Ceny Anděl letos oslaví třicetileté výročí

Jubilejní třicátý ročník prestižních cen České hudební akademie se bude konat 29. května. V rámci každoročně očekávaného vyhlašování budou opět oceněni ti nejvýraznější hudebníci a nejvydařenější nahrávky loňského roku. Hlasování je v plném proudu.
CACC2020_29.05.21
Zdroj: ČNS IFPI

Slavnostní ceremoniál Cen Anděl Coca‐Cola 2020, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI), odvysílá v hlavním vysílacím čase ČT1, hlavním mediálním partnerem je Evropa 2.

Ceny Anděl opět oslaví současnou hudbu napříč žánry a připomenou projekty a hudebníky, které bylo v roce 2020 nejvíce slyšet. Jubilejním třicátým předáváním bude provázet Ewa Farna. „Jsme rádi, že se daří zachovávat kontinuitu Andělů a jejich renomé. Vnímání Cen Anděl samotnými muzikanty, odborníky i veřejností považujeme za stěžejní a těšíme se, že budeme moct společně i v letošním roce oslavit hudbu tak, jak si zasluhuje,“ poznamenává producentka Cen Anděl Lucka Hájková z pořádající agentury LUFF PRODUCTION.

CACC-www.frantisekortmann.eu mail
Zdroj: CACC-www.frantisekortmann.eu, Ewa Farna

Již vloni se předávání muselo přizpůsobit aktuální epidemiologické situaci, která narušila tradici živě přenášených galavečerů, a netradiční podoba se Cenám Anděl s největší pravděpodobností nevyhne ani letos. „Přestože přímý přenos předávání je stále ve hře, během loňského ročníku jsme se přesvědčili o tom, že se můžeme vydat i trochu jiným směrem, který bude divácky atraktivní a vyhovující aktuálním opatřením. Se zveřejněním finální koncepce letošních Andělů ještě chvíli vyčkáme, pracujeme teď s několika scénáři, ve kterých počítáme s různým vývojem situace a vládních opatření,“ vysvětluje Hájková.

Ceny Anděl Coca‐Cola 2020 se budou již tradičně udělovat v základních a žánrových kategoriích. Jména nominovaných, vzešlých z prvního kola hlasování České hudební akademie, tvořené v minulosti oceněnými muzikanty a hudebními profesionály napříč branží, budou oznámena 1. března. Žánrové ceny budou znovu nedílnou součástí ceremoniálu a bude mezi nimi figurovat i loňská novinka, kategorie Slovenské album. „Jediná změna se letos týká kategorie Videoklip, která v minulých ročnících občas příliš splývala se Skladbou roku. Nově proto o videoklipu nerozhoduje široká akademie, ale vybraná skupina odborníků, v níž mimo jiné figurují i režiséři a kameramani dosud oceněných klipů,“ říká předseda Rady České hudební akademie Honza Vedral. Spolu s ním a Luckou Hájkovou v Radě ČHA usedli hudební publicista Josef Vlček a ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská.

CenyAndel-ZbynekSurovec mailZdroj: CenyAndel-ZbynekSurovec

„Uplynulý rok byl pro hudební branži velmi obtížný. Řada lidí přišla o práci, ale přesto vyšly skvělé desky. Jen v hlavních kategoriích vybírají akademici v orientačních seznamech z více než dvou stovek titulů,“ zdůrazňuje Vedral. „V době bez koncertů navíc alba, singly a klipy získávají v hudebnickém životě znovu větší pozornost a váhu,“ dodává.

Pro Anděly zůstává i letos důležitá férovost a transparentnost. „Na hlasování dohlíží notář,“ potvrzuje Petra Žikovská, ředitelka ČNS IFPI. „Orientační seznamy, z nichž akademici vybírají, jsme důkladně konzultovali s vydavateli a samotnými umělci. Zařadili jsme do nich i návrhy od nezávislých vydavatelů a veřejnosti, kteří mohli až do konce roku 2020 své tituly přihlásit na internetu,“ dodává.


Ceny Anděl Coca‐Cola 2020 odvysílá ČT1 29. května 2021.


Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .