Klub 90′ má na Rádiu Rubi obrovskou odezvu, po prázdninách pokračuje, říká Marek Berger

marekbergerROZHOVORRádio Rubi prošlo začátkem léta několika změnami, tou největší je nová ranní show, posluchače budí známý hlas Vítka Šoukala. Nejedná se o jedinou inovaci. Rádio Rubi najelo na letní model s větším důrazem na hudbu, jelikož u posluchačů zaznamenal úspěch, bude pokračovat i v září. Pozvání k rozhovoru přijal tento týden Marek Berger, programový ředitel Rádia Rubi.

Proč mění Rádio Rubi ranní drive? Jak se osvědčily nové programové prvky? A dočkáme se více hudby z 90. let rovněž na podzim? Nejen na tyto odpovědi přinášíme v rozhovoru s programovým ředitelem Rádia Rubi Markem Bergerem. Aktuálně chystáme druhou část, v níž si budeme povídat o Rádiu Haná a Rádiu Haná Olomoucko (SkyRock), Marek Berger totiž řídí program i těchto dvou rádií.

DOPORUČUJEME: Rádio Rubi dá přednost muzice, osvěžuje zvukový obal a hraje na přání celý den

Léto je příležitost pro tradiční refresh programu

RadioTV: Letní měsíce znamenají pro Rádio Rubi poměrně hodně novinek. První ze změn je postupná inovace zvukové grafiky, kterou nasazuje v několika fázích. Obal vychází z osvědčeného zvukového identu, Rádio Rubi se prezentuje novým zvukovým logem. Vyráběli jste jej ve vlastní režii? Proč jste se rozhodli k upgradu grafiky?

MAREK BERGER: Léto je vždycky příležitost pro tradiční refresh programu Rádia Rubi. Loňský model letního schématu se osvědčil. A tak už teď mohu prozradit, že bude pokračovat i po prázdninách. S inovacemi přicházíme kontinuálně, nemám tedy konkrétní odpověď na otázku „proč zrovna teď“:-). Zpívaný motiv znělek má na starosti kamarád producent Petr Krečmer. Povedl se a nadále s ním budeme pracovat.

RadioTV: Od srpna se v programu Rádia Rubi neobjevuje Ranní expres s Marou Maláškem, vystřídala jej Ranní show, jejímž průvodcem je nová posila Vašeho rádia. Vítek Šoukal je ostříleným rozhlasovým moderátorem, proč právě jeho osobu jste vybral posluchačům k rannímu vstávání? Na co se mohou těšit?

MAREK BERGER: Rubi je rádio plné energie a tomu musí odpovídat i projev našich moderátorů. S křivkou poslechovosti ranního vysílání jsem nebyl spokojen, proto ta změna. Vítkův projev a výraz „On-Air“ je energický a usměvavý, navíc se výborně vyzná v muzice, což je vždycky velké plus. K ranní show jsme nasadili nový obal, postupně budeme přidávat další „funny“ prvky.

RadioTV: Struktura ranního drivu zůstává stejná, tedy servisní informace v celou a v půl, ty doplňujete rubrikami jako je Kalendárium. Důraz kladete na muziku. Neuvažujete o obměně zavedeného konceptu?

MAREK BERGER: Spíš doplnění, jakéhosi vytunění programu. Ráno není moc čas na nějak hrdinství. Posluchač vstává, potřebuje se probudit, dobře naladit, vědět jaké bude počasí a nejdůležitější servisní informace pro daný den. Změny budou tedy minimální.

berger_001

Nechceme uplácet, Opraš slovo ukazuje pestrost jazyka

RadioTV: V ranním bloku nadále pokračuje rubrika „Opraš slovo“, posluchači ji naladí ve všední dny v 6:40 a 8:40. Ve fiktivním slovníku jste již „oprášili“ několik desítek výrazů, mimo jiné slovo „humidace“. Jak vznikl nápad na tento programový formát? Máte ještě dostatečnou zásobu slov?

MAREK BERGER: Nechtěli jsme jít klasickou cestou soutěže a posluchače nutit telefonovat za nějaký „úplatek“ – něco ve stylu „Haló, tady XY“  – zaplatíme si svého posluchače, i když se mu to rádio nemusí líbit a ani ho neposlouchá.  Prostě jen chceme oprášit zajímavá, někdy málo používaná slovíčka a možná taky trochu připomenout, že je ten náš rodný jazyk pestrý a bohatý. Často se taky setkávám s tím, že si o tom lidé přes den povídají a zkoušejí v práci jeden druhého ve stylu: „Jestlipak víš co je to humidace?„, přesně tak, jak to slyší v ranní show Radia Rubi – tedy klasický „talk about faktor“ a to se mi líbí.

RadioTV: Moderátor Marek Malášek loni nastoupil do Ranního expresu, přesto po roce skončil. Nesplnil očekávání posluchačů? Budou jej moci příznivci nadále naladit, například ve víkendovém vysílání?

MAREK BERGER: Marek pracuje nadále pro Radio Rubi na jiné pozici – off-air (mimo rozhlasové vysílání) a slýchat ho můžete také o víkendu. Důvody změny jsem již uvedl.

berger_002

Devadesátky budou mít větší prostor též po prázdninách

RadioTV: Nedílnou součástí denního programu Rádia Rubi je Váš autorský pořad „Maroshův DJ kufřík“. Ten, pokud se nepletu, si vzal prázdninovou přestávku. V minulé sezóně jste servíroval hudební abecedu 90. let. Budete v rubrice pokračovat po prázdninách? Prozradíte, co posluchačům připravíte od září?

MAREK BERGER: Tenhle pořad se vysílal už 3 roky a nedokážu si představit jeho další pokračování. Jsem přesvědčen, že už by se vařilo z vody a reprízovat se už nebude. Chystáme spíše dílčí zábavné prvky do vysílání, neustálé drobné inovace ve stavbě a obsahu jednotlivých hodin. Pevně věřím, že naše refreshované schéma bude mít po prázdninách ještě větší úspěch než teď a přesně nastavený dayparting posluchači ocení. Náš program je teď velmi velmi pestrý, sázíme na melodické a energické songy, což znamená, že stereotyp při poslechu Radia Rubi opravdu nehrozí. (Poznámka redaktora: Dayparting označuje rozčlenění vysílacího dne do několika částí, během nichž dochází k rozdílnému programování.)

RadioTV: Když už jsme u muziky Rádia Rubi, posluchači zajisté znají hudební speciál Klub 90′, ten vysíláte denně kromě soboty v čase 21-24. Během letních měsíců mohou posluchači naladit tento proud hudby také ve všední dny od 9 do 12. Tolik hudby z patrně tanečně nejúspěšnější dekády zatím jiné rádio v FM pásmu nenabízí. Jakou má u posluchačů odezvu? Uvažujete, že byste tento blok ponechali i v září?

MAREK BERGER: Odezvu má obrovskou. Jak už jsem uvedl, tenhle program zůstane i po prázdninách, protože loni se velmi osvědčil. A to i v rámci křivky poslechovosti.

berger_003

Pro nás je „bonitní“ i jeden posluchač

RadioTV: Český rozhlasový éter je poměrně nahuštěný a volných kmitočtů je pomálu. Rádio Rubi ovšem nedávno úspěšně žádalo o kmitočet v Brně – Husovicích, konkrétně se jedná o kmitočet 96,4 FM s výkonem 0,2 kW. Jaký potenciál vidíte v nové oblasti? Kolik nových posluchačů byste rád oslovili?

MAREK BERGER: No tahle kauza bude ještě zajímavá. Žádost o koordinaci kmitočtu jsme podali v době, kdy se RRTV rozhodla, že změní uprostřed rozhlasové hry pravidla přidělování kmitočtů a pokud bude kmitočet pokrývat více než 50 000 obyvatel, tak bude považován za bonitní a bude na něj vypsáno licenční řízení. Podat tuto žádost o pár měsíců dříve, tak je kmitočet automaticky náš, ale teď se o něj popere určitě přes 10 žadatelů v licenčním řízení a vše bude v rukou RRTV. Navíc je frekvence 96,4 FM shodná s naší Vyškovskou, a proto jsme požádali o tzv. vázaný kmitočet. Jsem zvědav, jak se s tím ČTU a RRTV popere, když by na této vlně vysílala jiná stanice. Nicméně nechci předjímat. Předložíme konkurenceschopný projekt a jsme přesvědčeni, že uspějeme. Pro nás je totiž „bonitní“ i jeden posluchač. V této fázi tedy nemohu o projektu „Rubi v Brně“ nic prozradit.

RadioTV: V srpnu byly zveřejněny nové výsledky poslechovosti. V denní poslechovosti se meziročně výsledek snížil o 14 tisíc, nicméně v týdenní poslechovosti se stále držíte na hranici 100 tisíc. Předpokládám, že výše zmíněné novinky mají za cíl osvěžit výsledky. Čím si vysvětlujete tento výkyv?

MAREK BERGER: Sto tisíc je magická hranice a naší ambicí je být vždy nad touto metou. Výkyvy a odchylky v rámci statistické chyby jsou běžné a při této poslechovosti mohou být v řádu 10 až 15 tisíc. Nejsem blázen, abych si myslel, že jedno rádio bude posluchače bavit několik let bez různých větších či menších výkyvů. To je běžná věc, ale důležitý je dlouhodobý trend a vývoj. Inovace, které neustále v našem programu vytváříme, mají samozřejmě za cíl zvednout naši poslechovost a udržet ji co nejdéle. Také se nám daří zlepšovat naše pokrytí, protože tady byla také částečná rezerva. Máme ovšem velmi pracovitý tým včetně pana majitele, takže to jde čím dál lépe.

RadioTV: Pokračujete s novinkou „Songy pro radost“, v závěru každé hodiny si posluchači mohou nechat zahrát písničku podle svého přání a to včetně vzkazu. Neuvažujete o dalším rozšíření rubriky? Pokračuje i tradiční podvečerní, resp. víkendové pásmo „Ošéfuj si muziku“?

MAREK BERGER: Nene, jsem přesvědčen, že tohle nastavení úplně stačí :).

berger_004

Hudební experiment jako koření playlistu Rádia Rubi

RadioTV: V playlistu Rádia Rubi se nezřídka objevují hity, které ostatní stanice nehrají. Z nabídky mě za všechny například napadá Cartonnage – Electro gastronomique či Alphaville – I Die For You Today. Proč se podle Vás tyto hity prakticky nikde jinde neobjevily? Experimentujete v rámci hudební stránky rád? A jaká je zpravidla odezva na podobné novinky?

MAREK BERGER: Jmenované songy nepatří mezi nejrotovanější „tophity“ v České republice či v Evropě, ale prostě zapadají do našeho drive, jsou melodické, zajímavé, a tudíž je občas prostě zahrajeme. Myslím, že je to nutné koření našeho playlistu. Jinak bychom fakt hráli jako ostatní, což přeci nemá smysl. Obecně ale singly nasazujeme hned, takže se to na první poslech může jevit jako experiment, ale později se z toho většinou vyklube velký hit. Zmíním například hit Don Omar – Danza Kuduro, hrajeme jej už několik měsíců. Až teď mi oficiálně přišel e-mailem od vydavatele jako „tutový letní bomba summer song“ :-)). Letní Michaella –  Chcem letieť nebo čerstvé J.A.R jsou další extra porcí svěží a nové muziky na Radiu Rubi.

RadioTV: Posluchači mohou do Rádia Rubi zasílat své tipy na muziku, kterou by rádi slyšeli ve Vašem vysílání. Občas zaznamenám i příspěvky na Facebooku, v nichž přímo proklamujete, že některé hity nehrajete a „hrajete jen to nejlepší“. Proč se například do playlistu nedostal Ben Cristovao? Posluchačkám by se podle Vás nelíbil? :-)

MAREK BERGER: Ochmmm :-)) Nejsem odborník na srdíčka dvanáctiletých posluchaček, to fakt není naše cílovka. Bena hraje tuším Evropa 2 (asi jim testuje nebo…), ale já se řídím heslem „když pochybuješ, tak nepochybuj“. Právě tady mám pochyby velké. Sice na mě paní učitelka Holínková byla deset let v hudební škole moc přísná, ale o Bena by musela zlomit smyčec od houslí.

RadioTV: Rád bych se ještě zastavil u jednoho programového prvku, který Rádio Rubi nabízí. Konkrétně mám na mysli pozdní vysílání „Noc s titulky – a víte, co hrajeme„. Přes noc patrně mnoho posluchačů vysílání neladí. Jste hudební rádio a posluchači Vás poměrně často doslova „bombardují“ otázkami na právě odehranou skladbu. Neplánujete využít potenciál formátu a do Hudebního maratonu začlenit i ony zmíněné „titulky“?

MAREK BERGER: Plánujeme… :-)

RadioTV: Nedílnou součástí hudebního programu Rádia Rubi je kromě hudby z devadesátých let také taneční muzika. V programu Rádia Rubi pravidelně najdeme taneční sety Andrea Fiorino Mastermix, Le Mix de P.M.C. a hitparádu Factory Top40. Zůstávají zmíněné pořady v podzimním schématu Rádia Rubi? Jsou na obzoru nějaké novinky?

MAREK BERGER: Zase. Je to takové to kořeníčko mimo prime-time (pozn. redaktora: hlavní vysílací čas) a zůstává v našem schématu i nadále.

RadioTV: Na co byste pozval posluchače ve Vašem vysílání? Co je Vaší největší chloubou?

MAREK BERGER: Posluchače zvu denně do Klubu 90, kde hrajeme nejvíc muziky z devadesátých let – tři hodiny vždy od 9. a 21. hodiny.

Chlouba? Asi to, že se blížíme ke dvacátým narozeninám a že jsme stále nezávislá regionální stanice, která si udržuje dlouhodobě výborné výsledky.

RadioTV: Děkujeme za rozhovor a čas, který jste si na nás udělal. Doplním, že pro vás připravujeme druhou část rozhovoru, v níž se budeme zaobírat Rádiem Haná a Rádiem Haná Olomoucko (SkyRock).

radiorubi_banner_program

Program Rádia Rubi staví na taneční hudbě a muzice z 90.let.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .