Ráno na rádiu … Černá Hora

cernahoraZapínám rádio a zpívá Richard Müller: Spočítaj ma. Tohle ráno ovšem nakonec bylo celkem se zárukou podstatných informací i spolehlivě probouzející muziky.

Radio Černá Hora

Datum: 10.12. 2001

Čas: 6:45 – 7:45

Zapínám rádio a zpívá Richard Müller: Spočítaj ma. Tohle ráno ovšem nakonec bylo celkem se zárukou podstatných informací i spolehlivě probouzející muziky.

V 6.45 počasí – a hned se seznamuji s moderátorem – zatím jen s jeho hlasem: Počasí čte vcelku neformálně do příjemného podkresu, má trošku hlubší, příjemně posazený hlas, nepatrně hledá slova, je cítit že nechce číst počasí jako stroj slovo od slova, hledání mu ale nedělá problémy. Je zvyklý mluvit spatra, nečiní mu to žádné potíže, i při jeho dalších projevech jsem nepostřehl pomocná slova nebo zástupné zvuky, slovní zásobu bude mít velmi dobrou. Celý jeho projev je tak bezprostřední, neformální a přitom bez závad, které občas mívají diskžokejové. Ale to trochu předbíhám, to se z jednoho počasí samozřejmě nepozná, z celé hodiny už ano.

Následuje jingle Vánoce na rádiu Černá hora a Beegees – Alone. V 6.51 rozhovor s výherkyní soutěže (tentokrát předtočený zřejmě nebyl – i moderátor tzv. „telefonoval“ – byl při rozhovoru trošku zkreslen), posluchačka je pohotová, sympatická dáma, moderátorovi jen jednou uklouzlo: „.obraz by měl bejt jakej.“ – trošku to zatahalo za uši, jeho projev byl jinak sice hovorový, ale gramaticky korektní. Celé je to uzavřeno jinglem o vánočním nadělování na rádiu Č.H.: Best of Vánoce – ostatně, celá hodina byla nabita vánočními jingly, je vidět, že se s vánoci opravdu „nepářou“.

Následuje jakási zahraniční vánoční písnička, jingle Ranní jam (džem?) na rádiu Černá Hora a Petr Rajchert – Nevím jak bych to řek, na to moderátor pohotově zareaguje: To se někdo má, když má 3,5 minuty na to, že ani neví jak by to řek. Vtipné odlehčení. Trojice krátkých ukázek z písniček příští půlhodiny a reklama.

Zprávy čte Andrea Helová (?-tentokrát budu nejistý pro změnu u přijmení osob), uvedl je moderátor, pak headliny a samotné zprávy: doprava v Hradci,ústav sv. Josefa (zde jediný brept: Anečka), petice za růst mezd, hon na Usámu. Následuje sport, počasí ve východních Čechách, uzavřeno sponzorským jinglem, sněhový servis a doprava: tu uvede moderátor a následují telefonáty motoristů. Moderátorův jingle – už vím že se jmenuje Vašek (příjmení utajeno – a z jinglu, byť opakovaného jsem ho nerozluštil), opět jingle ranní džem a M-People – A street. Písnička docela dost dlouho „vyhnívá“ ke konci, zřejmě není žádný spěch. V 7.08 informace o SMS pro Ježíška, k tomu příslušný jingle a Miroslav Žbirka: Bezchybná, rovněž až do posledního tónu (zkracování písní je barbarství, ale zas ráno nějaké to utažení konce dodá spád, ne?) a poté I´m walkin´away.

Je 7.15, opět počasí, dojem z prvního počasí potvrzen, následuje Barry White: Let the music play. V 7.21 reklama a soutěž na Go – trošku dětinská, ale budiž, nakonec jsem se zasmál požadavku zazpívat koledu a propašovat do textu 5x „Go“, další reklama na Lyžařský dům provedená češtinou s bavorským dialektem (ale vtipněji než Alles gute) – poprvé se zastavuji u reklam, tahle porce byla zvláště vyvedená, ta snad i odpůrci reklam musela aspoň trošku povytáhnout koutky k úsměvu. Reklamy byly tak půl na půl celostátní a místní, celkem zdravý poměr, je to rádio regionální, ale evidentně respektované i mimo region. Reklam bylo poměrně dost, ale mnohé byly vtipné, tak se to nějak snášelo lépe než obvykle.

Okolo 7.23 V.Rossi – Tre parole a rozhovor se zprávařkou Andreou, ta je velmi pohotová (při uvítání: „vítala jsem se sama.“ ) a rozhovor je tak neformální a nenucený, opět se ani jeden z protagonistů nedopustil nějaké banality či blábolu. Ještě upoutávka na další půlhodinu a zprávy, tentokrát obsáhlejší: Lídři ODS a ČSSD, soud,smrt na kickboxu,stíhací letectvo, Český slavík, Izrael, sport, počasí. Čte bez chyby a důrazy klade přesně tam, kde mají být.

Následuje doprava, opět je to záležitost moderátora a volajících motoristů, zřejmě jsou motoristé před nahráváním záznamu poučeni, co a jak mají říkat, protože nechybí čas, místo a co se stalo – mnohde jinde motoristé nevědí najednou co říkat. Mimochodem, obě linky (motoristická i posluchačská) jsou 0800, což také svědčí o zájmu o posluchače. Ještě výzva na písničku na přání a jdou Cranberries: Analyse.

V 7.35 telefonuje Lída – druhá pohotová a vtipná mladá žena, přeje si Nazareth- Dream on. Trošku jsem nepochopil, proč se s ní moderátor baví o tom , kam bude volat – ale stálí posluchači to asi vědí, takže je to v pořádku. V 7.38 Hvězdný prach – krátká předtočená informace o B 52´s, příjemně odborná, pokud je takovýchto vstupů ve vysílání rádia víc, je to záslužné a lepší než na jiných stanicích obvyklé drby ze života slavných, navíc obvykle chaoticky zpracované (či spíše nezpracované) moderátorem. Uzavřeno jinglem a reklama.

V 7.40 Nenechte si ujít – přehled kulturních a sportovních akcí, čte Andrea Kroupová, neshledán jakýkoliv nedostatek. D.Louis: I could be the one a je 7.45, opět počasí. Nedá se nic dělat, opouštím kopec, na kterém je slyšet Černá hora i daleko od svého regionu – i tak jsem překročil „povinnou“ hodinu, a ani mi to tentokrát nějak nevadilo.

Muzika v druhé polovině sledované hodiny trošku slevila z tuzemské produkce – okolo sedmé byly 3 písničky, pak byla série zahraničních trošku delší. Podle toho, jak je tentokrát jmenuji vidíte, že je moderátor jednak ohlašoval, že je ohlašoval srozumitelně a že to byly zaručené věci. Přitom však byly vhodně seřazeny a hudebně ráno působilo kompaktně, nebyla tam žádná pseudobomba, nad kterou si člověk láme hlavu, jak se tam dostala, ale ani žádný pomyslný vrchol – jsem si ovšem vědom, že co jeden považuje za hit, druhý za shit. Výběr muziky v zásadě poskytl informaci o tom, co se hraje, což je vedle zpříjemnění rána také důležité.

A jak tedy u mě Černá Hora dopadla? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 4
  2. Muzika – 3
  3. Redakce – 4
  4. Reklama a obal – 4

Celkové hodnocení: 3.75 bodů

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .