Déčko učí děti italsky a přinese druhou řadu Mazalů, ČT art představí divadla

Česká televize na podzimní tiskové konferenci představila programovou nabídku, blíže se podíváme na dětský program ČT :D a kulturní ČT art. Obě stanice vstupují do pátého roku své existence a slibují na podzim řadu novinek.

Komáři se ženili

Déčko bude nadále vzdělávat děti, představí klasickou hudbu i seriály

Je prokázané, že vědomosti nabyté pouhým memorováním se v hlavě moc dlouho neudrží. Protovždy hledáme u vzdělávacích pořadů formu, která děti zaujme, pobaví a zároveň je něco skutečně naučí,“ přibližuje strategii Déčka, jehož mottem je zábavné vzdělávání, výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha. „Letos na podzim rozšiřujeme jazykové a hudební kurzy, ale nabídneme i odvážný formát o české historii. Současně jsme pro všechny tyto pořady připravili i rozšířenou verzi na webu Déčka, který se stal nedílnou součástí naší stanice.“

Novým formátem bude „DějePIC!“, zábavná talk-show s Tomášem Jeřábkem, který si do každého z šesti dílů pozve historickou osobnost (Jana Žižku, praotce Čecha či kronikáře Kosmu). Pořad doplní předělávky známých českých hitů a historický teleshopping. „Pro některé děti to možná bude úplně první setkání s českou historií. Věříme, že když uvidí, že naše minulost je plná krásných i neuvěřitelných příběhů, třeba v nich právě tento cyklus vzbudí trvalý zájem o dějiny,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková.

Nauč tetu na netu II, autor: Archiv České televize

Nauč tetu na netu II, autor: Archiv České televize

Déčko pokračuje v tvorbě pořadů rozvíjejících jazykové schopnosti svých dětských diváků. Po sérii Francouzština s Bílou paní, na níž na webu Déčka nově navazuje Němčina s Bílou paní, uvede pořad Čau Bambini se známých kuchařem Emanuelem Ridim. Ten ke svému novému angažmá říká: „Chci nadchnout děti pro svůj rodný jazyk a mým snem je, aby si každé české dítě dokázalo v italštině objednat zmrzlinu.“

ČT :D se bude věnovat rovněž hudbě, Pavel Šporcl představí slavné skladatele klasické hudby a jejich díla v pořadu Hudební perličky. Novinkou bude pořad „Zpívejte s námi“, který uvede dvanáct známých lidovek v originálním výtvarném zpracování. První český sitcom pro děti s názvem Mazalové dostane pokračování v podobě druhé série.

Druhou sérii bude mít též vzdělávací cyklus „Nauč tetu na netu“. Na obrazovkách dostane prostor novinka „No no no!“, série kreslených situací z běžného dětského života v kulisách „déčkového světa“. Svůj pořad bude mít i rybář Jakub Vagner (S Jakubem v přírodě).

ČT art: Podzim se ponese ve znamení divadla

ČT art vstupuje s podzimem do svého pátého roku velkoryse i tradičně, přímým přenosem inscenace Lásky jedné plavovlásky – Plavovlásky jedné lásky divadla Husa na provázku. Málokteré divadlo se totiž zapsalo do dějin československé kultury tak podstatným způsobem, jako právě tato scéna,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. Legendárnímu brněnskému divadlu bude také věnován desetidílný dokumentární cyklus Husa na provázku, který provede diváky dějinami i současností tohoto experimentálního souboru, slavícího letos padesát let od svého vzniku.

Vinohradskému divadlu se bude věnovat šestidílný dokumentární cyklus s hranými prvky „Dobru, pravdě, kráse“, režisér Pavel Jandourek říká o novém cyklus, že se jedná patrně o nejobsažnější český dokument mapující historii jedné divadelní scény v ČR: „A přestože je to převážně inscenovaný dokument, všechny dialogy, výpovědi reálných postav ztvárněných současnými herci i komentáře průvodce pořadem mají téměř stoprocentní podklady v dobových dokumentech a memoárech protagonistů.“

Husa na provázku, autor: Archiv České televize

Husa na provázku, autor: Archiv České televize

Kytarista Rudy Linka povede uvolněný dialog s osobnostmi hudebního světa: „Celý námět a scénář pořadu je úplně prostý, muzikant přijede navštívit muzikanta. O co se ale já v našem pořadu snažím, je ukázat bezprostřednost, přirozenost a radost, kterou hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a že mezi žánry hudby není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí,“ uvádí průvodce. Za mikrofon si pozve Matěje Rupperta, Miroslava Vitouše nebo Johna Scofielda.

Hudbu na ČT art doplní koncerty takových hvězd jako jsou Police, Metallica či Maria Callas. Podzim na ČT art se ponese také ve znamení již zavedeného cyklu Šumné stopy, v němž se David Vávra tentokrát podívá do Rumunska. Úterní večery budou patřit slavnému finskému režisérovi Aki Kaurismäkimu a šestici jeho snímků vysílaných v původním znění s titulky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .