Digi TV na Slovensku zřejmě bude muset vyřadit Novu s Primou family

digitv-iconSlovenská Rada pro vysílání a retransmisi na včerejším zasedání otevřela správní řízení ve věci možného neoprávněného šíření televizí Nova a Prima family na slovenském území bez souhlasu těchto vysílatelů. Provinit se měla slovenská pobočka satelitní služby Digi TV, která provozuje i pevnou kabelovou síť. Přijdou slovenští abonenti o tyto dvě stanice?

Dlouhodobý zájem českých televizí (ne)vysílat na Slovensku

Snaha Novy a Primy vyklidit pole svým slovenským partnerům je dlouhodobě známá. Nova proti svému šíření kabelovými operátory na Slovensku protestuje už deset let, jelikož na Slovensku vlastní tamní Markízu. Jde tedy o neželanou konkurenci. Prima family zas úzce spolupracuje s televizí Joj a tudíž ji nechce přímo konkurovat. Slovenští kabeloví operátoři v předchozích letech respektovali přání zejména Novy a v nabídce ji neměli. Vše se změnilo poté, co o vyřazení začala usilovat i Prima. Na tu jsou slovenští diváci dlouhodobě zvyklí, a pokud by ji kabeloví operátoři vyřadili z nabídky, riskovali by odliv klientů směrem k satelitním platformám, které Novu s Primou šíří bez omezení.

Satelitní služba Digi TV je v tomhle směru výjimkou. Z českých stanic zpřístupnila Slovákům pouze první kanál FTVPrima a programy ČT 1 a ČT 2. Vše bylo se souhlasem těchto televizí. Poté, co se na Slovensku rozhořel ostrý konkurenční boj operátorů, vše se změnilo. Zejména satelitní platformy Skylink a CS Link lákaly diváky na bezplatný příjem základních slovenských a českých stanic. Ostatní operátoři nemohli zůstat bez odezvy. A tak je nynější situace taková, že české stanice šíří téměř všichni navzdory nesouhlasu českých televizních skupin.

digitv

Skylink, CS Link a UPC DTH nepodléhají slovenské regulaci

Regulace je v tomto směru nedostatečná. Slovenská regulační rada může kontrolovat pouze ty společnosti, které se u ní zaregistrovaly. Část subjektů se navíc přesunula do zahraničí a nepodléhá slovenským zákonům. Sem patří i původně slovenská platforma Skylink, která je nyní řízena z Lucemburska. Podobně je na tom i platforma CS Link, freesat by UPC Direct nebo společnost Orion TV, která poskytuje české stanice slovenskému operátorovi Orange.

Slovenská Rada tak může za neoprávněné šíření českých televizí pokutovat pouze některé subjekty, což vytváří nerovné podmínky na trhu. Jediný způsob, jak by se mohla Digi TV vyhnout pokutě, je přesunout své podnikání mimo Slovenska, a poskytovat své služby jako zahraniční subjekt. Vzhledem k tomu, že tato společnost má rumunské zázemí, administrativní přesun pro ni nemusí znamenat vážnější problém.

freesat

Digi Slovakia má problém – nemůže „vystěhovat“ kabelovou síť

Digi Slovakia ale na Slovensku poskytuje i pevnou kabelovou síť, byť zatím jen v malém rozhlasu. Tuto síť nelze administrativně „vyvézt“ za hranice, a tudíž tak bude muset alespoň v tomto případě respektovat rozhodnutí slovenských úřadů. Může tak dojít k paradoxní situaci, kdy Digi TV bude ve své satelitní platformě poskytovat všechny stanice, zatímco v kabelové síti je nebude moci nabídnout. V takovém případě by měl provozovatel o problém navíc, neboť by mu abonenti pravděpodobně přecházeli na satelit. Pokud by si abonenti kabelové televize pořídili satelit od Digi TV, zůstali by patrně klienty té samé společnosti. Jenomže Digi TV by na Slovensku přišla o klienty své pevné sítě, což by pro ni znamenalo patrně nutnost odepsání investic do této sítě.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. buko1

    Nerozumiem jednej veci – ak je v prípade Orange (IPTV) v poriadku, že v rámci jej ponuky sú dostupné programy oficiálne šírené českou firmou, prečo rovnako nepostupuje aj Digi Slovakia? Veď má predsa v ČR sestru – Digi CZ, ktorá môže české programy šíriť v rámci slovenskej ponuky, rovnako ako to robí brnenský Orion. A nebola by odkázaná len na Primu Family a Nova, ale mohli by pustiť aj Nova Cinema, Barrandov a Cool.

    1. juko

      Domnievam sa, že tento postup je len otázkou času. Z konkurenčných dôvodov si DIGI nebude môcť dovoliť vypustiť české programy, aj keď z krátkodobého hľadiska jej odliv klientov určite nehrozí. Ale prechod k porovnateľne lacnému freeSAT by UPC Direct (ak máme namysli dlhodobú cenovú akciu) bude pre abonentov veľmi jednoduchý.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .