RRTV posvětila vznik pěti kmitočtů: 2x rock, 2x pop a 1x country

rrtv_perex OPRAVENO – Letos proběhlo už páté zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Kontrolní orgán uděloval ve velkém počtu nové kmitočty. O kmitočet bohatší je Hitrádio Faktor, Radio Beat a Country Radio. Těšit se na nový kmitočet může i Radio Čas Rock. Rádio Blaník odchází s jedním vysílacím prostředkem. Podrobnosti z aktuálního zasedání RRTV přinášíme v dnešním článku.

Dvě frekvence pro rock, jedna pro Blaník

První vysílací prostředek je určen společnosti Broadcast Media. Program Radio Beat smí rozšířit do Tachova a okolí. Kmitočet 96,2 MHz s výkonem 200 W má šanci oslovit až potenciálních 6 487 posluchačů, důvodem udělení je nedostatečná bonita k vyhlášení licenčního řízení. Alternativní kmitočty pro Tachov a okolí (107,6 MHz / 200 W; 98,8 MHz / 200 W) RRTV zamítla, nelze je podle ČTÚ využít.

3. ZASEDÁNÍ: Rádio České Melodie nedostalo licenci, přesto bude možná od dubna vysílat

Provozovatel Broadcast Media získal povolení ke sloučení vysílačů Trhový Štěpánov 101,6 MHz (200 W) a Humpolec Želiv 101,6 MHz (500 W). Místo těchto dvou technických kmitočtů bude nová frekvence šířena z Křivsoudova na témže nominálu 101,6 MHz (500 W).

Country Radio zkoordinovalo kmitočet Příbram 92,2 MHz (200 W). S potenciálním zásahem 46 679 obyvatel nebyl shledán jako dostatečně bonitní, a tak jej RRTV udělila bez vyhlášení licenčního řízení.

rrtv_banner2

Druhý rockový vysílací prostředek, který byl udělen na pátém zasedání, putuje na konto společnosti JUKE BOX. Programový okruh Radio Čas Rock s potenciálním zásahem 34 826 posluchačů naladíte v Novém Jičíně, nominál 91,6 MHz vyzařuje výkonem 100 W.

Úspěšným žadatelem byla i společnost Media Bohemia. Pro programový okruh Rádio Blaník západní Čechy udělila RRTV souhlas k provozování programu na kmitočtu Sokolov na Ovčárně. Nominál 103,7 MHz i přes svůj velmi slabý výkon, pouhých 50 W, má šanci oslovit až 40 797 obyvatel. Druhý kmitočet pro Rádio Blaník v Jablonci nad Nisou (92,7 MHz) nebyl zatím přidělen. Podle výpočtu pokrytí obyvatel rozhlasovým vysíláním díky výkonu 100 W může zásobit až 57 877 obyvatel, proto je způsobilý k vyhlášení licenčního řízení.

PSALI JSME: Rádio Bonton omezilo program, začne vysílat českou a slovenskou hudbu

Media Bohemia úspěšně zkoordinovala kmitočet Strakonice město 90,1 MHz, s výkonem 100 W má šanci program Hitrádio Faktor oslovit až 28 766 obyvatel. V tomto případě Strakonice již nyní více než dostatečně kvalitně pokrývá kmitočet 104,3 MHz s výkonem 32 kW.

RRTV posvětila přesun kmitočtu Terezín 90,5 MHz (100 W) pro Hitrádio FM Most, společnost Media Bohemia přesune prostředek z WGS 84: 14E0314 / 50N2919 na souřadnice WGS 84: 14E0836 / 50N3030.

rrtv_banner

Transformační licence pro Evropu 2

RRTV udělila společnosti Evropa 2 transformační licenci k provozování rozhlasového vysílání na dobu do 10. října 2025.

Co je transformační licence?

Na žádost provozovatele vysílání s licencí Rada dobu platnosti licence prodlouží. Tento postup lze učinit ovšem jen jednou (u rozhlasového subjektu je to na dobu 8 let). Podruhé už musí RRTV na kmitočtové spektrum vypsat nové licenční řízení. V tomto případě ale hrozí, že by kmitočtové spektrum mohl získat někdo jiný.

PRVNÍ ZASEDÁNÍ 2012: Country Radio ve třech nových lokacích, Krokodýl s digilicencí

V případě, že se ovšem dle zákona 196/2009 Sb. provozovatel zaváže, „že bude ve svém vysílání podporovat přechod na zemské digitální rozhlasové vysílání a na základě usnesení vlády o přechodu na zemské digitální rozhlasové vysílání ukončí analogové vysílání“, smí potom požádat RRTV o udělení transformační licence, na základě níž bude vysílat právě do 10. října 2025. Jak se dále píše v zákoně, „účastníkem řízení o udělení transformační licence je pouze žadatel“, licenční řízení tak vedou k automatickému prodloužení.

Autor článku:

Komentáře (8)

  1. Jerry Prohaska

   Máte pravdu, děkuji Vám za upozornění.

 1. Petr Kružík

  Novinkový příděl Faktoru padá jasně na vrub nové metodiky RRTV a její
  předsedkyně Kalistové. Přičemž, všem zainteresovaným to bylo už zpočátku jasné.
  Pokud by nebyla stanovena bonita-nebonita 50 000 hranicí „neútočení“, nikdy by tento kmitočet radio disponující megasilnou Kletí (beztrestně) nekoordinovalo a posléze nemohlo ani získat. Vznikají zase další doubly a nesmyslné překryvy, formátově absolutně nepluralitní nabídka v nebonitních městech.
  Další veselé příhody z natáčení čekám, až radia začnou „kalistovic bonitu“ obcházet umělým snížením výkonu (dnes Blaník), dvěma-třemi vysílači v lokalitě, nebo prostým posunutím sajtu kousek za hranice města. Takto zvolená metodika přídělů je z mnoha hledisek odborníky považovaná za nesmyslnou, trestuhodně zaplácavající éter!

  1. e-jirka

   Hitrádio nevysílá z Jarníku, ale z vysílače Kosejřín u Nové Hospody, což by mělo být pro Strakonice ještě výhodnější, než Jarník.

 2. violista

  Hmm, tak můžu zkusit pro změnu lovit šumící Beat z Tachova … opět ale žádná sláva pro Mar.Lázně. Proč tu může bejt jen Evropa 2 ? Tu zrovna nějak moc nemusím … Jo, ani ten Blaník na kterej tu kdekdo nadává, tak nemáme ani v náznaku.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .