Slovenské rádio Jemné obhájilo licenci, může vysílat dalších 8 let

Slovenská vysílací rada na včerejším zasedání udělila Rádiu Jemné novou vysílací licenci na období dalších 8 let s možností dalšího automatického prodloužení. Do výběrového řízení o atraktivní frekvence se nepřihlásil žádný jiný uchazeč.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Znovu se tak potvrdila anomálie na slovenském rozhlasovém trhu. Regulátor přiděluje frekvence na základě formálního výběrového řízení a veřejného slyšení. Samotný proces ale ve skutečnosti podléhá samoregulaci jednotlivých účastníků trhu.

Na českém rozhlasovém trhu by bylo nemyslitelné, aby se o soubor 22 lukrativních frekvencí přihlásil pouze jediný uchazeč. Na Slovensku je to už dlouhá léta realita, jelikož jednotliví účastníci trhu v rámci společné asociace kdysi uzavřeli dohodu, že si ve výběrových řízeních nebudou vzájemně konkurovat. Každý hráč trhu tak respektuje nepsané přednostní právo existujících rádií na své frekvence.

Tímto způsobem už v minulosti obhájili své licence i další celoplošní nebo multiregionální hráči. Novou licenci na 8+8 let před časem získalo Rádio Expres nebo Fun rádio. Naopak, svou celoplošnou licenci neobhájilo Rádio VIVA, kde proběhl spor jednotlivých akcionářů. Vysílací rada tehdy upřednostnila úplně nového hráče, který následně spustil program Radio VLNA velice podobný původní VIVĚ.

Zajímavé je, že Rádio VIVA i nadále vysílá, nyní se ale soustřeďuje pouze na Bratislavu a region západního Slovenska. Tento projekt ale nemá s původními vlastníky nic společného.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .