Hudba na BBC je v souladu s licencí, tvrdí Lagardere a nařkl ČRo z porušování podmínek

Studio Radio NajZajímavá mediální přestřelka se v posledních hodinách strhla mezi novým provozovatelem vysílání BBC v České republice, mediálním domem Lagardere, a Českým rozhlasem, který na frekvencích BBC vysílal dosud. Lagardere nařkl veřejnoprávní rozhlas z dlouhodobého porušování licenčních podmínek BBC, což mělo být mimo jiné důvodem k ukončení vzájemné spolupráce.

Lagardere: Licence nás nenutí spolupracovat s Českým rozhlasem

Mediální skupina Lagardere vysvětluje provizorní hudebně-slovní program BBC v českém jazyce tím, že toto vysílání muselo být připraveno v průběhu několika dnů, jelikož spolupráce s Českým rozhlasem v dosavadním rozsahu nebyla možná. „Vysílání rádia Česko nenaplňovalo minimálně dvě stěžejní podmínky, na základě kterých jsme mohli vysílat pořady Českého rozhlasu. Mělo charakter převzatého vysílání, protože Český rozhlas jej nevyřadil z vysílání v multiplexu DVB-T tak, jak bylo stanoveno v odůvodnění naši žádosti a navíc bylo identifikováno jako „Rádio Česko“, přičemž se toto vysílání mělo identifikovat podle podmínek v odůvodnění jako rádio BBC. Jednalo se o tak závažné chyby, které nebylo možné napravit jinak, než výpovědí a vyčkáním na uplynutí výpovědní lhůty. Není tedy pravdou, že výpověď byla bezdůvodná, měla velmi urgentní a zásadní důvody, které jsme jako odpovědný vysílatel museli řešit,“ uvádí skupina Lagardere na stránkách bbcradio.cz, které spustila společně s provozem nové stanice.

V tiskové zprávě přitom mluvčí Lagardere Radka Pilzová zdůraznila, že česká BBC není povinna přebírat vysílání Českého rozhlasu, i když jí to přikazuje platná licence. Lagardere předmětnou licenční podmínku vnímá pouze jako „možnost“, a nikoliv povinnost. „Přebírání obsahu Českého rozhlasu není v licenčních podmínkách stanovené jako povinnost, ale jako možnost. Stejně tak není stanovený případný rozsah takového vysílání. Jedinou podmínkou je, že pokud takové vysílání bude probíhat, musí do něj být implementovány kurzy angličtiny BBC,“ říká mluvčí skupiny Lagardere.

Hudba ve vysílání prý není porušením licence, jde o prvek zábavy

Za povšimnutí stojí i výklad licenčních podmínek, pokud jde o přítomnost hudby ve vysílání. Licence v platném znění hudbu v programu BBC nepřipouští, nicméně Lagardere si stojí za tím, že licenci neporušuje, i když hudba má v rámci českých vysílacích oken podíl v rozmezí 40-50 procent. Podle výkonného ředitele Miroslava Hrnka je hudba ve vysílání české BBC naplněním podmínky zábavy, kterou licence vyžaduje. „Naším cílem je moderní rádio mluveného slova, které hudbu využívá jako prvek zábavy v přiměřené míře a není pravda, že bychom tím porušovali licenční podmínky,“ říká Hrnko, který je i novým jednatelem BBC Radiocom (Praha).

Lagardere opakovaně vyloučila, že by českou BBC hodlala v budoucnu přeformátovat na jakousi obdobu Evropy 2 nebo Frekvence 1. „Co se týče charakteru rádia, tak je třeba si uvědomit, že již nyní zastupujeme tři nejsilnější hudební brandy v České repubice (Impuls, Evropa 2, Frekvence 1) a bylo by velmi těžké i drahé, ne-li nemožné, těmto  značkám konkurovat. Navíc by to byla strategická chyba z pohledu našeho portfolia, do kterého naopak dobře zapadá BBC jako rádio pro lidi, kteří preferuji mluvené slovo pred formáty s větším podílem hudby,“ dodává Lagardere na webu bbcradio.cz.

RECENZE: Lagardere na frekvencích české BBC pouští heslovité zprávy a hudbu

CRo - Radio Cesko - studio2 - velkyIlustrační foto – studio Českého rozhlasu, který do 28. února dodával pořady do vysílání BBC. Podle Lagardere tím porušoval licenci české BBC.

Český rozhlas se ohrazuje vůči údajnému porušování podmínek BBC

Na dnešní mediální výstup skupiny Lagardere reagoval i Český rozhlas. Ten se poměrně ostře ohradil vůči výtkám, které navozují dojem, že přítomnost Rádia Česko na frekvencích BBC porušovala licenční podmínky tohoto vysílatele. Vedoucí odboru komunikace a vnějších vztahů ČRo Jakub Čížek dokonce napsal, že rozhlas toto vyjádření ze strany Lagardere považuje za bezprecedentní útok na veřejnoprávní vysílání v České republice. „Od uzavření smlouvy mezi BBC Radiocom (Praha) s.r.o. a Českým rozhlasem v únoru 2007 se nikdy nestalo, že by vysílání Rádia Česko bylo v rozporu s licenčními podmínkami BBC Radiocom. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání po celou dobu nezahájila s BBC Radiocom žádné řízení pro porušování programových licenčních podmínek kvůli vysílání pořadů Rádia Česko,“ upozornil Čížek.

Zároveň dodal, že současné vysílání BBC od 1. 3. 2013 hrubě porušuje platné licenční podmínky, podle kterých je povinností BBC Radiocom vysílat ve svém programu dopolední a odpolední bloky v češtině, které dodává Český rozhlas. Čížek navíc upozornil, že rozhlas nabídl BBC pokračování spolupráce i po 28. únoru, aby tak BBC nemusela porušovat platné licenční podmínky. Na tuto nabídku ze začátku týdne ale BBC nereagovala.  „Český rozhlas nechce poškodit BBC a zavdat příčinu k tomu, že BBC Radiocom přestane dodržovat platné licenční podmínky. Proto Český rozhlas nabídl BBC Radiocom, že může nadále dodávat dopolední a odpolední české vysílání, jenže bez odezvy,“ řekl Čížek.

Nová BBC bude plně v režii Lagardere, Londýnu už nepatří

Zajímavým příspěvkem do celé mozaiky jsou i slova bývalého šéfredaktora české redakce BBC Víta Koláře, který byl u jednání týkajících se začlenění BBC do soukromé skupiny Lagardere. Podle něj nové vysílání BBC v České republice ani neponese název BBC. Půjde o samostatnou rozhlasovou stanici skupiny Lagardere, která jen bude přebírat několik hodin anglického programu BBC World Service. Londýn ale nebude do českého vysílání už nijak zasahovat, ani jej kontrolovat. „BBC nebude toto nové vysílání financovat, a tedy ani kontrolovat. Lagardere samozřejmě nemůže zasahovat do vysílání BBC World Service v angličtině,“ řekl Kolář v rozhovoru pro server Mediář.cz.

Zároveň dodal, že Londýnu už nijak nepřísluší jednat o další budoucnosti BBC v České republice, jelikož už nevlastní tuto stanici. „BBC už s nikým jednat ani nemůže, protože obchodní podíl v BBC Radiocom již byl oficiálně převeden na Lagardere,“ dodal dále Kolář.

Autor článku:

Komentáře (2)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .