Další úspěch Českého rozhlasu na mezinárodním festivalu rozhlasové tvorby

Český rozhlas zvítězil v binaurální kategorii na mezinárodním festivalu rozhlasové tvorby Grand Prix Nova v Bukurešti s adaptací hororové povídky Miloše Urbana s názvem To strašný kouzlo podzimu. Cenu na místě převzala dramaturgyně titulu a vedoucí Tvůrčí skupiny Drama a literatura Kateřina Rathouská.

Cenu za tvůrčí tým převzala dramaturgyně Kateřina Rathouská. Foto Khalil Baalbaki pro Český rozhlas

Cenu za tvůrčí tým převzala dramaturgyně a vedoucí Tvůrčí skupiny Drama a literatura Kateřina Rathouská. Foto Khalil Baalbaki pro Český rozhlas

Napínavý příběh v poutavém zpracování

Inscenace podle ní porotu zaujala jednak svým napínavým příběhem a jeho stavbou, jednak zpracováním, které kombinuje natáčení v terénu, využití filmové techniky a binaurální hlavy.

Celý tým má z ocenění na této prestižní přehlídce velkou radost,“ uvedla vedoucí Tvůrčí skupiny Drama a literatura Českého rozhlasu Kateřina Rathouská.

V krátké story se studentka (Tereza Dočkalová) sejde se svým spolužákem (Jan Nedbal) a společně na videokameru natáčejí výpověď o jeho strašném zážitku. Mladík vzal kamarádku Renku (Šárka Vaculíková) na výlet. Ten se však brzy změnil v hotové peklo, které nezpůsobilo jen výrazné zhoršení počasí. Svou roli sehrála třeba i tajemná socha z altánku.

Protože se podstatná část děje odehrává v lese a ve zchátralé chatce, natáčelo se v exteriérech tak trochu filmovým způsobem, podobně jako mystifikační snímek Záhada Blair Witch. Některé pasáže byly navíc snímány i tzv. binaurální hlavou se speciálními mikrofony v uších. Výsledkem je zvukově barvitá, možná až děsivá nahrávka, kterou je nejlepší poslouchat na sluchátka, ideálně ve tmě.

Dramaturgyně Kateřina Rathouská bude úspěšný horor prezentovat také na letošním ročníku Šrámkovy Sobotky.

Ač všichni tvrdíme, že to neděláme pro ocenění a první místa, tak nás toto vítězství samozřejmě moc a moc těší. Dodá nám energii pro další práci s tímto technologicky náročným tvarem. Každý text není vhodný pro binaurální zpracování, i realizační tým to má při výrobě složitější. Lepší načasování pro vítězství jsme si nemohli přát, neboť právě v tomto týdnu probíhá Quadrienale, kde Český rozhlas Vltava prezentuje další hru natočenou binaurální technologií a lidé si ji tam budou moci poslechnout, jedná se o Spánkové křídlo,“ dodala ředitelka Výroby Českého rozhlasu Kateřina Konopásková.

Základní údaje o povídce a link k přehrání celého díla

Název: Miloš Urban: To strašný kouzlo podzimu

Adaptace pro rozhlas: Vít Vencl
Dramaturgie: Kateřina Rathouská
Zvuk: Dominik Budil
Zvukový design a hudba: Ondřej Gášek
Asistentka režie: Dana Reichová
Režie: Natália Deáková

Celé dílo v trvání 34 minut si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu – klikněte zde.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .