Marek Berger: „Dokud nebude jasná koncepce rozdělování kmitočtů, bude se éter nesmyslně zahušťovat

berger_01ROZHOVOR – Série rozhovorů s programovými řediteli českých rádií pokračuje. V dnešním rozhovoru jsme si povídali s programovým ředitelem Markem Bergerem (35), na této pozici působí hned ve dvou rádiích – Rádio Haná a Rádio Rubi. Mimo to jej můžete slýchavat i za mikrofonem, zároveň je členem Akademie populární hudby.

K mikrofonu se dostal v roce 1993. V roce 2000 odešel do brněnského Rádia Krokodýl, podle svých dřívějších slov odcházel z Rádia Rubi v dobrém. Po sedmi letech v Rádiu Krokodýl se vrátil zpět do Rubi a ke svému působení přidal i Rádio Haná.

V rozhovoru jsme si povídali samozřejmě o nadcházející sezóně. Posluchači se ale hlavně mohou těšit na nové odpojované vysílání Rádia Haná v Olomouci. Ke slovu se dostala i problematická brněnská frekvence 105,1FM a nepominuli jsme zmínku o digitalizaci rozhlasu, která je prozatím v nedohlednu.

RadioTV: Nová rozhlasová sezóna je na spadnutí a Vaše posluchače jistě zajímá, s čím novým do této sezóny přichází Rádio Haná a co nového si připraví Rádio Rubi? Jsou v přípravě například nové webové aktivity?

V tuto dobu už uzavíráme promoplán na rok 2010. U nás pracujeme na změnách a „tuningu“ programu kontinuálně. Podzimní sezóna tedy pro nás neznamená dramatické změny v programu, který je dlouhodobě úspěšný. Rádio Haná je v tuto dobu na historickém maximu a Rubi kontinuálně roste, takže zatím panuje optimismus. Je samozřejmě velmi lákavé nabízet neustálé změny a novinky, ale těch nápadů je tolik, že je opravdu chceme dávkovat „přiměřeně“ a věnovat jim dostatečnou pozornost při jejich promování ve vysílání i mimo něj. Na webu rovněž pracujeme kontinuálně, takže stačí naladit a určitě vás osloví některá atraktivní soutěž či programový prvek. Myslím, že zaznamenatelná změna bude např. novým promo obalem kolem hlavního zpravodajství, ale spíš se jedná o drobná vylepšení zvuku a obsahu, než totální změna obalu.

RadioTV: Rádio Haná dává velký prostor muzice devadesátých let po celý den a potom i po deváté večer. Tři hodiny muziky z této dekády dává i Rádio Rubi. Jak se u posluchačů tyto hudební speciály líbí? Co tomu například říkají čísla poslechovosti?

Osmdesátka v osm a devadesátka v devět je na Hané tradiční hudební prvek, ale hlavní prostor dostává tahle muzika ve vysílaní Hané během dne. Je to charakteristický formát této stanice a spolu se silným regionálním akcentem tvoří základní kostru vysílání. Co se týče Rubi, tak zde má muzika z 90. let rovněž velkou tradici, ale z trochu jiného pohledu. Na Rádiu Rubi se vždycky hrála energická a taneční muzika 90.let, takže zde platí ono pověstné „když dva dělají totéž, není to totéž“. Myslím, že oba programy jsou dostatečně odladěné a každý si najde své. Na Hané navíc točíme komentované hudební pořady s hudbou 80. a 90. let v programu „Songy, na kterých jsme vyrůstali“, na Rádiu Rubi je to naopak tanečněji laděný prvek „Maroshův Dj. Kufřík“, kde se zase objevují melodické devadesátky, které si pamatujeme z diskoték. Do obou programů vstupují aktivně také naši posluchači a jsem přesvědčen, že tahle vlastní produkce pořadů nás odlišuje od ostatních unifikovaných stanic, které se jen regionálně tváří. Dlouhodobě je pak naší vlajkovou lodí každodenní hudebně-soutěžní program Procházka pamětí, který dosahuje stabilně nejvyšších čísel poslechovosti.

RadioTV: Věnujme se chvíli rubrikám z oblasti zábavy na Rádiu Haná – Pepin z Hané a Šišounovy hlody. Druhá rubrika nahradila nekonečnou radionovelu Doňa Mimoňa. Proč byl vlastně tento projekt ukončen? Nebyl u posluchačů populární?

Odpověď je jednoduchá, na Doňu Mimoňu nám již vypršela autorská práva. Tento projekt byl také velmi úspěšný. Pepin z Hané je další autorský program, který kompletně vyrábíme v Rádiu Haná. Dílů se v našich studiích nahrálo již přes 350 a tento prvek má mimořádný úspěch. Pepin z Hané je člověk z lidu, Hanák jak se patří a na všechno má svůj osobitý názor. Tento prvek má velký ohlas u posluchačů a sami se také do něj aktivně zapojují. Pepin vypráví příběhy ze života, nejedná se o „násilný humor“ a to se posluchačům líbí.

RadioTV: Jak se zrodila idea na rubriku Šišounovy hlody? Dlouho mi vrtá hlavou, kdo je vlastně onen vypravěč vtipů Šišoun. Z počátku jsem měl dojem, že je to Pavel Liška, ale to se asi pletu, že?

Lidé se chtějí bavit, myslím, že víc dodávat nemusím. Taky mi vrtá hlavou, kdo to vlastně je :-)

berger_serie

Marek Berger (35), programový ředitel Rádia Haná a Rádia Rubi. Zdroj fotografie: www.marekberger.cz

RadioTV: Dlouhou dobu jsme sledovali kauzu brněnského kmitočtu 105,1 FM. Nejprve začalo Rádio Čas šířit jiný hudební program, než jaký umožňovala licence. V březnu stále chtěla RRTV učinit nápravu, o měsíc později nakonec Rada pozměnila licenční podmínky. Jak moc se Vás tato situace dotkla a jak moc Vás mrzí, že jste tento kmitočet (ač jste byli samotnými organizátory) nezískali a country formát převzalo Rádio Čas? Co si o této kauze myslíte? Budete ještě usiloval o licenci country Rádio Brno?

Tak samozřejmě, že ještě stále kroutíme hlavou nad touto kauzou. Ale každý kdo tento případ sledoval se musí ptát stejně jako my. Je v Brně opravdu plnohodnotná country stanice? Opravdu zákonem deklarovanou pluralitu vysílání zajistí další z mnoha AC formátů, který byl RRTV přidělen pro náš kmitočet 105,1? Je fér vzít nezávislé, ryze české stanici, dvouleté úsilí o rozšíření své působnosti a tím mít možnost konkurovat nadnárodním zahraničním společnostem? Navíc jsme přesvědčeni, že se změnily podmínky v průběhu hry, protože v průběhu licenčního jednání o  kmitočtu 105, 1 a našem country formátu v Brně RRTV povolila změnu formátu Rádiu Čas na country a na základě tohoto vlastního rozhodnutí pak RRTV argumentovala o pár týdnu později zamítnutí naší žádosti z důvodu, že již v Brně country zastoupené v Brně je právě Rádiem Čas. Rozhodnutí rady respektujeme, ale nesouhlasíme s ním a celá věc míří k soudu. Omluvte nás prosím, že to teď dále nechceme komentovat.

RadioTV: Věnujme se nyní příjemnější věci a tou je Haná Sky Rock. V červenci tohoto roku jste získali povolení odpojovat na kmitočtu 100,0 FM v Olomouci rockovou mutaci Rádia Haná. Povězte nám prosím více o tomto projektu, kdy se dočkáme jeho realizace? V čem bude odlišný (kromě hudebního formátu) od stávajícího vysílání? Budete hledat i nové moderátorské posily?

Opravím vás, správný a zákonný název je stále Rádio Haná. Nemůžeme vysílat pod jinou hlavičkou, SkyRock je od začátku koncipován jako rockový pořad. Jinak na novém programu pracujeme každý den a v tuto chvíli jsme opravdu blízko, takže se můžete již brzy těšit na nové rockové pořady na Olomoucku. Dle rozšířené licence bude program šířen na frekvenci 100 FM a 100,2 FM (dle zadání ČTU a RRTV) a momentálně dolaďujeme detaily odpojení tohoto programu, který bude mít opravdu rockový hudební formát. I pro toto vysílání využijeme programu RadioSpirit, který sami vyvíjíme a provozujeme. Programová náplň pak bude přesně v duchu naší stávající licence.

RadioTV: Co Vás vedlo ke kroku vytvořit rockovou mutaci Rádia Haná? Je po rockové muzice tak silná poptávka?

Nám šlo primárně o tom moci dělat další odpojovaný program pro Olomoucko, jelikož jsme získali městský dokrývač. Jsme velmi vděční RRTV, že nám tohle po několika letech umožnila. Poptávka jistě po téhle muzice je a obzvláště v našem regionu. Rockový hudební proud pod hlavičkou Rádia Haná bude určitě velmi příjemných zpestřením hudební nabídky na Olomoucku.

RadioTV: Haná Sky Rock (Olomoucko) se však do českého (či spíše moravského) éteru nedostane poprvé. Už v únoru jste na nově získaném kmitočtu rockový program šířili, RRTV Vám nakonec tento krok zakázala. Čím si vysvětlujete tak náhlou změnu chování?

No tak to není otázka na nás, ale spíš na RRTV. Teď povolení máme, takže hurá do toho!

RadioTV: Jakmile zahájí svou pouť Haná Sky Rock (Olomoucko) v éteru, budeme jej moci naladit i na webu? A co se stane s webovým rádiem Haná Sky Rock?

Na streamu se jistě rocková mutace Rádia Haná samostatně objeví a nahradí stávající webový projekt SkyRock.

RadioTV: Ještě se dotáži na Rádio Rubi. To vysílá delší dobu z nového studia v nákupním centru v Olomouci. Jak se studio osvědčilo? Nechystá se do nových prostor i Rádio Haná?

Ano, za nedlouho oslavíme první narozeniny nového studia Rádia Rubi v Olomouc City. Za tu dobu se tam vystřídalo několik hudebních hvězd domácí i zahraniční hudební scény. Dovolím si připomenout, že prosklené studio v nákupním centru Olomouc City pokřtil Dj. a producent Shaun Baker a před nedávnem si ve studiu živě zazpíval např. David Deyl. Jsme blíž lidem, návštěvníci nákupního centra si mohou sami udělat představu, jak moderní hudební rádio vysílá a tak za ten rok musím říct, že rozhodnutí vybudovat nové studio v Olomouci bylo správné.

Radio Haná má své pohodlné a hezké sídlo v historickém centru města Olomouce. Rozsáhlá produkce vyžaduje pevné zázemí několika produkčních studií a spolupráci moderátorů na dvou programech, které budeme brzy vytvářet. Není tedy praktické toto uspořádání měnit. Jsme tady ve svém a jsme spokojení.

RadioTV: Nedávno jste získali nové kmitočty. Plánujete i další expanzi do dalších míst české země? Je tu ještě prostor pro nové kmitočty? Co si například slibujete od digitalizace rozhlasu?

Snažíme se o to, ale jak budeme úspěšní, to ukáže jen čas. Víte, éter, to je podle našeho názoru takové bohatství tohoto státu. Dokud tu nebude jasná koncepce rozdělování kmitočtů, tak se stále bude éter nesmyslně zahušťovat a každý bude všude dokrývat a dokrývat a vážně nevím kde to skončí. My jako soukromá regionální stanice nemáme jinou možnost, než se stále pokoušet zkvalitnit a rozšířit pokrytí, protože se v našem kraji stále objevují nové a nové stanice. Tu z Ostravy, tu z Prahy a technických prostředku je k dnešnímu datu žalostně málo. Poslední licenční řízení o 5W vysílač zjevně spustí vlnu dalších nízkowatových dokrývačů a pokud ČTU či RRTV nezasáhne, tak to tady bude za chvilku jako v Itálii. Každých 15 km nějaké rádio.

Od digitalizace si slibujeme stejnou příležitost pro všechny tak, aby do tohoto procesu mohly nastoupit nové subjekty a znovu se rozdaly karty. Jde o to, abychom všichni měli stejný přístup k technickým prostředkům a nikdo nebyl diskriminován takovým nebo makovým pokrytím. Pak ať rozhodne kvalita programu. Pro někoho možná paradoxně nesouhlasíme ani se schválenou „diginovelou“, která má s digitalizací společné opravdu jen to, že ji zabrzdí o několik let a do té doby konzervuje rozhlasový trh (2025 pozn. redakce). Navýšením pokrytí pro regionální stanice na 80 procent se z nich stávají prakticky celoplošná rádia a nadále to povede k monopolizaci, což vždy vede ke zdražení. Další slučování a vymazání regionálních rádií lze v nejbližší době opět očekávat. Na to vše doplatí nejen klienti a zadavatelé reklamy, ale i posluchači, protože nezávislých stanice bude nadále ubývat a programová pestrost bude stále menší. Unifikace stanic tedy bude nadále pokračovat. Tady u nás na Hané, však říkáme – my jsme tady doma a posluchači to dobře vědí.

Díky za prostor a čtenářům RadioTV.cz přejeme z Olomouce pěkný den. Marek Berger

I já Vám jménem celé redakce RadioTV přeji vše nejlepší do nadcházející podzimní sezóny. A ještě jednou Vám děkuji za čas, který jste si na nás udělal.

Se sérií rozhovorů pokračujeme i zítra, kdy nabídneme rozhovor s Martinem Maďarkou z Fajn rádií.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .