ČT slaví s červeným tlačítkem 10 let a chystá novinky

Přesně před deseti lety, 4. května 2012, spustila Česká televize jako první tuzemský vysílatel funkci červeného tlačítka neboli HbbTV, a to při příležitosti mistrovství světa v hokeji. Dnes rozšířené televizní vysílání dosáhlo užití přes 900 tisíc lidí a ČT tak zastává vedoucí postavení na trhu. Vůbec nejnavštěvovanější aplikací je iVysílání nabízející archiv pětadevadesáti tisíc hodin pořadů, výrazně ale roste také obliba živých sportovních přenosů na platformě ČT sport Plus. K desátému výročí spuštění hybridní televize uvede ČT v následujících dnech aplikaci k MS v hokeji, v průběhu roku pak plánuje novou podobu Teletextu i další technologický rozvoj v souladu s možnostmi nejnovější normy HbbTV 2.0.

Podoba prvního iVysílání spuštěného 10.7.2013
Zdroj: Česká televize

„Česká televize zahájila první vysílání hybridní televize v tuzemsku na začátku května roku 2012, tedy v době, kdy se na trhu televizory s podporou HbbTV začaly teprve objevovat, a stala se tak průkopníkem této technologie v Česku,“ vysvětluje generální ředitel České televize Petr Dvořák a dále pokračuje: „Dnes se ukazuje, že šlo o správnou cestu, neboť se jedná o univerzální platformu, kterou podporují vysílatelé z celého světa a která není podmíněna postojem výrobců přijímačů. Divákům slouží nejen jako vhodný doplněk televizního vysílání, ale zároveň jim umožňuje souběžné sledování pořadu a dalších informací k němu nebo zpětné sledování pořadů v největším televizním archivu na českém trhu, v iVysílání. Jen na České televizi už službu měsíčně využilo přes devět set tisíc uživatelů.“

Nejvíce u diváků boduje iVysílání

Vůbec první verze HbbTV disponovala třemi základními aplikacemi; výsledkovým servisem k MS v hokeji, teletextem s moderní grafikou podobnou webovým stránkách a informacemi o hybridní televizi. Dnes jich divákům nabízí už mnohonásobně více – od pestré nabídky sportovních aplikací přes Lištu ČT24 se stručným přehledem zpráv a Panoramu z lyžařských středisek až po programy určené nejmladším uživatelům.

K zásadní implementaci došlo v červenci 2013, kdy ČT rozšířila nabídku HbbTV o iVysílání, jež umožňuje přehrávání pořadů z televizního archivu. Jen na začátku letošního roku jej využilo přes 700 tisíc uživatelů, představuje tak suverénně nejpopulárnější z nabízených aplikací. V dubnu letošního roku navíc ČT spustila její inovativní podobu, díky které nově nabízí například funkce z webové verze, jako je komfortnější vyhledávání nebo možnost správy oblíbených a rozkoukaných pořadů.

Podoba první hokejové aplikace MS 2012
Zdroj: Česká televize

ČT sport Plus a vzestup online přenosů

Kromě iVysílání nabývají na popularitě u diváků také živé sportovní přenosy dostupné výhradně pro internetovou distribuci. Uživatelé se k požadovanému obsahu dostanou jednoduše stisknutím zeleného tlačítka na dálkovém ovládání, jež je určené právě pro online přenosy pod názvem ČT sport Plus. Například v únoru zvolilo tento přístup k živým internetovým přenosům 215 tisíc unikátních uživatelů. Touto formou nabídne Česká televize sportovním příznivcům třeba i všechny zápasy nadcházejícího mistrovství světa v hokeji, a to včetně těch, které se časově překrývají.

Mimo video obsah naleznou v HbbTV diváci i sportovní výsledkový servis a aktuálně třeba také recepty k pořadu Peče celá země. Mezi oblíbené aplikace s více než sto tisíci aktivními uživateli měsíčně patří například iVysílání :D, TV program, Teletext nebo hokejové a fotbalové speciály.

Rozvoj internetových služeb

Vyjma nasazení tradiční aplikace k hokejovému šampionátu pokračuje Česká televize v dalších inovacích iVysílání a nabídne letos i zcela novou verzi Teletextu. Současně je v plánu i technologický rozvoj, ve fázi testování jsou tak například další video formáty a jiné prvky, které umožňuje nejnovější norma HbbTV s označením 2.0.

V současnosti má v České republice aktivní službu HbbTV na televizoru více než čtvrtina televizních domácností. V rámci posilování internetových služeb uvede ČT tento rok také specializované aplikace určené pro chytré televize, které nabídnou výhody webového iVysílání bez nutnosti použít HbbTV.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .