Vydavatelé utržili o miliardu méně než loni

novinyokomaleVydavatelé novin a časopisů utržili za reklamu v 1. pololetí tohoto roku v meziročním srovnání o 10,1 % méně. V absolutních číslech jde téměř o jednu miliardu korun. Tato čísla zveřejnila na svých webových stránkách Unie vydavatelů.

„Myslím, že vzhledem k ekonomické krizi je to příznivá zpráva. Ve srovnání s prvním čtvrtletím tohoto roku totiž objem inzerce nepatrně – tedy asi o dvě procenta – vzrostl. Znamená to, že pesimistické prognózy, podle kterých měl být celkový pokles až pětadvacetiprocentní, se určitě nenaplní,“ řekl pro ČTK Jan Pochman z Unie vydavatelů.

Z desítky největších vydavatelů krize nejvíce postihla vydavatelství Mafra, které v meziročním srovnání přišlo o zhruba 300 milionů korun, což tvoří ztrátu 19,5 procenta. Naopak meziročně nejlépe dopadlo vydavatelství Mladá fronta, jemuž zisk za reklamu stoupl o 14,2 procenta a utržilo tak přes 457 milionu korun. Nárůst zisku z reklamy zaznamenali ještě další dva vydavatelé z první desítky – společnost Bauer Media, která si polepšila o 11,5 procenta, tedy zhruba o 53 milionů a Sanoma Magazines Praha s nárůstem 5,9 procenta – tedy přes 19 milionů Kč.

Podle prezidenta Asociace českých reklamních agentur (AČRA) Pavla Brabce je však na optimismus ještě brzy. „Lze sice říct, že desetiprocentní pokles reklamy u tištěných médií není žádná katastrofa, ale v absolutním měřítku lze odhadovat pokles reklamy u všech médií okolo 25 procent. To už není tak příznivé. Jediné médium, které zaznamenává nárůst a je z hlediska objemu reklamy stabilní, je internet,“ řekl Brabec a dodal, že se celkový propad reklamy ještě prohloubí v létě, což je sezónní jev. „Uvidíme, třeba celková čísla ještě zachrání předvánoční reklamní kampaně a případně podzimní volby,“ uvedl Brabec.

Propad by měl být podle něj trvalejšího charakteru a než se reklamní trh dostane zpět na loňská čísla, ještě nějakou dobu potrvá. „Moudřejší budeme na podzim,“ doplnil Brabec.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .