Digitální satelitní rádio, rozhlasové vysílání přes satelit

Průměrný spotřebitel si satelitní příjem primárně spojuje s televizí, ale tento způsob se hodí i pro rozhlasové vysílání. Přes satelit je například možné efektivně dopravovat signál rozhlasové stanice na koncové vysílače. Z tohoto důvodu většina celoplošných stanic v ČR a na Slovensku vysílá i na satelitu.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Satelit je u nás spíše okrajová záležitost

Z hlediska posluchačského zájmu ale nemá satelitní rádio u nás tradici. Pokud chcete provozovat rádio pouze pro satelitní posluchače, musíte počítat s tím, že narazíte na poměrně malou komunitu. Naproti tomu skýtá satelitní příjem potenciál v oblasti placeného obsahu. V USA například úspěšně působí satelitní rozhlasová služba SIRIUS XM RADIO, která nabízí desítky původních rozhlasových programů za poplatek.

Na obdobném principu fungují i jiné služby – například placené hudební rádio Stingray Music, které lze přijímat přes satelit i v České republice.

Základem úspěšného působení na satelitu je najít funkční byznys model. Vybavenost domácností satelitními přijímači v České republice přesahuje 30 procent domácností. Každý z těchto přijímačů disponuje i možností poslechu satelitního rádia. Satelit může být v kombinaci s internetem vhodným nástrojem k poskytování audio obsahu.

Výhodou satelitní platformy je i fakt, že jde o trh s omezenou regulací. Na licenci máte právní nárok, pokud splníte předepsané podmínky.

Výhody a nevýhody digitálního rozhlasového vysílání přes satelit

+ Vhodná platforma pro placené služby
+ Nárokovatelná licence
– Malá posluchačská komunita (příjem možný jen na satelitních přijímačích)
– Chybějící tradice poslechu rádia přes satelit

Co to je digitální rádio?

Pod pojmem digitální rádio se označuje terestrické rozhlasové vysílání DAB a DAB+. Toto vysílání je alternativou k populárnímu FM vysílání, které využívá většina posluchačů. Digitální vysílání může dlouhodobě zcela nahradit současné analogové programy.

....
Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .