Na satelitu se blíží vypnutí programů Nova Cinema a Fanda ve standardním rozlišení

Diváci satelitní služby Skylink se po vypnutí slovenských programů DajTo a DOMA musí připravit i na vypnutí dalších dvou stanic ve standardním rozlišení. Týká se stanic Nova Cinema a Fanda. Podobně jako v případě slovenských programů, i tentokrát platí, že vypnutí pocítí pouze zákazníci platformy Skylink. V rámci ostatních platforem se – prozatím – nic nemění.

Ilustrační foto - fotobanka Thinkstock

Ilustrační foto – fotobanka Thinkstock

Nové přijímové parametry stanic Nova Cinema a Fanda v rámci satelitní služby Skylink

Pokud tedy sledujete tyto programy na vlastním satelitním přijímači s kartou Skylink, budete muset přejít na vysoké rozlišení obrazu. Čas máte do 31. března 2016, kdy dojde k definitivnímu ukončení vysílání těchto stanic ve standardním rozlišení na pozici 23,5 východně.

Vysílání obou programů v HD rozlišení bude pokračovat na frekvenci 11,876 GHz. Pro individuální naladění těchto stanic zadejte do přijímače tyto parametry: polarizace – horizontální, symbolová rychlost 29900 kS/s, FEC 3/4, norma DVB-S2/8PSK, pilot ON.

Standardní rozlišení na satelitu letos vypne i Česká televize

Proč dochází k vypínání stanic ve standardním rozlišení už nyní? Důvodem je efektivnější využití vysílací kapacity na satelitu. Tento druh příjmu je ve srovnání s jinými platformami vždy o krok napřed. Satelitní diváci měli například k dispozici digitální příjem programů několik let předtím než se z toho stal standard i na běžnou anténu.

Na satelitu je dnes řada stanic dostupná jak ve standardním, tak ve vysokém rozlišení. Toto dvojí šíření téhož obsahu stojí televize a operátory peníze navíc. Přitom většina domácností má už nyní k dispozici televizní přijímače schopné zobrazit vyšší rozlišení. Není tedy nutné prodlužovat vysílání většiny stanic ve standardním rozlišení.

Příjem na starších televizorech lze zajistit díky satelitnímu přijímači s modulátorem nebo scartem

Pokud i přesto patříte k menšině diváků, která ještě nemá k dispozici HD televizi, máte na vybranou. Buďto zakoupíte HD zobrazovač, nebo budete muset zvážit návrat ke klasické anténě. Tam bude SD k dispozici ještě několik let. Další možností je změna satelitního operátora. Někteří operátoři – například freeSAT nebo DIGI TV – ještě poskytují příjem základních českých a slovenských stanic ve standardním rozlišení.

Pokud máte zájem pokračovat u Skylinku, ale chcete své oblíbené stanice i nadále sledovat ve standardním rozlišení, doporučujeme zakoupení speciálního satelitního přijímače, který je schopen konvertovat HD signál i pro starší typy televizorů. Jde o HD přijímač, jenž má k dispozici i výstup přes scart, ideálně i přes modulátor.

Tento typ set top boxu vám umožní přijímat kompletní nabídku stanic ze satelitu i s využitím staršího televizoru. Jedinou podmínkou je, aby takový přijímač plně spolupracoval s kartou satelitní služby Skylink. Pokud by vám toto řešení nevyhovovalo, lze pouze doporučit přechod k jinému poskytovateli televizního vysílání – včetně kabelové televize.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .