RadioProjekt I.+II.Q 2012: S čím přichází rádia do nové vlny poslechovosti?

radioprojekt_002AKTUALIZOVÁNO – Úderem 10. hodiny dopolední byly ve čtvrtek představeny aktuální výsledky měření poslechovosti průzkumu RadioProjekt. Bez větších obtíží obhájilo post nejposlouchanějšího rádia v České republice informačně-zpravodajské Rádio Impuls. To v posledním průzkumu poslouchalo aspoň jednou týdně 2,072 milionu a denně 1,047 milionu lidí. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které provedly společnosti Stem/Mark-Media a SKMO v období IV.Q’11+I.Q‘12. U vedoucí trojice se výraznější změny poslechovosti spíše nepředpokládaly, nicméně situace v regionech může být jiná.

Aktuální výsledky poslechovosti

Rádio Impuls sedm let lídrem

Pomyslnou zlatou medaily získalo opět Rádio Impuls, denně jej ladí 1,042 milionu posluchačů, alespoň jednou týdně si jej zapne 2,099 milionu posluchačů. Toto postavení si stanice udržuje již sedmým kalendářním rokem. S podílem na trhu 12,9% došlo navíc od minulého měření k výraznému odstupu od dalších hráčů na trhu také v tomto ukazateli. „Jsme rádi, že jsme stále o ten pověstný velký zlatý krok, před naší konkurencí. Těší nás, že náš model vyvážené kombinace zpravodajství, české hudby a příjemné zábavy posluchače oslovuje již čtrnáct let a sedmým kalendářním rokem po sobě nám zajišťuje prvenství v Radio Projektu,“ dodává k výsledkům poslechovosti generální ředitel Rádia Impuls, Jiří Hrabák.

Aktuální průzkum poslechovosti přál také rádiu Frekvence 1, denně ji naladí 935 tisíc posluchačů, týdně hned 1,889 tisíc. „Rozhodujícím parametrem aktuálních výsledků je pro mě meziroční absolutní nárůst share o 1,7%, což je relativní zlepšení Frekvence 1 o více jak 16%. Obzvláště, když se tento úspěch započítává do celkového výsledku RRM,“ hodnotí výsledky Miroslav Škoda, ředitel rádia Frekvence 1.

Evropa 2 upevnila pozici u nejmladších posluchačů, lídrem je v Praze, Středočeském, Libereckém a Karlovarském kraji. Denně ji poslouchá 890 tisíc. „Jsem ráda, že posluchači Evropy 2 skvěle přijali změny, které spočívaly především v doplnění týmu o nové tváře, potažmo hlasy. Stávající moderátorské hvězdy jako jsou Leoš Mareš, Patrik Hezucký, Pavel Cejnar a Libor Bouček a nové dvojice Iva Vavřínová a Zorka Kepková, stejně jako En.dru a Nasty a v neposlední řadě Tobi a Vladimír se stali samozřejmou součástí každodenního vysílání Evropy 2,“ hodnotí aktuální výsledky rádia Evropa 2 ředitelka rádia Jitka Fürst (dříve Augustinová).

S aktuálními výsledky jsem spokojený a doufám, že připravované novinky, které spustíme na podzim přinesou Dance radiu další nadšené posluchače,“ říká programový ředitel Dance radia Lumír Skokan. Takto jsou charakterizována dosud nejvyšší čísla poslechovosti Dance radia v jeho historii denně zaujme 24 tisíc posluchačů, týdně 50 tisíc.

Český rozhlas 1 – Radiožurnál má na svém kontě hned 710 tisíc posluchačů denně, ČRo 2 – Praha 388 tisíc.

U dalších stanic prozatím uvádíme pouze denní hodnoty poslechovosti. Pozici regionální jedničky obhájilo Rádio Blaník s číslem 606 tisíc, následuje Radio Čas (268 tisíc), Country Rádio (255 tisíc), Rádio Beat (182 tisíc) a Hitrádio Orion (164 tisíc). Do žebříčku regionálních stanic výraznějši promluvily stanice ČRo Brno (160), Kiss Hády (115), Rock Rádio (110), Fajn radio (107), Radio Černá Hora (102), Kiss Jižní Čechy (93), ČRo Plzeň (92), Rádio Krokodýl (92), ČRo České Budějovice (82) a Hitrádio Vysočina (82).

onair_banner

Pokračujeme původním článkem, který shrnuje uplynulou vlnu poslechovosti RadioProjekt.

Jak to bylo v minulé vlně?

V univerzální cílové skupině 12-79 let zvítězilo s přehledem Rádio Impuls. Alespoň jednou týdně si jej naladilo 2,072 milionu posluchačů, což je sice meziroční pokles 22 tisíce, ten je ale z hlediska statistické odchylky prakticky nulový. Denně si potom stanici vybralo k poslechu 1,047 milionu lidí (meziroční vzestup o 20 tisíc). O stříbro a bronz se nadále pomyslně „perou“ Frekvence 1 a Evropa 2.

Český rozhlas 1 – Radiožurnál minule vykázal posluchačskou obec 671 tisíc, z hlediska týdenní poslechovosti činilo číslo 1,199 milionu. Obecně první pololetí roku nabízí výsledky o něco nižší než v průběhu dalších vln poslechovosti.

V regionech Blaník, mezi sítěmi Hitrádio

Mezi regionálními stanicemi rovněž v minulém průzkumu poslechovosti vévodilo Rádio Blaník, alespoň jednou týdně přilákalo ke svému poslechu 1,235 milionu lidí, denní hodnota poslechovosti byla 629 tisíc. Rádio Čas mělo v rámci minulé vlny týdenní poslechovost 498 tisíc (denní 258 tisíc).

Pozici nejposlouchanější regionální sítě obhájila v uplynulém pololetí Hitrádia (včetně radia City), týdně dokázala oslovit 1,271 milionu posluchačů, denně 577 tisíc. Regionální studia Českého rozhlasu týdně oslovila 1,032 milionu posluchačů, u sítě rádií Kiss to bylo 867 tisíc. Fajn radia v celorepublikovém souhrnu poslouchalo v minulé vlně aspoň jednou týdně 457 tisíc, Rádia Hey 260 tisíc obyvatel České republiky ve věku 12-79 let.

Velmi pozitivní výsledky z uplynulé vlny poslechovosti bude obhajovat síť Rock Rádií, v posledním čtvrtletí 2011 a prvním kvartálem 2012 je týdně ladilo 179 tisíc (meziroční nárůst o 26 tisíc), denně 99 tisíc (meziroční nárůst o 28 tisíc, tedy o 40%), tehdy se jednalo o největší absolutní meziroční nárůst mezi všemi stanicemi v České republice.

webradio_01Ilustrační foto.

V minulé vlně se postaralo o překvapení hned několik subjektů

Zajímavé bude jistě sledovat další vývoj Rádia Samson. To díky návratu na FM vlny dokázalo oslovit o 15 tisíc posluchačů v denní poslechovosti více, srovnáme-li tedy dvě po sobě jdoucí čtvrtletí, aspoň jednou týdně stanici naladilo 18 tisíc, denně potom 5 tisíc. Druhé výsledky poslechovosti v historii bude znát Rádio Sázava. Na odpověď na otázku, zda překročí 4 tisíce posluchačů týdně, resp. 3 tisíce denně, si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

O velké překvapení se minule postaralo brněnské taneční Free rádio 107 FM, týdně jej naladily 32 tisíce posluchačů, toto číslo je nejlepší za poslední dva roky. Na jedny z nejlepších výsledků za poslední dva roky dosáhlo též pražské alternativní Expresradio, s týdenní poslechovostí 46 tisíc zaznamenalo meziroční nárůst 11 tisíc, tolik posluchačů upřednostňuje „nejlepší hudbu v metropoli“.

Autor článku:

Komentáře (2)

 1. Petr Kružík

  Poslechovost regionálních stanic v ČR (TOP 15)
  odhad poslechovosti regionálních rozhlasových stanic (v tisících)
  Rádio Blaník 606 (-23)
  Radio Čas 268 (+10)
  Country Rádio 255 (+57)
  Rádio Beat 182 (-3)
  Hitrádio Orion 164 (+8)
  ČRo Brno 160 (-17)
  Kiss Hády 115 (+27)
  Rock Rádio 110 (+11)
  Fajn Radio 107 (-3)
  Rádio Černá Hora 102 (-7)
  Kiss Jižní Čechy 93 (-2)
  ČRo Plzeň 92 (-2)
  Rádio Krokodýl 92 (+6)
  ČRo České Budějovice 82 (+1)
  Hitrádio Vysočina 82 (-3)

  1. Václav Kadlček

   No to už je přehlednější:)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .