Český rozhlas spustil vánoční Rádio Retro na internetu a v DAB

Veřejnoprávní rozhlas i letos pro své posluchače připravil speciální vánoční rádio, které můžete naladit na digitálních přijímačích. Rádio Retro – Šťastné a veselé vysílá od 6. prosince do 6. ledna v DAB a přes internet.

Vánoční rádio, ilustrační foto - fotobanka Shutterstock

Vánoční rádio, ilustrační foto – fotobanka Shutterstock

Místo totalitních exponátů převládají skutečné vánoční příspěvky

Letošní šťastné a veselé Rádio Retro jsme oproti dvěma předchozím rokům koncipovali více jako příjemný vánoční rozhlas a méně jako muzeum zvukových exponátů z časů totality. Až na drobné výjimky tu nenajdete dobové kuriozity jako například projev Antonína Zápotockého o Ježíškovi, který zestaral, narostly mu vousy a stal se z něj Děda Mráz. Rozhlasový archiv totiž nabízí spoustu nepolitických, velice vydařených, laskavých, přívětivých vánočních programů, s nimiž můžete zapomenout na všeobecný shon a dopřát si pomalé a úplně klidné svátky,“ poodkrývá programové plány ředitel Centra vysílání ČRo Ondřej Kopa.

Řadu posluchačů zřejmě překvapí vánoční půlhodinka Pionýrské jitřenky z roku 1965, pro kterou Zdeněk Svěrák napsal původní písničkové texty. Svoje moderní Vánoce se značnou dávkou nadsázky líčí v roce 1969 Jiří Grossmann a Miloslav Šimek a vysloveně exkluzivní poklad archivu, jaký by se jinde než v Rádiu Retro nedal odvysílat, představuje kompletní čtyřhodinová nahrávka někdejšího Dobrého jitra, ve kterém si před Vánocemi v roce 1995 povídal Mirek Kovářík s Jiřím Reinsbergem z Týnského chrámu na Staroměstském náměstí v Praze.

Vánoční speciál na internetu i v digitálních sítích

Vánoční programová struktura Rádia Retro je posluchačům k dispozici od 6. prosince 2015 do 6. ledna 2016. Dramaturg Tomáš Černý a vedoucí Archivu Českého rozhlasu Tomáš Bělohlávek vybrali nahrávky hereckých vyprávění a vzpomínek i řadu vánočních publicistických pořadů.

Rádio Retro – Šťastné a veselé je k dispozici v digitálním vysílání DAB nebo prostřednictvím internetového vysílání. To Český rozhlas provozuje ve spolupráci s portálem Play.cz a na stránkách Rozhlas.cz.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .