FITES chce za vedení Sommerové změnit mediální rady

fites - logoČeský filmový a televizní svaz FITES chce změnit systém voleb do mediálních rad. I to zaznělo na Valné hromadě svazu, která se konala minulý čtvrtek. Do tohoto boje by měla nově FITES vést dokumentaristka Olga Sommerová, která se stala jeho předsedkyní, společně s místopředsedy, režiséry Ivanem Bielem a Martinem Vadasem.

V posledních letech se zdálo, jako by Český filmový a televizní svaz pomalu ale jistě umíral. O aktivitách této profesní organizace bylo slyšet jen velmi sporadicky a její, kdysi tak rázné činy jako by zůstaly pouze dávnou minulostí.
Od loňského léta se ale pomalu začínaly věci měnit. Počínaje debatou s ministrem kultury, přes debatu s novým ředitelem veřejnoprávní televize, až po nynější volbu nové předsedkyně této profesní organizace, kterou se stala dosavadní místopředsedkyně FITESu Olga Sommerová. Tím by ale měly aktivity Českého filmového a televizního svazu, podle zasedání jeho Valné hromady, pouze začít.
Podle tiskové zprávy se totiž Filmový a televizní svaz do budoucna chce věnovat především problematice voleb do rad veřejnoprávních médií, tedy České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře a volbě Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

olga-sommerova-ivan-biel

Olga Sommerová a Ivan Biel na zasedání Valné hromady FITES.

Jak se zdá, i profesním organizacím začíná pomalu docházet trpělivost se současným systémem, který je z větší části v rukou poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.  Jak se píše v prohlášení Českého filmového a televizního svazu, jsou tyto volby dlouhodobě spjaty s výraznými politickými tlaky, a FITES spolu s partnerskou profesní organizací ARAS, Inventurou demokracie a PEN klubem chce usilovat o nastolení systému, který je běžný v evropských zemích.
FITES krom toho hodlá také rozvířit diskusi s Ministerstvem kultury o profesních a morálních kritériích výběru členů rady Fondu kinematografie, i transparentnosti jejich rozhodování.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .