Česká televize na Vánoce přinese Lídu Baarovou, Barona Prášila a čtveřici nových pohádek

Jako první televizní skupina představila Česká televize na čtvrteční konferenci vánoční programové schéma. Veřejnoprávní televize pokračuje v tradici a přináší divákům hned několik premiér – nebudou chybět pohádky, film Lída Baarová či Domácí štěstí.

Tisková konference České teleivze, foto: RadioTV.cz

Tisková konference České teleivze, foto: RadioTV.cz

Vánoce na ČT1: Čtyři premiérové pohádky

Vánoční pohádky České televize se postupně staly tradiční součástí svátků pro miliony diváků. Každý rok si proto na vánočním programu dáváme extrémně záležet a mám radost, že i letos se nám podařilo natočit čtyři nové příběhy,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Spolupracovali jsme na nich s předními českými autory. (…). Vznikly tak klasické rodinné filmy, které navazují na téměř třicetiletou tradici vánočních pohádek, jsou ale moderně pojaté a v mnohém nadčasové.

Pohádku Pravý rytíř odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný mladík, který rád čte a maluje, je na jejím počátku pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík), vysloužilého rytíře, který má potřebu svého syna neustále kontrolovat a opatrovat. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá).

Druhá z pohádek, Slíbená princezna, vychází z tradičního českého motivu. „Všichni ten příběh známe. Jde o původně lidové vyprávění, které Karel Jaromír Erben literárně zpracoval a publikoval pod názvem Zlatovláska,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková.

Romantický příběh Zázračný nos nabídne Česká televize 26. prosince. Princezna Diana se v něm rozhodne podrobit lásku svého snoubence náročnému testu a ve snaze zjistit pravdu o jeho citech vypije zázračný elixír. Namísto odpovědí ale získá něco jiného, dlouhý nos. Vydává se tak v přestrojení hledat kouzelníka, který jí nápoj věnoval. Na svém putování se setká s dobrem i zlem a hlavně najde pravou lásku.

Nepovedený čert je pohádka pro sluchově hendikepované děti a jejich rodiče. V pohádce se představí neslyšící herci ve znakovém jazyce. Díky dabingu bude srozumitelná všem divákům. O čem pohádka vypráví? „V pekle se narodí blonďatý a modrooký čert Mikoláš. Protože je jiný, nikdo ho tam nemá rád, obzvláště Luciferův rádce.“

Pravý rytíř - vánocní pohádka pro celou rodinu, zdroj: Archiv České televize

Pravý rytíř – vánocní pohádka pro celou rodinu, zdroj: Archiv České televize

České filmové servírují premiéry velkofilmů

Přesně týden před Štědrým dnem připravuje Česká televize pro své diváky premiéru filmu Lída Baarová, v hlavní roli s Tatianou Pauhofovou. Ačkoli měl film premiéru teprve na začátku letošního roku, dostane se na televizní obrazovky.

Filmový debut Slávka Horáka s názvem „Domácí péče“ dostane prostor na ČT1 na Nový rok. „Obětavá zdravotní sestra Vlasta při své práci na jihomoravském venkově ošetřuje spoustu rázovitých místních pacientů. Když se však dozví, že potřebuje pomoc, musí ji začít hledat mimo prostředí, které zná,“ uvádí ČT v anotaci na filmovou premiéru, v níž účinkují Alena Mihulová, Bolek Polívka, Zuzana Kronerová či Tatiana Vilhelmová.

Restaurovanou verzi filmu Baron Prášil uvede Česká televize na svém druhém programu na Nový rok. Digitální restaurování proběhlo v rámci projektu Čistíme svět fantazie – ten probíhá ve spolupráci Nadace české bijáky, Muzeum Karla Zemana a České televize.

Mimo zmíněné snímky odvysílá Česká televize filmy Dobrý voják Švejk, Poslušně hlásím, Snowboarďáci, Pupendo, Občanský průkaz, Hoří, má panenko, Bony a klid, Noc na Karlštejně, Pelíčky, Adéla ještě nevečeřela, Jak utopit doktora Mráčka. Ze zahraničních filmů stojí za zmínku například Atlas mraků, Nedotknutelní, Podraz, Hon či Ranhojič.

V premiéře se má v dohledné době objevit také nová série Sherlock, z produkce BBC.

Premiéru filmu Lída Baarová uvede ČT1 už 17.12.

Premiéru filmu Lída Baarová uvede ČT1 už 17.12.

ČT art slibuje například záznamy muzikálů

ČT2 odvysílá kultovní filmy jako Někdo to rád horké, Prázdniny v Římě. Už advent předznamená sváteční atmosféru s francouzskými legendami, alternativou budou „Westernové Vánoce“, v jejichž rámci zhlédnou diváci filmy Mackennovo zlato, Profesionálové, Strážce zákona a El Dorado.

Vánoce na ČT art budou ve znamení klasiky, baletu a popu. Těšit se můžeme na koncert Pink Floyd v Pompejích, slavnostní koncert k 70. výročí zlínské filharmonie; zároveň prostor dostanou záznamy představení Louskáček, Lord of the Dance, Cats, Jesus Christ Superstar. Ani o Vánocích nezapomíná Česká televize na 50. výročí vzniku Studia Ypsilon.

Vánoce na Déčku s klasikou i novinkami

Ačkoli rodinnými filmy a pohádkami bude plný program ČT1, zkrátka nepřijdou ani nejmenší diváci. Pro ty jsou připraveny vánoční speciály pohádek Pat a Mat, Krtek, Žížaláci, Chaloupka na vršku a Medvídek Pú.

Ani letos nebude chybět webový adventní kalendář. „Kouzlo našeho adventního kalendáře tkví nejen v tom, že obrázek pod rukama doslova ožije, ale především v něm – na rozdíl od kalendáře papírového – překvapení a radosti jen přibývají. K rozbaleným překvapením se dá vracet kdykoli se člověku zachce,“ přibližuje možnosti internetového adventního kalendáře vedoucí dětského webu České televize Štěpánka Sunková.

Adventní kalendář České televize

Adventní kalendář České televize

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .