Pražské jaro na ČRo

Pražské jaro 2020 bude letos online, díky aktuálním vládním opatřením (boj proti koronaviru) není možné mezinárodní hudební festival uskutečnit tradičním způsobem. Proto se sedm z jedenácti koncertů Pražského jara přesouvá do online prostředí a posluchači ho tak uslyší z vln Českého rozhlasu Vltava.

Přímé přenosy koncertů z Pražského jara na stanici Český rozhlas Vltava:

  1. května Collegium 1704 a Collegium Vocale – Pražská křižovatka
  2. května mladá generace hudebníků (Bilan, Čmejla, Paulová, Kollert) – Sál Martinů, HAMU
  3. května Česká filharmonie – Rudolfinum, Dvořákova síň
  4. května Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Český rozhlas, S1
  5. května PKF – Prague Philharmonia – Rudolfinum, Dvořákova síň
  6. června FOK – Obecní dům
  7. června Závěrečný koncert – Česká filharmonie – Rudolfinum, Dvořákova síň

„Posluchači Českého rozhlasu nebudou ani v této době ochuzeni o 75. ročník výjimečného festivalu Pražské jaro. Stanice Český rozhlas Vltava zařadila do svého programu hned celou řadu přímých přenosů zajímavých koncertů“, uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Sérii živých přenosů z festivalu Pražské jaro zahájí Český rozhlas Vltava 18. května z Pražské křižovatky. „Český rozhlas Vltava je tradičním partnerem Pražského jara a v letošním výjimečném ročníku vnímáme naši roli ještě zodpovědněji. V éteru nabídneme většinu plánovaných koncertů festivalu, mezi nimi pochopitelně i koncert SOČRu ze studia S1 Českého rozhlasu na pražských Vinohradech“, doplnila šéfredaktorka Českého rozhlasu Vltava Jaroslava Haladová.

Koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Roberta Kružíka odvysílá Český rozhlas Vltava v přímém přenosu 27. května. Zazní díla Pavla Haase, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, ale také Adagio nedávno zesnulého dirigenta Krzysztofa Pendereckého. Tento i všechny ostatní živě vysílané koncerty budou uvedeny také formou videostreamu na vltavském Facebooku.

Kromě sedmi živých přenosů zazní na stanici Český rozhlas Vltava také ikonický koncert festivalu Smetanova Má vlast, a to z unikátního záznamu z Pražského jara 1990 v podání České filharmonie s dirigentem Rafaelem Kubelíkem. Pořad stanice Vltava Polední koncert nabídne v době konání festivalu desítky archivních rozhlasových snímků z celé historie Pražského jara.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .