Radioservis k památce Radoslava Brzobohatého vydává Ministerstvo strachu

ministerstvo_strachu_perex

RECENZE – „Měl to být příjemný den uprostřed charitativní akce uprostřed válečných let. Arthur Rowe měl alespoň taková odpoledne s tombolami, houpačkami a věštkyněmi spojena s příjemnými vzpomínkami. Tentokrát se však všechno odehrálo jinak,“ začíná Přemysl Hnilička popis rozhlasové hry Ministerstvo strachu. Stačila však jedna nezáměrně vyřčená věta a život se změní od základů.

Rozhlasová hra Ministerstvo strachu měla být chystaným dárkem pro Radoslava Brzhobohatého k jeho osmdesátým narozeninám. Bohužel smutnou shodou událostí vyšla hra v den jeho úmrtí. Vydavatelství Radioservis uvádí na třech CD dílo autora Grahama Greena, premiéru v Československém rozhlase měla roku 1991. O dramaturgii se postarali Hynek Pekárek Jan Kolář.

Brilantní vrstvení událostí

Autor díla Graham Green dokázal propracovat systém vrstvení událostí minulých i současných tak, aby obraz sítě mašinerie vyvstával postupně. Hlavní hrdina, Arthur Rowe, se dostane k jádru záhad až na samotném konci. Již tak komplikované pátrání ještě ztěžuje téměř zapomenuté provinění, z lítosti totiž zabil vlastní milovanou manželku (přesto byl poté omilostněn).

RECENZE: Petrolejové lampy v podání Rudolfa Pellara vychází v Radioservisu

Jak uvádí Přemysl Hnilička, Graham Green působil několik let na ministerstvu zahraničí, použít tak mohl znalosti státní mašinerie. „Zároveň popustil uzdu fantazii a vybavil německé špiony arzenálem spíše filmovým než reálným. Román zaujal natolik, že již v roce 1944 vznikla jeho filmová adaptace pod režijním vedením německého emigranta Fritze Langa v hlavní roli s Rayem Millandem.“

NENECHTE SI UJÍT: Jak se točí detektivka aneb Pohled do zákulisí Českého rozhlasu

Ministerstvo strachu se dočkalo prvního zpracování Československým rozhlasem už v roce 1968 za režijního dohledu Jana Bergera, hlavní roli ztvárnil Ilja Racek. Novější adaptace vznikla v roce 1991. Režijní aktovky se ujal týž Jan Berger, Arthura Rowe ovšem promlouvá hlasem Radoslava Brzobohatého. Neztratil se ale ani Ilja Racek, toho uslyšíme jako majora Stonea.

radiotv_face_n05

Téměř tři hodiny v napětí

Greenův hrdina tak často bolestně a poraněně tíhne k samotě, a přece cítí, že nemůže zůstat sám, nemůže se zříci podílnictví a odpovědnosti na dějinách světa a musí vylézt ze svého doupěte… Arthur Rowe zapomněl při výbuchu pumy na polovinu svého života, ale právě to ho vyprovokuje k nástupu do dalšího boje přímo z odrazového můstku té první a lepší poloviny, dychtivého a nenahlodaného jinošství, nezdeptaného žádnou tragédií ani zklamáním, neochočeného kompromisnictvím dospělého člověka. Jaké úžasné podobenství nejen pro válečné Londýňany, ale i pro všechny nové a činorodé lidské rozběhy,“ říká Jiří Valja, který se postaral o překlad díla Ministerstvo strachu.

PSALI JSME: Slavné UCHO se dočkalo vydání na CD, vychází z divadelní hry

Bez deseti minut vás na třech CD čekají rovné tři hodiny napínavého dobrodružství odehrávajícím se za druhé světové války v Anglii. O mistrovském umění Radoslava Brzobohatého není třeba snad ani nic psát. Volba padla na toho pravého. Bez pochyby správným bylo obsazení Hany Macuichové do role Anny Hilfové, rakouská emigrantka sehraje důležitou úlohu v dalším bytí Arthura Rowa. Hvězdná jména ale nabízí i další role – Lukáš Hlavice, Jiří Adamíra, Boris Rösner, Svatopluk Beneš, Nelly Gaierová, Petr Haničinec a řada jiných. Dramatizace Josefa Hlavničky předurčuje nezapomenutelný poslech. Každé CD má stopáž přes 50 minut.

EXKLUZIVNĚ: Pohled do zákulisí – působivý Poslechový večer ČRo Olomouc

Po skončení jednotlivých CD budete napnuti a s velkou pravděpodobností budete chtít poslouchat i další disk. Když se mi do rukou dostalo CD Ministerstvo strachu, nevěděl jsem, že budu mít velké problémy dostat se k jeho poslechu (samozřejmě berte tato slova s mírnou nadsázkou). Ostatní členové rodiny si totiž disk chtěli též poslechnout :). Už samotná synopse slibovala mimořádně silný příběh. Slíbit v tuto chvíli můžeme uzavřený děj. Zda vše dopadne dobře či špatně ovšem v tuto chvíli prozradit nemůžeme. Jisté je, že Ministerstvo strachu je skvělým počinem, jenž by neměl zůstat bez povšimnutí. Jedná se o důstojnou památku na mistra Radoslava Brzobohatého.

Děkujeme Radioservisu za poskytnutí nahrávky k napsání této recenze.

ministerstvo_strachu_velke

Zdroj: Radioservis

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .