Radio Beat opět otevírá brány své Síně slávy, letos už počtrnácté

Letos se uskuteční, v pořadí již čtrnáctý, slavnostní ceremoniál uvádění do Beatové Síně slávy. Stane se tak 26. května v přírodním amfiteatru v Lokti nad Ohří. Jde o poctu Radia Beat českým muzikantům.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Česká odpověď na americkou Rock and roll Hall of Fame

Beatovou síň slávy před lety vymyslelo tuzemské Radio Beat. Vznikla jako odpověď na slavnou americkou Rock N Roll Hall of Fame. Každý rok od té doby Radio Beat uvádí české muzikanty mezi legendy a to v kategoriích osobnost, osobnost in memoriam a kapela.

O tom, kdo v daném ročníku do Beatové síně slávy vstoupí, rozhodují vždy posluchači svým hlasováním, které probíhá obvykle během února na webových stránkách Radia Beat. Hlasuje se vždy ve třech kategoriích, vybírá se vždy z deseti nominovaných muzikantů.

Do nominace mohou být zařazeni pouze muzikanti a kapely, které jsou na hudební scéně alespoň 25 let. Právem je tak vstup do Beatové síně slávy nazýván oceněním za přínos tuzemskému bigbítu.

Stejně jako každý rok, i letošní slavnostní ceremoniál slibuje nevšední podívanou, speciální koncerty a skutečné hudební legendy.

Oceněné osobnosti v jednotlivých kategoriích

V kategorii osobnost bude letos uveden Luboš Pospíšil. Majitel nezaměnitelného hlasu, který se fanouškům poprvé představil už v 70tých letech, tehdy jako součást uskupení C a K Vocal. Poté, co Luboš Pospíšil skupinu opustil, se vydal na svou sólovou dráhu, na které je dodnes. Stále hraje, zpívá a cestuje se svou současnou kapelou 5P. Čerstvě získal zlaté ocenění za album Soukromá elegie, oslavil 66. narozeniny a při té příležitosti vydal dvoudílný komplet nazvaný Route 66. Jeho koncert v rámci Beatové síně slávy tak slibuje průřez celou jeho hudební kariérou.

V kategorii kapela, bude letos slavnostně uvedena skupina Framus Five, neodmyslitelně spjatá se zpěvákem Michalem Prokopem. Ten už nějakou dobu, sám, Beatovou síň slávy obývá. Uveden byl v kategorii osobnost v roce 2007. I když Framus Five byl nucen v minulosti svůj název upravit na Framus 5, lze říkat, že se svého ocenění dočká přesně po 50 letech svého fungování. Poprvé se totiž název Framus Five objevil v lednu roku 1967.

Beatova Síň Slávy v přírodním amfiteatru v Lokti nad Ohří

Beatova Síň Slávy v přírodním amfiteatru v Lokti nad Ohří

Nedílnou součástí každého ceremoniálu Beatové síně slávy je také vzpomínka. V kategorii osobnost in memoriam bude uveden legendární kytarista Radim Hladík. V minulosti hrál ve skupině Matadors, také s Jaroslavem Hutkou, Mariánem Vargou, Pavolem Hammelem a dalšími.

Nesmazatelnou stopu zanechal v české hudební historii se skupinou Blue Effect. Radim byl skvělý kytarista a skladatel, obrovský talent. Přes všechno, co dokázal, ale vždy zůstal milým, vždy dobře naladěným a neuvěřitelně skromným člověkem. Tak si ho všichni fanouškové budou navždy pamatovat.

Jeho skupina Blue Effect byla do Beatové síně slávy uvedena jako vůbec první v roce 2004, Radim vstoupil mezi osobnosti o rok později, v roce 2005. Letos na něj vzpomeneme spolu s poslední sestavou kapely Blue Effect, která převezme ocenění spolu s Radimovou rodinou.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky:,