Nova plánuje 3D vysílání

3dtv-lgV blízké budoucnosti“ se diváci TV Nova mohou těšit na vysílání tohoto programu ve 3D.

Na informaci upozornil slovenský web Medialne.sk, TV Nova s televizí Markíza chtějí v brzké době zahájit vysílání ve 3D. Informaci několikrát zopakoval během přímého přenosu Talentmania její moderátor Leoš Mareš. Diváci v SMS hlasování mohou vyhrát televizi umožňující zobrazit stereoskopické vysílání.

DOPORUČUJEME: Kulatý stul o 3DTV ukázal rozpaky výrobců i nezájem televizí

Tisková mluvčí TV Nova Michaela Fričová pro web Medialne.sk dodala: „TV Nova dlouhodobě podporuje vysílání svých programů ve vysokém rozlišení, které v konečné fázi vyústí do stereoskopického vysílání označovaného jako 3D. Touto novou technologií se Nova už dlouho zabývá a v blízké budoucnosti chystá 3D vysílání přinést divákům v rámci svého programu. Podrobnosti zatím prozrazovat nebudeme.“ Sesterská TV Markíza se 3D vysíláním rovněž zaobírá, více ale  rovněž prozradit nechce. Dosud jako svou prioritu uváděla vysílání v HD kvalitě.

PSALI JSME: V sobotu zahájí vysílání SKY 3D

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. xsc

  Dosud neexistuje norma pro 3D vysílání, která by byla slučitelná s tím stávajícím tak, aby se mohli dívat i diváci s normální TV. Takže Nova může provést nějaký 1/2 hodinový experiment, ale těžko si bude platit navíc jeden HD kanál jen pro 3D, na kterém nebude 99% času co v 3D vysílat.

  1. SETI72

   Taková norma samozřejmě existovat nemůže, není to možné a není to ani potřeba. Tak jak je paralelně šířená SD a HD verze některých programů, bude zvlášť vysílaná i 3D „stopa“.

   U Novy se mi tomu nechce věřit, vždyť ještě ani pořádně nevysílají v HD, natož ve 3D.

 2. xsc

  Tak samozřejmě že taková norma existovat může a její základy už jsou použity na 3D BluRay discích. Je to podobné jako u stereo vysílání. Základem je zde třeba kanál pro levé oko a pak rozdílový kanál mezi pravým a levým okem. Klasická TV použije signál pro levé oko, rozdílový stream je pro ní cizí datový tok, tak jako třeba další zvuková stopa. 3D TV použije oba streamy. Výhodou je úspora datového toku.
  Ohledně Novy – z našich TV vysílá v HD určitě nejvíc. ČT HD je přepínán značně chaoticky a HD pořadů je minimum – jen nové filmy, protože ČT doteď nemá do HD převedené odbavení programů a stálá studia. Prima si o HD může jen nechat zdát, její HD kanál je jen upscale. Zajímavý je Barrandov, který na UPC HD kanál má, ale dál se s ním nešíří.

  1. SETI72

   Na BLU-RAY je použit princip, kdy se snímky pro levé a pravé oko v obrazovém steamu střídají. Obraz má parametry 1080p/48fr a dvojnásobný bitrate, a běžný Blu-Ray player takový disk v žádném případě nepřehraje.
   Není zde žádný základní a rozdílový kanál.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .