Signál rádio se nerozšíří do Karlových Varů, na dokrývač bude vypsáno licenční řízení

Jeden z posledních případů zamítnutí udělení dokrývacího kmitočtu se týká pražského Signál rádia, které požádalo o frekvenci 87,8 MHz v Karlových Varech. Regulátor žádost zamítl a na kmitočet bude vypsáno standardní licenční řízení.

signal-radio-651

O kmitočet původně žádalo ještě Rádio Hey! Praha

Jedná se o kmitočet, který původně získalo ještě Rádio HEY! Praha, coby dokrývač. Toto rozhodnutí regulátora bylo následně napadeno konkurencí u soudu a posléze zrušeno, aby se celá věc po několika letech vrátila k novému projednání. Za tu dobu se však změnila politika přidělování dokrývacích kmitočtů a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nyní rozhodla, že kmitočet Signál rádiu neudělí přímo, nýbrž vypíše standardní licenční řízení – tedy veřejnou soutěž – do které se mohou přihlásit i konkurenční vysílatelé.

Jedná se přitom o 200-wattový kmitočet, který byl původně vyhodnocen jako „nebonitní“, tudíž na něj nebylo vyhlášeno licenční řízení. Jenomže Nejvyšší správní soud v posledních dvou letech opakovaně konstatoval, že dělení kmitočtů na bonitní a nebonitní nemá v zákoně žádnou oporu a že regulační rada by měla za všech okolností vypisovat licenční řízení na neobsazené kmitočty. Jejich přímé přidělování bez veřejné soutěže totiž může být obcházením zákona.

Licenční řízení se vypisuje i na „nebonitní“ kmitočty

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání původně zařazovala do licenčních řízení pouze ty kmitočty, které by teoreticky pokrývaly méně než 50-tisíc obyvatel. Nyní už jednotliví provozovatelé o dokrývače nežádají, účastní se přímo licenčních řízení, pokud je regulátor vypíše. Právě veřejná soutěž může do velké míry posloužit jako měřítko „bonity“ jednotlivých kmitočtů.

Alternativou k veřejné soutěži může být ještě obeslání jednotlivých provozovatelů rozhlasového vysílání s cílem zjistit jejich případný zájem o konkrétní kmitočet. Pokud by se ukázalo, že o některou frekvenci většina provozovatelů nestojí, pak je teoreticky možné ji přidělit jako dokrývač, tedy bez veřejné soutěže.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: