Vánoční programové tipy jednotlivých stanic Českého rozhlasu

Český rozhlas jakožto médium veřejné služby provozuje desítky stanic na celostátní i regionální úrovni. Pokud hledáte inspiraci pro poslech rádia o Vánocích, připravili jsme pro vás souhrn programových tipů.

Foto pro Český rozhlas - Tomáš Novák

Foto pro Český rozhlas – Tomáš Novák

Radiožurnál nabídne koncert Tata Bojs se Symfonickým orchestrem ČRo

Štědrý večer na Radiožurnálu bude patřit hned dvěma koncertům – kapele Tata Bojs v unikátním spojení se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a charitativnímu koncertu Světlušky. Stanice také uvede několik mimořádných seriálů. Posluchači uslyší v rámci Příběhů Radiožurnálu příběh Martiny, která přišla o zrak a snaží se najít práci. Pětidílný vzpomínkový seriál se bude věnovat fenoménu nealkoholické vinárny U Pavouka, kde byl před Vánocemi roku 1966 slavnostně ohlášen objev pozůstalosti českého génia Járy Cimrmana.

Speciálními vánočními hosty v netradičním čase 14 hodin budou mimo jiné španělský operní pěvec José Carreras nebo česká legenda Vlasta Chramostová. V rámci šestnácti nejzajímavějších příběhů roku 2016 uslyší posluchači příběh Usaina Bolta, Donalda Trumpa, Karla Gotta, Marka Dalíka či Dalajlamy. Pro posluchače je připraveno také sedm příběhů velkých vánočních hitů.

Dvojka připravila koledy, vyprávění a pohádky

Letošní vánoční vysílání Českého rozhlasu Dvojka bude plné pohody, koled, vyprávění a pohádek. A hned ta první bude premiérová, vyprávění O pradědečkovi a loveckém zámečku začne 24. prosince krátce po 13. hodině. Štědrý podvečer s Romanem Víškem odstartuje v 16.00 hodin. Tříhodinové pásmo nabídne setkání s Dismančaty, zavede nás do Podkrkonoší nebo za tvůrci křišťálového betlému.

Na Boží hod vánoční je připravena premiérová pohádka Koláčky pro Peggy, vánoční vyprávění o ochotnických hercích z Vysokého nad Jizerou a premiéra cyklu Dobrá vůle o podivuhodné rodině šesti sourozenců. Večerní čas vyplní první díl dvoudílné rozhlasové hry na motivy detektivního románu Josephine Teyové Skandál v Milfordu. Druhý díl uvede na Druhý svátek vánoční.

Foto pro Český rozhlas - Tomáš Novák

Foto pro Český rozhlas – Tomáš Novák

ČRo Plus odhalí největší teleskop světa „Boží oko“

Vánoce plné příběhů čekají na posluchače také na stanici Plus, která odvysílá Příběhy vědy, ve kterých se bude věnovat například dobývání Marsu Evropany, příběhu české turbíny SETUR, největšímu teleskopu světa „Boží oko“ v Číně anebo osudům britské vědy po Brexitu.

Na každý sváteční den chystá Barbora Tachecí nejdelší interview v českém éteru Osobnost Plus. Mezi svátečními hosty budou Magda Vašáryová, Jan Sokol či Ondřej Vetchý. Ke svátečním obědům nabídne Plus speciální četbu z knihy Hvězdné hodiny lidstva od Stefana Zweiga, chybět nebudou ani vánoční dokumenty. 26. prosince Plus odvysílá živě projev prezidenta ČR Miloše Zemana a zároveň nabídne speciál o tradici vánočních a novoročních prezidentských projevů.

Radio Wave pro mladé přináší vánoční alternativu

Štědrovečerní ambientní zklidnění nabídne na Radiu Wave Tichá noc s Jardou Petříkem, posluchači se mohou těšit také na mimořádné vydání Liberatury s autorským čtením Marka Šindelky, soutěžní speciál Casablanca a řadu vánočních reportáží a publicistiky – například z pardubické věznice s mladým vrahem a s kaplanem O vině, trestu a odpuštění. Výběr z Radio Wave Live Sessions pak nabídne Sváteční Stage I a II.

Regionální stanice Českého rozhlasu

Jednotlivé regionální stanice rovněž připravily speciální pořady. Regionální studio České Budějovice přinese například tři koncertní záznamy ze Studiového sálu budějovického rozhlasu. Uslyšíte unikátní adventní koncert vynikající zpěvačky Ireny Budweiserové a znamenitých kytaristů Jaroslava Šindlera a Miroslava Linky, skvělou vokální skupinu Linha Singers a nádherný koncert Hanky a Petra Ulrychových se skupinou Javory.

Český rozhlas Region má připraveny záznamy dvou vánočních koncertů – brněnského BROLNu, který vystoupil společně s muzikanty jihlavského Pramínku hrajících na horácké skřipky, a speciální vánoční koncert Nadi Urbánkové a skupiny Bokomara.

Společné večerní vysílání regionálních stanic nabídne na Štědrý den i na Boží hod vánoční od 20 hodin speciální vydání oblíbeného pořadu Pochoutky – hosty budou Jiřina Bohdalová s Jiřím Strachem a Iva Janžurová se Sabinou Remundovou. Na všechny tři vánoční dny budou připravena zvláštní vydání pořadu Divadlo pro vaše uši a i o Vánocích si posluchači mohou popovídat od 23 hodin v živě vysílaném kontaktním pořadu Noční linka.

Poznámka: Další programové tipy jednotlivých stanic Českého rozhlasu doporučujeme hledat přímo v jednotlivých sekcích na webu rozhlas.cz. Není důležité, ve kterém regionu se momentálně nacházíte. Díky vysílání přes internet můžete poslouchat prakticky kterýkoliv pořad přímo na webu Českého rozhlasu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .