Ministerstvo financí navrhuje sloučit RRTV s Ministerstvem kultury

rrtv_perexNutnost úsporných opatření podnítila ministra financí Miroslava Kalouska k myšlence sloučení regulátora rozhlasového a televizního vysílání s Ministerstvem kultury. Předpokládaná úspora by mohla dosáhnout 40 milionů korun ročně. Proti myšlence se zcela logicky postavila předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová. Před možnými riziky varuje i mediální expert ODS Walter Bartoš.

O iniciativě ministra financí informují Hospodářské noviny. Členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání podle deníku zamýšlený plán pobouřil. „Ztratili bychom punc nezávislosti. V Evropě se něco podobného stalo zatím jen jednou a bylo z toho poměrně velké pozdvižení. Velmi teoreticky by se dalo říct, že by pak hrozila politicky motivovaná kontrola televizního a rozhlasového vysílání,“ řekla listu Kalistová, jež v minulosti zastávala i post šéfky kulturní komise ČSSD a byla náměstkyní čtyř ministrů kultury. Podobně se vyjádřil i mediální odborník v řadách ODS. „Z nezávislého orgánu, který funguje, by byl v podstatě přílepek ministerstva kultury,“ řekl Walter Bartoš.

Zajímavé je, že už v minulosti probíhala v menší míře veřejná diskuze ohledně možného sloučení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání s Radou ČTÚ. Podobný „superregulátor“ měl své zastánce i na Slovensku. Prozatím není ani tohle řešení na pořadu dne. Tendence omezit nezávislost RRTV cestou sloučení s jiným orgánem pod záminkou úspor ale budou patrně existovat i v budoucnu.

Jak připomínají Hospodářské noviny, letošní návrh sloučení RRTV s Ministerstvem kultury je součástí obsáhlého materiálu úspor ve státním rozpočtu. Ministerstvo v něm vypočítává několik desítek státních fondů, ústavů, komisí či rad, na jejichž provozu by se daly ušetřit desítky milionů korun. Ministr financí Miroslav Kalousek plánuje díky zjednodušení agend a odstraněním duplicit ušetřit celkem devět miliard korun.

Autor článku:

Komentáře (5)

  1. Petr Kružík

   Naopak. Absolutní souhlas! RRTV je zcela zbytečný úřad. Technicky se doubluje s ČTÚ a nýčko jen uměle vytváří zaměstnanost a obhajuje svou činnost neskutečnými 25 vyhlášenými licenčními řízemími na vkv kmitočty…(a to je jen svrchní slupka)

  2. Barka

   A co se vyřeší tím , jestli existuje nebo ne?

  3. Jose

   Přesně tak. Naprosto souhlasím i s panem Kružíkem i s panem Kalouskem.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .