Nekonečný příběh rádií Sázava a Nový Preston pokračuje i v roce 2009

radiovelkeCo se zdálo být uzavřenou kapitolou se nyní znovu otevírá. Společnost podnikatele Miroslava Pýchy, který se v licenčním řízení v roce 2002 ucházel o lukrativní frekvenci 89.3 MHz na Benešovsku po Rádiu Presston, vyhrál další soud nad Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Frekvence je tak znovu právně volná a RRTV ji bude muset oficiálně přidělit. Celá kauza se přitom táhne již sedm let.

Dne 11.9.2009 vyhrála naše společnost další soudní spor o naše rádio. Jedná se o 7 let trvající vleklou soudní při, v níž naše společnost již několikrát vyhrála, avšak zatím to nikdy nevedlo k pozitivnímu rozuzlení této kauzy. Podaří se spor ukončit nyní?

To je stručná zpráva, kterou provozovatel internetového Rádia Sázava umístil na své stránky. Skalní čtenáři RadioTV chronologii sporu znají, pro ty ostatní přinášíme v rámci možností stručnou rekapitulaci.

sazava

Rádio Presston ukončilo vysílání v roce 2003, přichází Rádio Sázava

Spor se začal v listopadu 2002, kdy Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila licenci společnosti M-Publicity s.r.o. na projekt Radia Sázava. V této společnosti byl zastoupen i Miroslav Pýcha, majitel pražského Rádia Limonádový Joe, které rok předtím ukončilo terestrické vysílání protože mu nebyla prodloužena vysílací licence. Ze stejného důvodu ukončilo vysílání i benešovské Rádio Presston, jehož frekvenci se Pýcha pokusil získat společně s podnikatelem Borisem Fišerem. Součástí procesu měla být údajná dohoda s investorem, na kterého měla být licencovaná společnost následně převedena.

Duo Fišer-Pýcha se ale rozhodlo od této smlouvy odstoupit a po zisku licence si Pýcha chtěl rádio ponechat a investovat do něj vlastní prostředky. To se ale nelíbilo druhé znesvářené skupině v rámci licencované společnosti, která zastupovala investora projektu. Následovaly dlouhé spory mezi dvěma znesvářenými skupinami a v červenci 2003 soud rozhodnutí o udělení licence zrušil na základě žaloby jiných konkurenčních provozovatelů.

presston-web
Rádio Sázava končí, Rádio Presston se vrací jako Nový Preston

Rada pak vyhlásila obnovené licenční řízení o kmitočet Benešov – Kozmice 89.3 MHz/5kW a v dubnu 2004 opětovně udělila licenci společnosti M-Publicity, tentokrát na projekt s názvem Radio Nový Preston. V tomto novém projektu měl zastoupení i bývalý majitel Rádia Presston Josef Zoch, proto došlo i ke změně názvu vítězného projektu. Soud ale i toto rozhodnutí Rady zrušil, a Rádio nový Preston muselo ukončit vysílání po několika měsících.

V roce 2005 frekvence nepatří nikomu, ale jen dočasně

Celé kolečko soudních tahanic mělo ukončit další rozhodnutí Rady, která se rozhodla, že frekvenci 89.3 MHz neudělí nikomu. Koncem roku 2007 ale znovu udělila tuto frekvenci společnosti M-Publicity, ačkoliv konkurenční žadatelé toto rozhodnutí znovu napadli u soudu. Nejnovější rozhodnutí soudu dalo již po několikáté za pravdu odpůrcům tohoto rozhodnutí a RRTV bude muset předmětnou frekvenci udělit znovu.

V obnoveném řízení ale nebude mít Rada mnoho možností. Může udělit licenci znovu společnosti M-Publicity, ačkoliv tím zřejmě způsobí pokračování soudních tahanic. Jenže regulátor nemá vyhráno ani tehdy, pokud udělí licenci některé z dalších společností, které se s ní soudily. V každém případě je její rozhodnutí prozkoumatelné a pokud soud shledá jakékoliv byť formální pochybení, může toto rozhodnutí znovu zrušit.

Weby obou projektů jsou i nadále aktivní

Nekonečný příběh Rádia Sázava tak pokračuje i po sedmi letech. Frekvence 89.3 MHz, která dokáže významně pokrýt oblast Středních Čech tak bude i nadále nevyužita. Zajímavostí je, že v posledních letech se z projektu Rádio Sázava stala internetová stanice, která vysílá na adrese www.radiosazava.cz. Blog má i další historický vysílatel na této frekvenci – Rádio Nový Preston, které funguje na adrese www.novypreston.cz. Web je ale spíš dílem doménového spekulanta, který se kdysi aktivní doménu snaží zpeněžit.

Screenshot: Web původního Rádia Presston. Převzato ze sekce Presston Memorial na webu www.speaker.cz.

Autor článku:

Komentáře (11)

 1. Jose

  Velmi zajímavý článek. Předně pochválím tento web. Protože to už je druhý velice, velice zajímavý článek s kterým jsem se zde v poslední době setkal. Komentář se pokusím mít stručný. Pan Ing.Miroslav Pýcha se zde na tomto webu, kdysi vyjádřil, že se bude soudit už pouze o peníze, překvapuje mne tedy, že bylo anulováno rozhodnutí RRTV. Ale je to v každém případě dobře. Několikrát jsem se sám sebe ptal, co se tam asi děje, že to stále nevysílá. Zrovna nedávno, proběhla na tomto webu i minidiskuse na toto téma a ptalo se tam více jiných lidí, co se tedy asi děje. Pravda je. Licence běžela a nikdo nevysílal. Bylo to divné. Nejen tedy mně, ale asi každému. Dobrá tedy. Tak už to víme, co se děje. Bylo by velmi hezké, když by se tak, jako se podařilo vrátit se na FM rádiu SAMSON (Karolína), tak, když by se podařilo se na české FM vrátit i rádiu SÁZAVA. To by bylo opravdu pěkné. A bylo by to přínosem českému FM a alespoň v minimální míře by byly napraveny některé škody, ke kterým v minulosti došlo. Když jsme se tedy dostali nas tomto webu už zase k soudům, vrtá mi hlavou ještě jedna věc. Ještě stále se soudí s RRTV o 4 frekvence EVROPA 2, ne ? Jak tam to vypadá ? A kdy a jak se očekává, že by to mohlo být ukončeno ? To je spolu s touto, ještě druhá causa, která stále pokračuje. Jinak už je to všechno ostatní jen o koordinaci té, či oné stanice v tom či onom městě a její následné povolení nebo zamítnutí ČTÚ + RRTV. Ale tyto dvě causy, zdá se, stále běží a jsou nedořešené. Pokud tedy zde nemám chápat, jako zcela definitivní řešení to, že dojde k vypsání nového výběrového řízení. Což může být zajímavé. Tedy o Brno Kohoutovice 105,1 byl obrovský zájem. Troufnu si tvrdit, že velmi vysoký zájem by nastal i zde v případě vypsání nového řízení.

 2. Jose

  Má. To jsem to tak blbě napsal ? Myslím to tak jaký tam byl obrovský zájem. To je přece přiděleno v pořádku. Ale myslím to tak, že o Mokrou se přece hlásilo jen radio R jinak vůbec nikdo, že a také jí dostalo. Takže to bylo jasné přídělení. Ale, co se přeci dělo k vůli 105,1 v Brně. To bylo největší nebo nejtěžší rozhodnutí z poslední doby. Vždyť tam se přece hlásilo Rock Max a Rock Zone a Country radio a Dálnice a moc a moc dalších. Prostě obrovský zájem. Čili chci říct, že to bylo lukrativní. Pouze v takovéto souvislosti. Tak říkám, že tohle je taky lukrativní, nic jiného.

 3. Václav Kadlček

  Nenapsals to blbě, já jsem přehlédl slovo „byl“, nebo jsem si k tomu domyslel „by“. Shodou okolností jsem na dxradiu zjistil, že na zamítnutý kmitočet 98,1/1kw bude vyhlášeno LŘ.

  1. Jose

   To dokonce mám takový dojem je jejich povinností ze zákona. Tedy RRTV. Když tedy nějaký kmitočet viz. 98.1 Brno, projde v pořádku přes ČTÚ a to nic proti němu nemá aby existoval a cokoli z něj vysílalo. Ale má pouze RRTV, něco jen a pouze konkrétně proti té jediné stanici, co si ho našla a vyzvala k jeho koordinaci. Tak potom je povinností RRTV, dát takový kmitočet do placu, tedy nabídnout ho jiným stanicím k vysílání. Takže na něj musí vyhlásit LŘ. To je přímo jejich povinnost. Dokonce je tam myslím i stanovená lhůta, do kdy se tak musí stát. A samozřejmě do takového vypsaného LŘ se může přihlásit zcela jakákoli stanice, tedy i ta, co ho původně našla. Tedy v tomto případě i COUNTRY RADIO. A samozřejmě se může stát, že ono LŘ, ta stanice po té vyhraje. Přesně takto se to už stalo mnohokrát a je to zcela běžné.

  2. Jose

   Mimochodem v tomhle údajně má být problém těch frekvencí mezi E2 a RRTV. Tedy přes ČTÚ to prošlo, ale RRTV prohlásila o E2, to, co o CR v Brně. Tedy, že tam E2 v těch místech o která šlo, nebude přínosem. Následovalo LŘ, které stejně E2 vyhrála, tedy dostali to. Jenže mezi tím na RRTV, citě se dotčeni, že nebudou přínosem, podali E2, žalobu. A tak i když to dostali, nemohou z toho jet, protože to leží někde u soudu, který zkoumá zda RTV pochybila nebo ne. Což je fakt tedy situace, kterou dost dobře nechápu. Podle mne by bylo nejlepší, když by E2 žalobu s omluvou stáhla. Licence by nabyla platnost a mohli by začít vysílat. Protože je jim to evidentně fuk a nechávají to už roky u toho soudu v klidu ležet. Zdá se, že to opravdu nepotřebovali a k ničemu nepotřebují. A pak tedy by měl dát soud za pravdu RRTV a ještě to následně E2 odebrat. A RRTV by na to měla také vyhlásit nové LŘ. Takto to jen E2 tedy spor mezi E2 a RRTV zcela zbytečně blokuje, což je dost nechutné.

  3. Václav Kadlček

   Já měl za to, že:
   1. E2 neuspěla u RRTV
   2. E2 podala odvolání – neuspěla
   3. vyhlášeno LŘ
   4. E2 podala žalobu k soudu – zastaveno LŘ

   Jestli výše uvedená posloupnost nesedí, tak 2 věci si pamatuju na 100%:
   1. o Uherský Brod mělo zájem mimo jiné radio Čas, které si pak našlo jinou frekvenci, o Vsetín radio Valašsko, které tam taky už vysílá na jiném. Server RadioTV si tipoval, že UB dostane Čas, UH radio JIH nebo Dyje, E2 to rozhodně nebyla.
   2. NIKOMU TO PŘIDĚLENO NAKONEC NEBYLO.

  4. Jose

   Nevím. Mě to někdo vysvětloval tak, jak jsem to napsal. V každém případě ty dvě frekvence tedy Vsetín a ten Uherský Brod. Tedy jde o 2 frekvence, nikoli o 4, jak jsem uvedl chybně, v tom úplně prvním příspěvku. Prostě ty dvě frekvence, Vsetín jedna a Uherský Brod druhá, stále leží u soudu. Protože, ať už by to bylo, jak jsem napsal já nebo, jak jsi napsal ty. Stále soud nerozhodl, takže tam stále ty frekvence visí a není možné je použít. Do nového LŔ to může ať tak nebo tak až po rozhodnutí soudu. No a pak je to tahle situace viz. Presston, Sázava, Nový Presston. To je třetí stále visící frekvence. Jinak vše běží všude celkem plynule:

   koordinace -> přiděleno nebo nepřiděleno -> LŘ -> přiděleno = vysíláno.

  1. Jose

   Tak v tom mám nějaký hokej. Snažil jsem se to najít, když jsme o tom začali hovořit a našel jsem jen ty 2 o 200W. Ale, když to vezmu, jak je Beat http://www.radiobeat.cz/cs/ úspěšný s 200W a lidi jsou rádi, že alespoň je, tam nebo onde o těch 200W a když si vezmu, že Samson http://www.radiosamson.cz/ bude v Železné Rudě po 25W. Tak je těch 4 frekvencí, co takhle visí ladem i když prošly pře ČTÚ, věčná škoda. A o té, toho Presstonu ani nemluvě. Ten Presston jsem chytal v Jičíně, když jsem tam tehdy jezdil služebně. A šlo to chytat i v Liberci. Vždy to hráli v obchodním domě K-Mart, který také již neexistuje (místo toho mají rozestavěnou odpornou, hnusnou krabici Tesco, což taky nechápu, jak jim mohl někdo povolit a jak takováto zrůdnost mohla projít a být ve středu města). No, měl by s tím někdo něco udělat. A zmíněných 5 frekvencí, tedy Ty 4 po E2 http://www.evropa2.cz/ a ta jedna po Presstonu by měly prostě najet. Je to věčná škoda, nepoužít to. A je sice fakt, že p.Pýcha se realizuje, tedy stará o rádio ETHNO http://ethnoradio.cz/ v Praze, které je velmi dobrým, rádiem po stránce odehrané hudby. Ale právě, když nad tím tak přemýšlím. Zoch z toho nakonec vybruslil nejlépe. Tomu dali (také myslím 4 frekvence jestli se zase nepletu) pro ten jeho ORLÍK http://www.radioorlik.cz/ a co jsem to tak zaslechl párkrát, přes net, tak to je snad nejtrapnější a nejzbytečnější rádio v ČR, co existuje. To už i ten liberecký Dobrý den http://kal.kallib.cz/index.php?5 mi přijde, že to dělá o maliličko lépe. Kdyžto podstatně a hudebně úplně jinde stanice jako Fill Radio http://www.fill.cz/radio/, Radio Ámos http://jan-amos.cz/radio/index.php , Radio Limonádový Joe http://limonadovyjoe.cz/joe/index.php a Radio Sázava http://radiosazava.cz , jsou všechny 4 pouze na netu. Radio Sázava jako nejlepší z nich, by to chtělo na to FM vrátit, na tu frekvenci po Presstonu.

  2. Jose

   Já to ještě doplním. Tak zdá se, že Orlík má ty frekvence tři. Když bych se pokusil najít ty nejzbytečnější stanice v ČR, bude to vypadat asi takto: 1)Orlík, 2)Dobrý den, 3)RCL, 4)Valašsko, 5) Jihlava. U každého ostatního alespoń ten minimální smysl pro něco najdu. U těhle zřejmě ne. Ta nejpřínosnější, jsem si naopak dal sem http://home.tiscali.cz/~cb009902/ a Sázava je prostě plným právem mezi nimi. Nevím, proč musí na FM vegetit Orlíci a Dobré dny a tací a ti dobří tam být nesmějí ? Například Sázava, Wave… Ale zaplať pán bůh za to, že v poslední době, došlo k přidělení od RRTV, několika dobrým. Tedy ETHNO RADIU, GAMA RADIU a SAMSONU. To je moc dobře. Spolu s rozšiřováním Beatu a snad i Country rádia, to už nebude snad tak zlé. Bývalo podstatně hůře.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .