Astra předpovídá vznik stovek Ultra HD kanálů v příštích deseti letech

Společnost SES Astra rozeslala médiím stručnou prognózu vývoje vysílání v rozlišení Ultra HD 4K v příštích letech. Odhaduje, že v roce 2019 bude vyrobeno 74 milionů UHD televizorů a v příštích deseti letech budou v Evropě vysílat stovky programů v Ultra HD.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

V Ultra HD rozlišení mělo premiéru 226 filmů

Hollywoodská studia i velké televizní společnosti jako HBO už oznámily produkci vlastního obsahu v rozlišení Ultra HD. Do konce roku 2015 si premiéru odbylo okolo 226 filmů natočených v novém formátu, se kterým již sbírají zkušenosti také služby jako Netflix a Amazon.

Stejně klíčovou roli v rozšíření Ultra HD ale hrají samotní vysílatelé. V září 2015 došlo ke spuštění dvou Ultra HD kanálů dostupných přes satelity ASTRA i evropským divákům. Jde o program zaměřený na módu FashionOne 4K a teleshoppingový program pearl.tv. Oba programy si vytváří vlastní obsah v rozlišení Ultra HD.

V roce 2015 došlo k výraznému poklesu průměrné ceny televizních přijímačů podporujících formát Ultra HD, které se tak staly finančně dostupné pro většinu domácností. Za rok 2015 jejich podíl představoval přibližně 13% ze všech prodaných televizorů, v absolutních číslech by mělo jít o 31 miliónů zařízení.

Kanály v Ultra HD budou přibývat postupně, dostupnost se bude na různých trzích lišit

V roce 2019 má být dle prognóz vyrobeno na 74 milionů kusů Ultra HD televizorů, přičemž v tu dobu bude celosvětově až 240 milionů domácností připravených na příjem Ultra HD. Pokud jde o programovou nabídku, do deseti let by měla celosvětově vysílat až tisícovka kanálů v rozlišení Ultra HD. Z toho zhruba dvě stovky budou dostupné v Evropě.

Tuto hodnotu je ale potřeba brát s rezervou, jelikož průměrný evropský divák se dostane pouze ke zlomku tohoto počtu. Většina stanic bude určena pro různé trhy, a tudíž nebude dostupná legálně z jednoho místa.

Nástup rozlišení Ultra HD usnadňuje zlepšení kompresního standardu zavedením technologie HEVC. To dovoluje přes satelit přenášet Ultra HD obsah o méně než čtyřnásobném objemu dat v porovnaní s HD rozlišením.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: