Čtyři nové kanály Arena Sport zatím nevysílají. Budou mít co nabídnout?

Slovenská televizní skupina Arena Sport nedávno požádala vysílací radu o čtyři nové licence pro kanály Arena Sport 3-6. Jejich vlastník neupřesnil, jak nové licence využije. Několik teorií se přece jen nabízí.

Sportovní televize. Ilustrační foto - fotobanka Shutterstock

Sportovní televize. Ilustrační foto – fotobanka Shutterstock

Arena Sport je vnímána jako nástupce Slovak Sportů. Jde však o nový subjekt

Značka Arena Sport je na českém i slovenském trhu vnímána poněkud kontroverzně. Jde o nástupce někdejších stanic Slovak Sport. Ty v dobách své největší slávy nabízely například přenosy anglické fotbalové Premier league, české Synot ligy, hokejové NHL nebo Champions Hockey League a mnoho atraktivních tenisových zápasů. Provozovatel se ale většiny vysílacích práv postupně zřekl a skončil v dluzích.

Arena Sport je faktickým pokračovatelem Slovak Sportu, byť ve skutečnosti jde o úplně nový subjekt. A ten má podobně expanzivní ambice jako jeho předchůdce. Zatímco Slovak Sport v minulosti plánoval až čtyři kanály a nakonec provozoval tři, Arena Sport požádala o licence až pro šest samostatných programů, byť zatím využívá pouze dva.

Velkou část dvou současných programů Arena Sportu tvoří reprízy a záznamy již odvysílaných přenosů. Není tedy úplně jasné, jaký obsah by mohla divákům nabídnout na zbylých programech. Zástupkyně distribuční společnosti, která mimo jiné nabízí kanály Arena Sport jednotlivým kabelovým a satelitním společnostem pro server Digizone.cz uvedla, že žádné bližší využití nových licencí zatím neplánuje.

Nové licence pouze pro účely rezervace programových pozic?

Aktuálně ale žádné nové programy nechystáme, jen jsme chtěli mít pokryté tato čísla,“ řekla Petra Szabová pro web Digizone.cz. Toto vysvětlení je poněkud zvláštní, jelikož doposud si žádný z provozovatelů nežádal o televizní licenci jen proto, aby si mohl „rezervovat“ určité programové pozice. K rezervaci značky stačí její registrace u Úřadu průmyslového vlastnictví. Televizní licence v tomto případě není nutná, zvláště když Arena sport už dvě licence vlastní.

Za každou televizní licenci navíc provozovatel platí poplatek Radě pro rozhlasové a televizní vysílání – nebo slovenské Radě pro vysílání a retransmisi. Tento poplatek činí několik desítek tisíc korun za každou licenci. Pokud vysílatel dotyčnou licenci nevyužívá, po roce může regulátor toto oprávnění zrušit. Na Slovensku dokonce licence zaniká automaticky i bez formálního zásahu regulační rady.

Z toho všeho lze usuzovat, že provozovatel Arena sportů má s novými licencemi určité plány v průběhu následujícího roku – jinak by o ně nežádal. Co ale může divákům nabídnout, pokud by neměl k dispozici výrazně víc sportovních přenosů než doposud? Zde jsou naše teorie.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

1) Rozdělení současného obsahu na více programů

Toto vysvětlení není příliš pravděpodobné, jelikož Arena Sport má už nyní problém naplnit dva kanály atraktivním programem. K rozšíření vysílání by mohlo dojít jen v případě, pokud by dokázala zajistit větší porci přenosů z ze soutěží, pro které momentálně vlastní vysílací práva – například všech přenosů ruské fotbalové ligy, nižších anglických soutěží, případně slovenské Fortuna ligy.

2) Nové kanály pro účely „multidimenze“

Manažeři Areny sport se mohli inspirovat u služby O2 TV, která nabízí až devět kanálů pod značkou O2 Sport. Pouze jeden z nich ale vysílá celodenně – dalších osm programových pozic je vyhrazených pro tzv. „multidimenzi“. Tyto programy vysílají pouze nárazově jako doplněk k určitým sportovním přenosům. I přesto potřebuje provozovatel mít pro tyto účely samostatné vysílací licence.

3) Poskytnutí vysílacího prostoru partnerským kabelovým a satelitním společnostem

Nové kanály mohou být rovněž využity pro účely některého z operátorů vlastnících exkluzivní vysílací práva. Například satelitní služba DIGI CZ vlastní exkluzivní práva pro španělskou fotbalovou La Ligu a anglickou Premier league pro český trh. Sama ale neprovozuje žádné sportovní programy, kde by tyto atraktivní přenosy mohla uplatnit.

DIGI CZ sice spolupracuje se slovenskými kanály DIGI Sport, ale nemůže přenášet celé jejich vysílání. Část programu musí kvůli omezeným licencím blokovat, což není pro diváky ta nejlepší vizitka. Pokud by si například DIGI CZ „pronajala“ u Arena sport jeden nebo dva celé programy, mohla by přinášet všechny přenosy, pro které vlastní práva, a nemusela by zbytek vysílání začerňovat.

Tímto způsobem by Arena sport uplatnila všechny své licence a DIGI CZ (případně některá jiná placená televize) by se mohla pochlubit dalšími programy, které přináší exkluzivně.

Autor článku:

Komentáře (5)

  1. luvejyrrah

   Nechte Skylink v klidu. Prostě se na něj nedívejte.

  2. Harry

   Vzdyt ja se ani nedivam :)))

  1. Harry

   Kdyz jsme u tech nesmyslu, vas nick mluvi za vse…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .