Pigy.cz bude v FM pásmu – jedná se o přelomové rozhodnutí RRTV?

pigyczV českém FM pásmu se už brzy objeví zcela nové rádio. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na svém 12. letošním zasedání udělila licenci k provozování stanici, která nemá dosud ani jeden jediný kmitočet. V Děčíně budou položeny základy stanice pro nejmenší posluchače. Na internetu se sice jedná o zavedený projekt, nicméně samotné vysílání musí nutně projít několika úpravami. Kdo byl soupeřem a kdo koordinoval děčínský kmitočet?

Společnost Lagardère Active ČR získala 26. června 2012 licenci k provozování programu PIGY RÁDIO na dobu 8 let. Provozovatel stanice, RADIO BONTON, byl úspěšným žadatelem. O technický prostředek Děčín – město 92,7 MHz mělo zájem hned pět programů.

Kmitočet Děčín – město byl příliš bonitní

Koordinátorem kmitočtu Děčín – město 92,7 MHz byla společnost Radio Bohemia, určen byl samozřejmě pro stanici Kiss 98. RRTV technický prostředek v červnu 2011 neudělila, jelikož jej shledala jako dostatečně bonitní pro vyhlášení licenčního řízení. Dle výpočetního systému RadioLab totiž kmitočet může oslovit až 54 tisíce potenciálních posluchačů, strop bonitního kmitočtu byl o pouhé čtyři tisíce nižší. Děčín město 2 92,7 MHz / 200 W bude situován na ulici Slovanská 55 (SPŠ) 190+30m EfV= -30m.

Na dobu osmi let tak bude frekvenci 92,7 MHz určenou pro Děčín a okolí provozovat společnost Radio Bonton. Vysílač disponuje výkonem 200 W. Žádosti ostatních žadatelů byly RRTV zamítnuty. O kmitočet měly dále zájem společnosti NONSTOP (pro program Rádio Krokodýl), Gama media (Gama Rádio), Route Radio (Rádio Dálnice). Radio Bonton přišlo do licenčního řízení i s dalším projektem – rádiem České Melodie. Ty ale byly vyloučeny ještě před samotným řízením, jelikož nebyly odstraněny nedostatky v žádosti a to přes upozornění kontrolního orgánu. O kmitočet mělo zájem i Rádio Student pro program Free Radia 107 FMRada tehdy zdůvodnila svůj krok tím, že žádost byla doručena po stanovené lhůtě a je v rozporu s vyhlášenými požadavky.

SOUVISEJÍCÍ: Čeká nás několik zajímavých licenčních řízení o bonitnější kmitočty

Už v červnu 2011 jsme ale psali, že děčínský kmitočet pravděpodobně Kiss 98 nezíská: „(…)zásadní kmitočty Teplice a Děčín (…) půjdou do licenčního řízení, kde je menší šance, že je iniciátor skutečně získá„. To poněkud kazí plány bleskové expanze kdysi ryze pražského Kiss 98 FM do severních Čech. V licenčním budou jeho šance uspět poněkud podlomeny protože je zřejmé, že naturalizovaný program Kiss 98 nemusí být pro severní Čechy natolik unikátní.

Bude zajímavé sledovat, zda se Pigy rádiu podaří dostat do dalších lokalit České republiky. Veřejné slyšení o kmitočty s menším výkonem pro Prahu, Brno, Troubsko a Plzeň (87.8, 94.1, 95.9 a 107.9) proběhlo v úterý 18. října 2011. Pigy rádio nezískalo ani jeden z nich. Přesto po lze očekávat, že po tomto rozhodnutí RRTV mohou následovat další přidělené kmitočty. Na jednom prostředku totiž nelze stavět nové rádio. Rozehrána totiž byla hra o skutečně silné kmitočty – například v Brně na 98,1 MH s výkonem 1kW (pokrýt může až 405 tisíc obyvatel).

Dosud měl zpravidla jistý příděl ten, kdo kmitočet zkoordinoval. Jak tomu bude dále ukáže až čas.

radiomobile-mapka_decin-letna_200wRadiomobile – Mapka Děčín – Letná (200 W). Zdroj: DXRadio.cz/JIDXC

Jak se program Pigy.cz změní po překlopení do VKV?

Pohádkové rádio Pigy se samozřejmě zaměří na nejmenší posluchače, ale i na rodiče a prarodiče. „Zájem předčil naše očekávání,” zaznělo při prezentaci projektu před Radou, Lagardére už totiž provozuje stanici na internetu. Aktuálně probíhá spolupráce s mateřskými školami, ty pouští dětem internetovou verzi. Projekt specifikoval Martin Pokorný, jedná se o „pohádkové rádio pro děti ve věku 3-12 let, ale i pro rodiče ve věku 20-49 let a prarodiče ve věku 50 a výše“. Primární cílovou skupinou budou děti ve věku od tři do osmi let, stanici ovšem poslouchají i děti ve věku dvanáct let. Hudební formát bude „dětský”.

K TÉMATU: Lagardére chce překlopit Pigy.cz na VKV, v zásobě má i další projekty

Mluvené slovo zaujme nejméně 40% vysílacího času, minimálně pětina pořadů bude autorsky vyrobených formátů. Zpravodajství vzhledem k dennímu režimu posluchačů nabídne rádio Pigy v prvním bloku mezi 6. a 9. hodinou ve všední dny tři minut v jedné hodině, odpoledne 14-19 opět tři minuty. Jelikož je v sobotu a neděli stanice poslouchanější, platí pro víkend obdobné schéma. Vysílání po 22. hodině představují reprízy pořadů pro rodiče a zejména hudba. Tak zní podrobnosti ze zvukového záznamu, který RRTV zveřejnila na svých webových stránkách.

Pohádkové rádio Pigy jsme před necelým rokem odstartovali na webu a setkali jsem se s ohromujícím zájmem rodičů, dětí i učitelek v mateřských školách. Oceňují bezpečné médium pro děti, které vzdělává i baví. Získat možnost vysílat na standardních frekvencích prostřednictvím pozemních vysílačů je pro nás logický krok, aby mohl Pigy dále růst,” popisuje Lubor Zoufal, ředitel sekce digitálních médií Lagardère Active, a dodává „Věříme, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání oznámí své vyjádření ohledně licence k provozování rozhlasového vysílání přes pozemní vysílače v krátké době.” Vyjádření pochází z řína 2011.

Pigy chce i do Polska

Server Mediář.cz doplnil, že Pigy Rádio se chystá i do sousedního Polska: „Začneme na webu, pak bychom žádali o licence ve velkých polských městech,“ přiblížil na setkání s novináři Lubor Zoufal, šéf digitální divize Lagardere. Jako FM vysílání by podle serveru mělo rádio existovat zhruba do jednoho roku. Návštěvnost portálu www.pigy.cz se pohybuje okolo 70 tisíc měsíčně.

pigy_web

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. DPrazak

  Lagardere, nový likvidátor všech provozovatelů. Ještě, že Beat aspoň stihl získat všechny důležité klíčové kmitočty. Jen tu Ostravu ne. Bylo by zajímavé, kdyby brněnské rádio Krokodýl vysílal v Děčíně. Na druhou stranu je mi líto Kiss 98. Škoda, že se dál nerozšíří v Ústeckém kraji. Navíc má ze všech Kiss rádií odlišný program než ostatní Kiss radia. Jak můžou ti pitomci z rrtv vědět, že Kiss 98 nebude v Děčíně pro posluchače přínosem? To takhle nemůžou v radě vědět. Tohle si podle mého názoru vymysleli. Zjistilo by se to podle poslechovosti, kdyby tam to Kissko už nějaký ten měsíc vysílalo. Doufám, že v Třebíči frekvenci 101.7 nedostane zase Lagardere s těmi pohádkami.

  1. Jerry Prohaska

   Je celkem pravděpodobné, že Pigy Rádio dostane i další kmitočty – jedna frekvence v Děčíně totiž na postavení nového rádia nestačí. Nedokážu si vysvětlit, že by RRTV udělila jenom Děčín a nic víc. Zaznívají hlasy z oboru, že Lagardere uspěje s dalšími žádostmi. Dosud sice často platilo, že kdo si kmitočet zkoordinuje, tak ho dostane, ale není to směrodatné. Pigy Rádio je určitě jiné než jakékoli jiné rádio, v tom vidím velký přínos. Spíš se ptám, zda cílová skupina spíše neposlouchá na internetu, a je potřeba stavět tento nový projekt na VKV… jak ale vidíme, tak Lagardere věří, že to smysl má. Ukáže čas.

  1. Jerry Prohaska

   Myslíte, že nastane vendeta Rádia Dálnice za to, že Lagardere napadlo dřívější rozhodnutí RRTV?

 2. DPrazak

  Myslím, že ano. Když se podíváte na to, že v květnu roku 2009 byla v Brně rádiu Jih přidělena frekvence 105.1 a do dneška ta frekvence nejede, tak s děčínským kmitočtem to bude to stejné. Nebo třeba ne a Pigy do 180 dní spustí vysílání v Děčíně. I to se může stát. Je divné, že Dálnice v minulém roce získala nějaké ty vysílače a do dneška nefungují. Na jihlavské frekvenci 99.4 už je delší dobu nosná vlna a nic víc.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .