Představitelé rozhlasového trhu se obávají ohrožení svobody médií

Představenstvo Asociace Provozovatelů Soukromého Vysílání – APSV jednalo o situaci týkající se návrhu novely zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. APSV má obavy, že pozměňovací návrhy, které byly v průběhu předchozího projednávání novely parlamentem předloženy, mohou při svém přijetí ohrozit svobodu medií.

radio-studio-ilust-naj-651

Evropský trend směřuje k dekriminalizaci pomluvy

Jedná se především o návrh, jehož prostřednictvím se má stát pomluva jedním z mnoha trestních činů, za něž může byt právnická osoba pohnána k trestní odpovědnosti. Představitelé APSV v tiskovém prohlášení zdůrazňují, že v kombinací s dalšími možnými tresty je možné ohrožení médií velmi výrazné.

V kombinaci s možnými tresty, jako je zákaz činnosti právnické osoby na 1 až 20 let nebo jejím zrušením, je možné ohrožení médií ještě větší, protože může vést k likvidaci jeho provozovatele. Pokud by byl možný pozměňovací návrh přijat, mělo by to výrazný negativní dopad na právní postavení rádií v České republice,“ uvedli představitelé asociace v tiskovém prohlášení.

Podle jejich názoru se jedná o krok v opačném směru, než je současný evropský trend všeobecně směřující k dekriminalizaci pomluvy. „Přenesení trestní odpovědnosti z jednotlivce na právnickou osobu považujeme za snahu po dosažení „větší opatrnosti“ při publikování informací v rámci redakcí či mediálních podniků,“ dodávají zástupci APSV.

Asociace vyzývá poslance, aby nepřijali pozměňovací návrh

Vládní návrh původně počítal s pomluvou jako činem, za který nemají být právnické osoby odpovědné. Asociace provozovatelů soukromého vysílání proto vyzývá poslance, aby nepřijali pozměňovací návrh, kterým se pomluva má stát také v případě právnických osob trestným činem.

Pod prohlášení se podepsali členové představenstva APSV – tedy prezident Michel Fleischmann za skupiny Lagardere Active ČR, Daniel Sedláček za Media Bohemia, Jiří Hrabák za Londu/Impuls, Luboš Jetmar za skupinu Radio United a Ivan Záboj za Rádio Relax.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: