Slovenský rozhlas upravil programovou strukturu, první okruh vysílá živě celý den

slovensky_rozhlas

Veřejnoprávní Slovenský rozhlas spustil v pondělí 6. února 2012 zbrusu novou programovou strukturu. Změny ve vysílání se dotýkají programových okruhů Rádio Slovensko, Rádio Regina, Rádio Devín a Rádio_FM. Největší změny představila právě první programová služba – Rádio Slovensko. Zvukový obal inovoval a navíc zavedl celodenní živé vysílání, struktura se přiblížila ČRo 1 – Radiožurnál, novinky si kladou za cíl posílit informační charakter stanice.

Rádio Slovensko: Celodenní živé vysílání

Nejvýraznější změny představilo v pondělí 6. února Rádio Slovensko, první veřejnoprávní okruh Slovenského rozhlasu (SRo) zavedl nově celodenní živé vysílání. S nástupem nové programové struktury rozšiřuje SRo 1 proudové vysílání. Večerní program po 20. hodině zaujímá pořad „Dobrý večer, Slovensko“, klasické vysílání s informacemi o počasí, tématem dne a zajímavými rozhovory. Nově zavádí Slovenský rozhlas moderované vysílání i o půlnoci, „Noc na Slovensku“ lze připodobnit k českému Nočnímu Radiožurnálu.

ANALÝZA: Vedení veřejnoprávních médií dělá chybu, když chce eliminovat značky STV a rozhlasu

Podle informací serveru Mam.cz rozšiřuje počet hlavních zpravodajských relací ze čtyř na pět, Rádiožurnál nasazuje Rádio Slovensko nadále v 7, 12, 18 a 22 hodin, premiérovou relaci chystá i na půlnoc (dosud se vysílala pouze repríza z 18.00). Dopravní zpravodajství Zelená vlna je nově v režii samostatné redakce. Pravidelné aktuální zpravodajství dostanou posluchači každou hodinu po celý týden, ve všední dny od 5.00 do 22.00 dokonce každých 30 minut.

PSALI JSME: RTVS se bojí, že novela zákona povede k výpadku výběru poplatků

Další změnou je nová zvuková grafika, ta prý používá motivy britského BBC Radio London, resp. Rádia Impuls v jeho počátcích. Nový zvuk Rádia Slovenska přináší s sebou nový slogan, heslo „Vaše Slovensko – Vaše rádio“ střídá „Rádio Slovensko – Informační rádio„. Změny ve vysílání mají za cíl zdůraznit informační charakter stanice. Jak dále uvádí Mam.cz, v březnu projdou změnou i televizní okruhy veřejnoprávní instituce RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska).

Proudové vysílání má podle vyjádření SRo možnost flexibilně reagovat na aktuální dění. Nedělní čas v 7.20 a 7.50 bude věnován nejmladším posluchačům, chystá se pro ně publicistické a umělecké příspěvky.

Zdroj: Marketing & Media

Změny se dotkly dalších okruhů

Změny ve vysílání se objevují rovněž u dalších programových okruhů. Novinky na Rádiu Regina, druhém okruhu SRo, staví na třech pilířích: „autonomní, společné a hudební vysílání“. Autonomní vysílání představuje 12 hodin denně (5-17), tři regionální studia – Bratislava, Banská Bystrica, Košice – budou mít vlastní program, společně vysílají jen zprávy v 7.00 a 12.00. Společné vysílání v době 20-24 (a navíc víkendy) má přinést „pořady s výraznou informační a inspirativní hodnotou„. Hudební stránka je postavena „na příjemné melodické hudbě převážně posledních deset let minulého století„.

Redakce Reginy zařazuje do vysílání více publicistiky, literatury a vlastního zpravodajství. Za všechny novinky uveďme pořady Apokryfárium (dramatický cyklus z jevů historie i současnosti, například Mona Líza, Winston Churchill a jiní, vysílá se v pondělí v 17.30), Krajina kníh (magazín o knihách, středa 17.30), Magnet (sonda do soukromí vědy, sobota 18.00) a Sólo pre (hudební pořad).

PŘEČTĚTE SI: Slovenská televize přece jen obnoví kritický pořad Pod lampou, již ve čtvrtek

Rádio Patria – NEV bude na frekvencích Rádia Regina vysílat až 16 hodin týdně, o dvě hodiny více než dosud. Delší čas vyhradí dramaturgie proudovému vysílání v pracovních dnech od 19.00 do 20.00, zbývající čas dostanou dramatické, publicistické a hudební relace každý víkend od 19.00 do 24.00.

Rádio Devín vysílá v časové struktuře 7-18 kratší programové celky, náročnější pořady chce podle tiskového mluvčího RTVS Richarda Šümeghyho zařazovat Devín do večerního až nočního času: „V nové struktuře na rok 2012 se nachází 32 nových programových typů. Reflektují požadavky posluchačské obce. Mají i ambici podporovat tvorbu mladých začínajících umělců na Slovensku.“ Okruh pro „výjimečného posluchače“ zachovává podíl 75% hudba ku 25% slova.

radioregina

Afinitní obsah na vlnách „eFeMka“

Ani Rádio_FM nepřichází s prázdnou. V nové programové struktuře dostávají prostor krátké zprávy, ve všední dny od 6. do 9. hodiny ranní naladí posluchači krátké zprávy a dopravní informace Zelené vlny každých 20 minut. Kromě posílení zpravodajství přináší Rádio_FM více publicistiky na aktuální témata, do schématu je zařazena relace Spektrum_FM a Leporelo_FM.

STALO SE: Slovenskou veřejnoprávní instituci čekají další změny, registruje si nové názvy

První rubrika dostává prostor vždy v různých časech každý všední den, náplní jsou informace o vědě a technice, například úterní vydání se zabývalo nově objevenými měsíci Jupiteru nebo průmyslově vyráběným vitamínům. Leporelo_FM je čtrnáctideník o „subžánrech inteligentní elektronické hudby„, playlist nabídne styly minimal, house, electro, techno a jiné. Už 4. března se koná udílení cen Radio_Head Awards.

radiofm

Nová loga rozhlasových programů

Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) představil koncem ledna nová loga programových služeb. Propojena jsou s hlavním logotypem – „dvojtečkou„. Symbol je novým identifikačním prvkem, který se bude objevovat ve všech logotypech rozhlasových, posléze i televizních služeb. Loga byla připravena interně v Centru kreativity RTVS, autorem je Milan Prekop. Barevně navazují na předcházející loga Slovenského rozhlasu.

Postupně měníme korporátní identitu tak, jak se vyvíjí naše společná veřejnoprávní instituce. Omlazueme její vizualitu, snažíme se směřovat k jednoduchým a vizuálním prvkům,“ říká ředitelka Sekce komunikace RTVS Lucie Černá. Jako první přišlo s novým logem Rádio_FM. V letošním roce se chce RTVS více soustředit na sociální sítě.

loga_sro

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. funko3

    Dobrý deň.Keď som videl nové logá rozhlasu mňa to prekvapilo.Ja nepočúvam rozhlas tak neviem povedať či sa tam niečo zmenilo v tom programa.Všetko sa vývija nemôžeme to zastaviť.Zmeny su potrebné ale k lepšiemu a nie k horšiemu.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .