Jak a proč se člověk stává satelitním pirátem?

settopbox-logoLevná satelitní televize Digi TV, která nabízí desítky programů za necelé tři stovky korun měsíčně, ve středu zaskočila mnohé tzv. satelitní piráty. Díky tomu, že změnila kódovací algoritmus tak cíleně vyřadila několik tisíc domácností, které tuto službu přijímají načerno. Proč se ale průměrný divák stává satelitním pirátem? To si nemůže dovolit zaplatit dvě-tři stovky měsíčně za legální příjem?

Zaplať nebo (ne)uvidíš.

Pokaždé, když Digi TV změní přístupové klíče na své programy, způsobí to mezi satelitními diváky menší poplach. Tato služba využívá pro své kódování zastaralý systém Nagravision 2, ze kterého placené televize ustupují a přecházejí na modernější systémy. Jenže provozovatel Digi TV se k tomuto kroku zatím neodhodlal protože jde o finančně náročný proces, který trvá několik měsíců. A tak se k její plné nabídce dá dočasně dostat i bez placení. Na straně diváka musí být speciálně upravený přijímač s emulátorem kódovacího systému a dotyčný divák musí ještě najít ten správný klíč, který mu programy otevře.

A právě hledání klíčů bývá mnohdy zajímavý adrenalin. Obvykle se nové klíče objeví „někde“ na internetu v průběhu desítek minut a pak se šíří závratnou rychlostí na všechna satelitní fóra, odkud si je uživatelé přímo stahují. Další možností je nastavení přijímače na tzv. „auto-update“, který nové klíče sám ohlídá a nainstaluje v přijímači. Jde o poměrně spolehlivou součást vnitřního softwaru přijímače, která ale čas od času vypoví. A přesně to se stalo i tuto středu. Digi TV změnila nejen přístupové klíče, ale vyřadila i auto-update, což způsobilo komplikace nejen pirátům, ale i provozovatelům satelitních webů. Parabola.cz i Satcentrum.com byly včera odpoledne nedostupné kvůli výraznému náporu návštěvníků hledajících klíče.

Problém není v ceně ale v programech, které nelze legálně sledovat

Nelegální příjem ale není jen problémem platformy Digi TV. Podobné starosti mají čas od času provozovatelé všech placených televizních služeb po celém světě. Satelitní technologie totiž umožňuje prakticky neomezené pokrytí, to se ale nelíbí distributorům televizních práv, kteří požadují zacílení vysílaných pořadů jen pro konkrétní trhy. A tak přichází na řadu technologická cenzura. Každý divák se dostane jen k těm programům, jaké mu jeho domácí provozovatel zpřístupní. Pokud chcete v Česku sledovat atraktivní německou placenou televizi Premiere, nebo britskou Sky Digital potažmo španělskou Digital+, jste bez šance. Nedá se legálně předplatit, nemůžete ji sledovat aniž byste chtěli. Český prodejce vám radši ochotně nabídne česko-slovenský Skylink, český CS Link, UPC Direct nebo DigiTV. Že se tyto služby nemůžou svým zahraničním vzorům ani v nejmenším rovnat? To nikoho nezajímá. Žijeme v ČR, můžeme mít jen to, co je české. Přesněji to, co za „české“ považují provozovatelé a distributoři.

premiere_bluebox

Evropský trh s placenou televizí naráží na různá úskalí. Na jedné straně zde je směrnice Televize bez hranic, která je ale výhodná spíš pro provozovatele vysílání než pro diváky. Máme volný pohyb osob a služeb, stírají se hranice mezi státy. Ale uměle vytvořené hranice v televizním příjmu zůstávají. A právě to je vhodná půda i pro nelegální příjem.

Krátkodobý nelegální příjem může provozovatelům i pomoct

Mimochodem, pokud by Digi TV, byla jen českou platformou s českými programy, nikdy by nečelila tak masivnímu zájmu ze strany českých „pirátů“ jako je tomu dnes. Časté jsou úšklebky od těch, kteří se ptají, proč se vlastně někdo stává satelitním pirátem. Nemá na to, aby zaplatil tři stovky měsíčně za příjem televize? Odpověď je – v penězích příčinu nehledejte. Provozovatel této platformy ale nabízí své služby na několika trzích, kromě Česka i na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a dalších zemích. A výsledná nabídka pro všechny země pozůstává z víc než sto programů, které ale běžný divák nikdy neuvidí pohromadě. Český divák uvidí jen českou Novu, českou Primu a další české programy. Slovenská Trojka, Markíza, Joj, Joj Plus, maďarský Sportklub, nebo atraktivnější verze kanálů Sport1 a Sport2, zahraniční filmové kanály nebo exotika v podání rumunských televizí, to všechno je pro českého diváka oficiálně nedostupné. A jediná cesta vede přes neautorizovaný příjem.

Neautorizovaný příjem satelitní televize ale nemá jen stinné stránky. Paradoxně může některým provozovatelům i pomoci. Představte si, že několik měsíců přijímáte programy, na které si postupně zvyknete. V momentu, kdy vás provozovatel definitivně „odpojí“ změnou kódování, existuje výrazný předpoklad, že si službu koupíte. Platí to zvláště tehdy, pokud jste například sportovní sázkař nebo vášnivý milovník filmů. Neautorizovaný příjem je tak mnohdy nejlepší reklamou ve stylu „try before you buy“. Pokud máte k dispozici některý program na zkoušku jen několik dní, nevytvoříte si tak silný návyk, abyste si jej koupili. Pokud jej ale přijímáte několik měsíců, šance, že si na něj zvyknete, je výrazně vyšší.

Kdy se dočkáme skutečné televize bez hranic v Evropě?

I když je satelitní příjem zahraničních platforem svým způsobem nelegální, postupem času bude muset dojít v této věci ke změně. Evropská komisařka pro informační společnost a média Viviane Reding se již několikrát zmínila o tom, že je potřeba upravit způsob, jakým se v Evropské Unii obchodují vysílací práva. Podle ní je nelogické, aby se omezovala jen na konkrétní trh nebo zemi, protože cílem má být sjednocování a ne rozdělování evropské společnosti. A pokud sjednocování, tak ve všech aspektech. Proto navrhla, aby se vysílací práva prodávala pro všechny země najednou, přičemž by to měla upravovat přímo evropská legislativa. Tím by se odstranil problém s příjmem televize za hranicemi a nastala by skutečná volná soutěž i mezi provozovateli placené televize v Evropě.

Jenže než se její logický nápad reálně promítne do života, uběhne ještě dlouhý čas. Distributoři se budou podobné praxi vehementně bránit a pozadu nezůstanou ani firmy, které se zabývají kódovacími systémy. Pokud by se v Evropě prosadil jednotný nákup televizních práv pro všechny země, znamenalo by to, že by mnohé televize nemusely svůj signál kódovat. A výrobci kódovacích systémů by přišli o výraznou část svých zisků. A to se jim logicky nebude líbit. Vždyť o peníze jde až v první řadě.

Upozornění: Tento článek nemá za cíl propagovat nelegální příjem, ani jej nepodporuje. Cílem bylo ukázat na možné příčiny a důsledky.

Autor článku:

Komentáře (11)

 1. jpa

  Pirátsky přijímám Digi jen proto , že a v tom se článek nemýlí nemůžu se jinak legálně dostat k některým slovenským programům. Mohu jen závidět kabelovkám,že to svým uživatelům poskytují.Malý uživatel třeba na vesnici nemá šanci. Samozřejmě je tady spůsob přes nějakého občana ze slovenska si kartu koupit ,ale už je problám z placením atd. Neautorizovaný příjem je témeř jediná možnost. Ale zajimavá myšlenka o Tv bez hranic např. pro celou EU no to by bylo něco třeba si zaplatit balík angl.programů anebo třeba jen těch slovenských.

  1. kubisek

   Ale jasně, že se dá legálně dostat ke slovenským programům, tedy vyjma Markízy a STV3. Stačí si pořídit kartu od Skylinku za jednorázové 2 tisíce a STV1, STV2, JOJ a JOJ Plus jsou doma. Případně i CS Link, ale tam je těch slovenských programů méně.

  2. Jose

   Ano přesně tak, ale Markíza třeba figuruje v zákl. nabídce IPTV Telefonica O2. A jinak ze Sky Linku jde ještě stále taky i když to mělo být vypnuto 17.5.09 tak nevím, někteří tvrdí, že už ji vyjednali taky, jiní tvrdí, že se stále nastavují ty regiony CZ+SK. Což je druhá věc i u Gitalu i u SKY Link lze mít více karet, kdysi byl strop u Sky Link 5ks, dnes je to bez omezení a lze mít u jedné nastavený SK region u druhé nastavený CZ region,U Gitalu tedy CS Linku to snad jde i přepínat pomocí SMS. On je to takový konkurenční boj mezi nimi. Tedy taky takový vlastně ojeb. Oni jako vychází třeba ze Slováka, co by pracoval v ČR, takže jede domu, pošle si SMS a má tam SK a přijede do Čech pošle SMS a má tam CZ. Ve skutečnosti je jim to úplně jedno, takže odkud to je a odkud přijdou peníze a cokoli. Takže si lze nastavit SK a je to. Atd. Takové srandičky, co oni dělají mezi sebou. Hlavně aby nezvítězilo to lobby Nova, Prima protože ty strašně ječej a jsou pokakaný až za ušima. A už podávali nějaké stížnosti někde.Hlavně na kabelovky v ČR, že nabízí slovenské TV. To jsou na netu ty články jako: Slovenské televizi vrací úder atd. Takže mají strach. Já k tomu dodávámn, že zatím co Novu a Primu jsem neviděl ani nepamatuju, na Jojku koukáme celkem běžně. Ale snad zvítězí a vyhraje ten záměr, že alespoň v tomhle bude Československo, tedy všechno CZ dostupné v SK a vše SK dostupné v CZ. Mimochodem Markíza má mít brzy dvojku a stejný problém je i mezi Němci a Rakušany.

  3. Edison

   V CR ste na tom podstatne lepsie. U nas je vacsina hlavnych ceskych TV nedostupna. Teda oficialne. Po dlhej dobe som si pozrel, co je v nasej analogovej kablovke. Akurat CT1, CT2 a Prima. Inac nic. Zjavne v CR sa daju pozerat vsetky hlavne slovenske TV, dokonca aj STV3. U nas napr. CT4 Sport nehrozi. Este, ze tu mame Skylink, CSlink a pod. Ja som si to vyriesil tak, ze mam kartu Skylink na slovenske TV a CSlink aktivovanu pre region CR na ceske TV. To mi zatial vychadza ako najlepsia kombinacia. Jedine, co tymto sposobom nedostanem, je Nova HDTV, ktora ide len cez Skylink. Ale HDTV zatial neriesim, nie som na to vybaveny.

 2. Jose

  No, nic moc, když bych ten článek hodnotil. I když myšlenka v závěru je velice správná a dobrá. Řekněme to takto. Je dnes příliš módní hovořit o Digi TV, ale je to nejméně podstatné nebo absolutné nepodstatné, takřka bezvýznamné. Ovšem, když tedy začínáte o Digi Tv. Tato platforma jde emulovat cca 3 roky i když se většinou uvádí všude roky 2 a to z toho důvodu, že až ty 2 se to stalo dejme tomu masovým problém, ale šlo to již před třemi. Je nutno podotknout, že před tím cca 1 rok šlo zcela totéž u Sky Link a zase před tím šlo zcela totéž 3 roky u UPC Direct. Takže není třeba jen víceméně zmiňovat Digi Tv. Ostatně na družice Telstar je několik přenosových distribučních kanálů UPC Direct, který šly také ještě nedávno a také kolik let, stejně jako jde třeba do dnes Kingstone na Síriu a taky už kolik let. Je nutno připomenout také minimálně 6 let přístupnost všeho francouzského ať to bylo TPS nevo Canalle Sattelite France nebo AB Sat. Samozřejmě roky šlo nejen Premiere, Digital+, ale třeba i Polsat Cyfrowy, Cyfra +, ale i šlo roky Sky Italia, tehdy ještě nepatřící Murdochovi pod názvem Stream, tento paket byl velmi oblíbený a když přešel na NDS byl mu vystrojen velkolepý pohřeb. Také je třeba vzpomenout na Holanďany a jejich Digitaal, taktéž na Portugalce, Cabo a také třeba na řecké Nova Hellas, do dnes mám dojem také funkční, jen se o tom veřejně nemluví a neví. Ale začněme historií. Stejně jako se příliš nemluvilo o norsko/finsko/švédských balíččcích též přístupných obdobným způsobem. Když se objevilo první vysílaná na satelitech bylo nekódované a bylo možné se dívat i na britské stanice a pod. Pak to začali zakódovávat. Velice neuměle, jen třeba popřehazováním řádků. A už tehdy se objevily samozřejmě první neumělé domácí dekodéry a pomocí točením dvou petenciometrů na takové krabičce se ty řádky zase srovnaly, později samozřejmě i tam nahrazeno automatikou, že si už krabička poradila sama, tehdy šlo především o švýcarský Teleclub a německou Premiere. Aby v Československu viděli na co jinak neměli nárok. Pak přišla doba kartiček UPC chodilo tehdy z polské karty Wizja nebo později z karty Penta, kterou vyráběli ruští emigranti v Británii. Pak třeba i krátce z karty Opos atd. Oblíbené byly karty jako DS9 neboli Silver Card, vlastně první snad byla Gold Wafer. Obrovské popuraty dosáhla tzv. Fun Card. Pak přišly další Atmega, Titanium až někam do doby Užovky. (Cobra Card )Bylo kartiček jak na mariáš, pak byl nástup emulace, tedy proč to nahrávat do chipu karty, když to jde nahrát přímo do firmware přijímače. A nastoupila zlatá éra emulace. Trvající kolik ? Tři roky ? Nebo šest ? Něco jde emulovat už třeba 10. A byla doba kdy šlo emulovat tisíce programů. Ta doba by snad šla označit asi tak 3 roky. Řekněme, že už tak 5 let je emulace mimo mísu. V podstatě někdy od doby přechodu z Nagravision 1 na Nagravision 2. Tedy ty jedničkové kódy, Viaccess, Irdeto, Seca to byla sranda…Když to přešlo na dvojkové řady, už to sranda nebylo. Nevědělo se, zda někdy vůbec půjde Nagravision 2 a i když pak šlo a zase rok či déle v něm chodil Polsat a Premiere a Digital + a do dnes v něm jde nebohé Digi. Tak už mezi tím se vymyslelo a začalo používat něco zcela jiného a to Card Sharing. Napřed to byly neumělé a nechráněné přenosy jako ostravský Radegast nebo polský Satbazaar, později už trochu bezpečnější New Camd a pozdějí přešel přelomový G-Box až k dnešním C-Camům apod. O co tam jde ? O Digi tv ? Ale vůbec ne. To opravdu nikoho nezajímá. Jde se po britských stanicích. Jde se také velice, velice hodně po ruských stanicích atd. Jde se stále po Sky Italia a není problém se dívat doma na Sky Italia. Nastoupila sláva linuxových mašin jako je Dreambox a AB IP Box a PCI karet jako je Sky Star. A začalo sdílení. Jenže ty logy a jak se tak vše na netu monitoruje a jak se tak na netu vše ví. A tak to může i sloužit jako důkazní materiál u soudu a tak zavřeli pár lidí v USA, Polsku na Ukrajině, ve Francii. A tak se přešlo ještě na něco jiného. Sice Cardsharing, ale nikoli veřejně po netu, ale na vlastní síti. A dnes zcela dominují a vše ovládla tato zařízení.
  http://www.cardsplitter.com/ nebo zde http://shop.olmi.cz/zbozi/755-wireless-card-spliter-smartwi nebo zde http://infinito.inshop.cz/inshop/bezdratovy-prenos/smartwi-bezdratovy-card-splitter-prepinac-karet.html nebo zde http://www.tvdigitalne.cz/index.php?ID%5B1%5D=7&ID%5B2%5D=8416&detail=374&SmartWi—Wireless-Card-Spliter není myšleno jako propagace jednotlivých obchodníkům, ale jako ukázka, toho, co se používá dnes… samozřejmě je tam napsáno pro jednu domácnost, ale samozřejmě ono to snad pozná v českém paneláku nebo činžáku, zda je to za stěnou mezi obývákem a dětským pokojem nebo za štěnou sousedovou ? Samozřejmě, že ne a tak jsou desítky těhle domácích soukromých minisítí… a pak na co se taková minisíť složí to tam má… jeden z nich si koupí plnou nabídku UPC a ostatní mu platí své adekvátní díly… kolikrát se zlevní potom takové UPC ? To už se ani nevyplati utrácet elektřinu za zapínání PC a hledání keys na Digi…a když chtějí Premiere, tak si zaplatí i třeba Premiere nebo Poslat, co chtějí… Když se jich skládá 10. Dokáží se složit na hodně. No, ale to jsem trošičku odbočil k posledním a nejnovějším trendům ohledně satelitního pirátství. Přišla jako se vším i v tomto doba sítí. A tak se dělali na straně druhé jiné pokusy. Tedy jak zamezit samotnému signálu. A dělalo se úzce směrované vysílání už ne dostupné po celé Evropě, sice ze satelitu, ale jen směrově na cílovou zemi. A také přišlo DVB-T. Osobně se domnívám, že jeho urychlené zavedení a jeho propagace souvisí právě s tímto. Pak už se Polák nebude moci dívat na ČT2 apod. Prostě to nechytí. Na druhou stranu samozřejmě už bylo několik konferencí a pokusů zase z druhé strany. Tedy naopak to sjednotit. Konečně tu Evropu. Aby bylo možné si u nás koupit legálně Premiere a Polsat atd. Ale naráží to na ta autorská práva, zvláště u britského ostrova je to šílený problém, nejsou vůbec kontiment atd. atd. A tak jsou různé tlaky a různá lobby s různými zájmy. Dokud je Evropa mediálně rozdělena je i obtížné nahánět německého nebo polského hackera v Čechách a opačně, tedy českého ve Španělsku či Řecku. Ale pokud by se trh sjednotil a autorská práva. A bylo by zde možné mít k dispozici legálně všechny nabídky Evropy, pak by také mohla být učinější vymahatelnost práva a jejich ochrana.
  Jenže toho se zase asi bojí místní pitomci, že s tím, co předvádí by asi krachli.
  Ovšem řeší to jinak, zavádějí DVB-T a tak žijeme v těhle různých vlnách a pohybech a uvidíme, co přinese čas. Ale Digi Tv. To v tom opravdu žádnou roli nehraje. Jen snad bych ještě v souvislosti s ním připomněl, že velice dlouho požívalo jakési nepsané ochrany, mrávě proto, že je levné tedy sociální tedy ,,cigi“ tedy sat pro socky, jak se mu říká. A nemělo být prolomeno. Vlastně to byla asi nouze nebo poslední záchvěvy pštrosů (tedy Emu) před smrtí, co nakonec útok na něj způsobilo. Stále je tu mementum, tedy umrtí krásného a velmi sympatického rakouskéhop balíčku EASY právě z tohoto důvodu.

  1. Edison

   Na to dekodovanie analogovych kanalov si pamatam. Videl som to u znameho niekedy v roku 1989. Presne, ako pises, krabicka s potenciometrom, ktory bolo treba otocit do vhodnej polohy a obraz naskocil. Mal to nastavene prave na jednu TV, ktoru pravidelne pozeral, uz nepamatam, aku. V pripade inych TV bolo treba nastavit inu polohu. A niektore sa nedali tymto zariadenim otvorit vobec.

  2. oneeeee

   Internet je na to … aby si človek našiel čo potrebuje. Na zamedzenie nelegálneho príjmu treba viac vecí , internet, počítač a elektrinu. Stačí tá elektrika , sms operátor dovoľuje, nekontroluje obsah. Všetko však niečo stojí.
   Každý z nás je pirát , dovoľuje to obsah internetu . A kto si čo robí doma je jeho vec. To by tak ešte bolo , aby naše súkromie niekto začal kontrolovať. To by už došlo k občianskej vojne.
   Najväčším problémom je europska únia . Čo tá už všetko stihla zakázať a ešte sa jej pcháme do sráku. Možno sa do destiatich rokoch dočkáme anténiek na hlave , aby si mohli zistiť aj náš pohyb. To sme to dopadli. FUJ.

 3. Jose

  Ještě bych možná připomněl jednu věc. Je třeba také vzít v potaz, jak bouřilvý a obrovský rozvoj prodělalo ,,české“ satelitní vysílání. V době, kdy se ,,kradla“ analogová Premiere, tak na sat nic českého nevysílalo. UPC začalo vysílat v roce 2000, tedy to je 9 let. Jeho nabídka z pohledu dnešního UPC byla směšná. Vezměme si jak bouřilvý a nádherný rozvoj proběhl za poslední 3 roky v rámci ,,války“ Sky Link versus CS link. Dnes ? HDTV Sky Link začíná být na vrcholu evropských stanic. V kterém balíčku dostanu Viasat History a History ještě v mateřském jazyce a ještě HD ? Takže ono je také hodně otázkou, co jsme měli a mohli si koupit před 3 lety a co si můžeme koupit dnes. Před 5 lety nebyl na UPC žádný Viasat History a nebylo na trhu žádné Digi ani Telefonica O2 atd. Tak se muselo chytat zahraničí a lovit ty stanice ze zahraničních balíčků a pak pokud bylo možné to emulovat bylo to jednodušší nežli shánět nějaký převodník, tedy občana tamního státu na kterého by byla registrace. Takže vše tehdy hrálo pro to. Nějak to udělat. Dnes ? Dnes už je jiná doba. Dnes už opravdu stačí si v klidu zakoupit Sky Link. (Osobně ho mám koupený 2x a jde v něm i Joj i STV1+2 a nyní dokonce, nejspíše, ale pouze přechodně Markíza + STV3 údajně předělávka ohledně regionů CZ versus SK, ale měla být ukončena 17.5. ale jde to zatím stále) Takže dnes už není důvod tak hrozně usilovně nahánět všelijaké evropské balíky jako Premiere apod.
  Jediné, co snad nemáme jsou takové ty placené super filmové kanály jako jsou Taquilla nebo Prima Fila nebo Kiosque nebo Direkty. Ale jinak v podstatě Sky Link uspokojuje plně mé veškeré potřeby. Sportovní kluby. Možná to ještě stojí za zmínku. Asi ano. Ano tyto spotkluby jsou hodnoceny velmi vysoko, tedy ani Němci nechápou, kde na to ti Maďaři berou a říkají , že ty Sport kluby jsou super. Jenže, když hrála Bercelona s Madridem, Digi změnilo, jak to bývá zvykem klíče ( většinou je mění právě v průběhu fotbalových zápasů, tedy o zamezení nebo tedy a autorská práva k těm zápasům jde nejvíc, ostatně stejně se chová i Premiere i Digital+, ostatně i STV to pro ČR odpojuje) no a co se stalo, dříve nežli nějaké klíče nebo co, k vůli nímž kolabovaly servery, se na netu objevily odkazy, kde tento zápas bylo možno si PUSTIT KVALITNĚ A V POHODĚ z NETU !!! FREE !!! Docela sranda. No a když se zcela totéž opakovalo při nedávném finále, kde opět figurovala Barcelona tentokrát s Manchesterem. Vysílalo to i v pohodě ještě v obyčejném analogu po zemi ČT 2 ! Takže zase pokud dnes někdo napíše, že mu stačí DVB-T nebo, že mu stačí Sky Link či CS Link. Tak mu to docela dost věřím. Osobně spíše tedy ten Sky Link nebo CS Link protože tam je možnost ještě něčeho na víc jako Spektrum, History atd. Jak v kterém, dle chutí, nežli v to DVB-T. Ale prostě v podstatě to stačí. Samozřejmě pokud se objeví tak výhodná nabídka jako mít doživotně ORF za 900Kč nebo Telewizja na kartě asi na 6 let nebo na kolik taky za pár korun, proč ne. Ale zabývat se tím, jak se dívat na Digital+ nabo na Canal Digitaal nebo na Sky Italia nebo na Premiere nebo na polské balíky Polsat Cyfrowy, Cyfra+ i když to přes Card Sharing stále jde. To už skoro nemá význam. Mimochodem i ta zástupnost nebo tedy, co Evropa nesjednotí, to si jednotí lidé sami, tou slavnou šedou ekonomikou, tak zrovna minulý týden jsem měl nabídku, že mi zajistí ,,legální“ příjem Polsat neby Cyfry pokud bych to chtěl. Ale prostě i to jde. Dnes už to není tak zásadní. A dle průzkumů je na dva neplatící příjemce Digi, jeden platící příjemce Digi, což není tak hrozné. A prodejci říkají, že pokud prodají někomu něco na čem jde emulovat Digi, prodávají mu i zároveň Sky Link či CS Link aby, když už to nepůjde koukál dál legálně na jednu z nich. Takže asi tak. Dnes už není motivace, co bývala. Až přestane jít emulovat Digi nejspíše emulace skončí a card sharing nikdy nedosáhne takových rozměrů, protože už je příliš veřejný, tedy ten net má klady i zápory, ale emulace je dejme tomu domací věc, ale něco vysílat na net, to už přesahuje rozměr domu, bytu, bude běhat pouze lokálně na soukromých sítích. Zdá se, že vše se vyvíjí zhruba tímto směrem.

  1. Edison

   Digi by som az tak nepodcenoval. Myslim, ze svoj vyznam ma. Velmi lahko strci do vrecka vacsinu kabloviek. Pre vidiecke oblasti je to osobitne dobra sluzba – o takej ponuke za take peniaze sa ludom predtym ani nesnivalo. Z roznych smerov pocujem nazory, ze kym bude trvat sucasny stav, t.j. DigiTV nekrachne ani neznemoznia emulaciu, konkurencne platformy ako aj kablovky to budu mat dost tazke. Urcitym sposobom sucasny stav brzdi dalsi vyvoj.

 4. kubisek

  Ono si za to může i DigiTV samo – protože čekací doba na zřízení je několik měsíců, sahne raději televizechtivý potencionální zákazník po nelegálním příjmu, který může mít prakticky hned.

  1. Jose

   To je pravda. U nás byla průměrná čekací doba 3 měsíce a v jednu dobu dokonce 1 rok. Dával se úplatek až 500Kč aby se předběhla fronta a bylo to hned. Ale myslím si, že tento boom Digi TV už je passé. Pokud si porovnáme ty služby velmi povrchně, dostaneme zhruba tohle. Sky Link / CS Link, nejméně programů v nejlepší kvalitě. Digi TV, středně programů ve střední kvalitě. UPC Direct, nejvíce programů v nejhorší kvalitě. A zdá se, že V ČR se dává přednost kvalitě tedy EPG,bitráte, nežli počtu programů v češtině. Takže na prvním místě je Sky Link / CS Link. Takže Digi TV už je na tom hůře, nejen díky pirátům, ale také díky Sky Link / CS Link. V podstatě dnes je asi nejúspěšnější takový přijímač, který umí emulovat Digi Tv a zároveń umí přijímat karty Cryptoworks, tedy může v něm běhat bez problémů i Sky Link i CS Link. Takový zcela nejjednodušší přijímač stojí cca 1600Kč. Samozřejmě já když bych dnes pořizoval nový sat přijímač, šel bych už jednoznačně do přijímače HDTV, což už se objevují nejlevnější kolem 5-7 tisíc. A standardní cena těch lepších je ještě dost vysoká cca kolem 10 tisíc.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .