Mediální skupina Media Bohemia rozšířila pokrytí Rádia Ukrajina, spustila nový rádiový web a personálně posílila redakci

Rádio Ukrajina z portfolia mediální skupiny Media Bohemia po necelých dvou měsících fungování rozšiřuje své pokrytí a vysílá nově také v DAB+. Rádio spustilo také nový web a přibyly i nové podcasty a pořady, například rubrika Ukrajinka v Česku. Bývalou on-air managerku Natálii Churikovou ve vedení stanice střídá Ljudmila Wannek.

276071840_113877317914278_9207978781752884338_n-2
Zdroj: Rádio Ukrajina

Na posledním zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) získalo Rádio Ukrajina licenci pro DAB+ distribuci. Následně po dohodě s operátory Teleko digital a RTI cz začala stanice v DAB+ vysílat začátkem května a rozšířila tak své pokrytí. Doposud si ji posluchači mohli naladit pouze na internetu.

Novinky ve vysílání a na webu

Rádio nyní spouští i novou podobu webu, kde návštěvníci naleznou informace z vysílání, nové podcasty, rozhovory a praktické články. Novinkou je například rubrika Ukrajinka v Česku s mnoha praktickými informacemi pro uprchlíky. Na ní rádio spolupracuje s ukrajinskou novinářkou Oksanou Maslovou a společností Newton Media. Jde o navázání na stejnojmenný telegramový účet, který Maslova založila po svém útěku z Oděsy, aby zajistila lidem ze své země relevantní informace.

„Cílem Radia Ukrajina je vytvářet pocit klidu a bezpečí u všech příchozích uprchlíků z Ukrajiny. Vysíláme hodně ukrajinské hudby, pohádky pro děti a také duchovní promluvy a básně. To prokládáme zprávami a praktickými informacemi. Tento obsah jsme chtěli rozšířit o původní online zpravodajství a rozcestník praktických informací, a tak jsme spojili síly právě s Oksanou, která na našem webu bude psát pod svou značkou Українка в Чехії (Ukrajinka v Česku) a bude šířit informace z webu i rádia na svém telegramovém účtu,” vysvětluje Lukáš Nádvorník, projektový manager Rádia Ukrajina ze skupiny Media Bohemia.

Dvakrát týdně připravuje pro Rádio Ukrajina audioprojekt “Krok od domova“ také novinářka Khrystyna Drohomyretska, která se svým dítětem utekla před válkou na Ukrajině. V pořadu monitoruje příběhy konkrétních ukrajinských žen, které uprchly z Ukrajiny před válkou do České republiky. Rádio Ukrajina rovněž na pravidelné bázi přináší exkluzivní rozhovory s hrdiny, kteří denně bojují za nezávislost Ukrajiny nebo se nacházejí přímo uprostřed dění, a to v pořadu „Hodina se Soniou Koshkinou“ – se stejnojmennou autorkou Soniou Koshkinou.

Více ukrajinské hudby

Při zahájení vysílání tvořila ukrajinská hudba asi 25 % playlistu. Nyní je to už 45 % a její podíl se dále zvyšuje. Do hudební dramaturgie stanice se stále více prosazuje probíhající válka a obrovské množství angažovaných vlasteneckých písní. Za vysílání ukrajinské muziky je zodpovědná moderátorka rádia Sofia Tatomyr, 22letá dívka pocházející z Kaluše, která rovněž utekla z Ukrajiny kvůli probíhající válce. Na Ukrajině pracovala v hudebním odvětví a věnovala se grafickému designu.

Změna na pozici on-air manažerky

Stanice, která vysílá v ukrajinštině pro ukrajinské uprchlíky v Čechách, vznikla v rekordním čase 3 týdnů. U jejího vzniku mimo jiné stála tehdejší on-air manažerka Natalia Churiková, která ale stanici dle původní dohody po rozjezdu opustila a přesunula se do prestižní stanice Hlas Ameriky do Washingtonu. S rádiem je ale i nadále v kontaktu. Její nástupkyně je rovněž profesionálka s dlouholetou rádiovou praxí z ukrajinského vysílání RFE, Ljudmila Wannek. Ljudmila je rozhlasová novinářka, herečka a zpěvačka, jejíž hlas je Ukrajincům dobře znám.

Sociální sítě Rádia Ukrajina

Sociální sítě rádia jsou přizpůsobeny primárně českému prostředí a mají za cíl oslovovat Ukrajince kteří jsou aktuálně v ČR – jedná se o Facebook, Instagram a Twitter účet. Na Facebooku najdete Rádio Ukrajina pod účtem https://www.facebook.com/radioukrajina. Úkolem této sítě je informovat posluchače hlavně o aktuálních hostech ve vysílání, o zajímavých podcastech, a současně reagovat na aktuální dění v České republice v souvislosti se životem Ukrajinců u nás. Od začátku svého fungování nabral Facebook 1.644 fanoušků, kteří ho pravidelně sledují. Instagram Rádia Ukrajina (https://www.instagram.com/radioukrajina/) si své uživatele teprve hledá. Aktuálně má rádio 309 followerů a připravuje reklamní kampaň k oslovení dalších potenciálních sledujících. V dohledné době má Rádio Ukrajina v plánu spustit i komunikaci v rámci sociální sítě Telegram.  

Kde naladit Rádio Ukrajina

Rádio Ukrajina tak lze nyní naladit v rámci DAB+, dále na webu www.radioukrajina.cz a v aplikaci RADIA.CZ (lze stáhnout zdarma v App Store nebo Google Play). Část vysílání lze přehrát i díky podcastům.

 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .