na řadu i česká nejvyšší fotbalová soutěž. Jak ostrá premiéra videorozhodčích dopadne mohou diváci sledovat v neděli od 18.00 hodin v exkluzivním přenosu na stanicích O2 TV Sport, O2 TV Fotbal a O2 TV Free.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .