Film Europe přináší do ČR a na Slovensko další vítězný festivalový snímek

film-europe-gianfranco-rosi-675TRAILER UVNITŘ – Hlavní cenu Zlatý lev na 70. ročníku filmového festivalu v Benátkách získal italský dokumentární film Sacro GRA režiséra Gianfranca Rosiho. Je to v pořadí již třetí letošní vítěz mezinárodního filmového festivalu, který společnost Film Europe zakoupila pro české a slovenské teritorium.

Snímek Sacro GRA získal Zlatého lva na jubilejním 70. ročníku MFF Benátky v konkurenci dvaceti filmů v hlavní soutěži. Toto ocenění je výjimečné i tím, že film Sacro GRA je historicky prvním dokumentárním filmem, který zvítězil v hlavní soutěži v Benátkách.

Film o životě vedle dálnice

Film se inspiroval knihou autora Itala CalvinaInvisible Cities (Neviditelná města). Gianfranco Rosi se v Sacro GRA rozhodl představit Řím nevšedně – přes dálnici. Přináší autentické příběhy a osudy obyčejných lidí žijících na okraji největší dopravní tepny Itálie, Grande Raccordo anular (GRA), která je kruhovou dálnicí Říma s délkou asi 70 kilometrů.

Co má společného spadlý aristokrat z Piedmontu, který žije v malém studiu se svou dcerou, botanický expert, který hledá prostředek proti larvám, které zabíjejí palmové stromy, princ, který nabízí svůj kýčovitý zámeček jako zátiší k fotorománům, pracovník v ambulanci a rybář, který žije na řece Tiber a chytá úhořů?

Rosiho kamera zachycuje život vedle dálnice nezaujatě, bez jakýchkoliv zásahů nebo plánovaných vlivů na diváka. Nabízí širokou různorodost domácností, profesí, osobností, sociálních vrstev a přirozený rytmus každodenního života. Režisér se vyhýbá hlubší analýze, ale objevil neviditelné světy, poetiku, krutost a rozpory současného Itálie a světa. Tuto pestrou mozaiku života na předměstí Říma natáčel nepřetržitě více než dva roky.

Ital Giannfranco Rosi převzal cenu Zlatého Lva symbolicky z rukou italského režiséra Bernarda Bertolucciho, který předsedal porotě v hlavní soutěži. Rosi věnoval tuto cenu všem svým protagonistům, kteří ho tak štědře pustili do svých životů.

film-europe-gianfranco-rosi-675Režisér Gianfranco Rosi přebírá cenu za vítězný snímek. Foto – PR Film Europe

Podívejte se na trailer

Film Europe se o snímek zajímala ještě před oceněním

Sacro GRA je naší třetí letošní akvizicí vítězů nejlepších světových festivalů. Po Pozici dítěte z Berlinale a Život Adéle – Blue z Cannes se nám podařilo získat i Zlatého lva z Benátek. A tak i špičkový „sběrný“ dokument Gianfranco Rossiho o římské dálnici – GRA uvidí diváci brzy i v našich kinech. „GRA“ je zkratka pro Grande Raccordo Anular, čili velký římský dálniční okruh – kde režisér strávil filmováním plné dva roky. Tento úžasný dokument jsme opět našli před tím, než dostal nejvyšší ocenění v Benátkách,“ prohlásil zakladatel prezident mediální společnosti Film Europe Ivan Hronec.

V historii české a slovenské filmové distribuce je to poprvé, kdy se jedné distribuční společnosti podařilo koupit za jeden rok tři vítěze ze tří nejvýznamnějších světových filmových festivalů. Je to potvrzení správnosti nastoupené cesty, i velké ocenění práce celého týmu Film Europe,“ dodal Ivan Hronec.

Dvě italské snímky zanedlouho v kinech

Mediální společnost Film Europe přinese zanedlouho do kin dva výjimečné italské snímky, které představují dvě kontrastní tváře Říma. Vítězný film letošních Benátek Sacro GRA z předměstí Říma a velkolepý celovečerní film Velká nádhera (The Great Beauty) režiséra Paola Sorrentina, který měl světovou premiéru v hlavní soutěži na MFF Cannes 2013.

film-europe-tri-vitezne-snimky-675Tři vítězné snímky, které má v distribuci společnost Film Europe.

Autor článku:
Štítky: