BBC v rámci úsporných opatření může omezit české FM vysílání

bbc_budovaČeská pobočka britské služby BBC World Service zvažuje omezení vysílání v České republice. BBC už sice neprovozuje vlastní českou redakci, ale spolupracuje s Českým rozhlasem a programy ČRo Rádia Česko vysílá na svých VKV frekvencích. Provoz vysílačů ale podle informací RadioTV platí právě BBC a právě tato položka může představovat zbytečnou zátěž pro její rozpočet.

BBC vlastní zajímavou frekvenční síť

O možnosti omezit vysílání v České republice informoval koncem minulého týdne deník Lidové noviny. Včera ve večerních hodinách informaci potvrdila i agentura ČTK v souvislosti s tím, že Rádio Česko může přijít o místo na analogových kmitočtech. To se do vysílání BBC World Service připojuje na šest hodin denně, v ostatních časech vysílá BBC program v angličtině. Vzájemná spolupráce s Rádiem Česko vznikla poté co BBC před několika lety zavřela českou pobočku, ale kmitočty si ponechala. Dle licenčních podmínek ale musela vysílat i zpravodajské pořady v českém jazyce, a právě ty jí dodává Český rozhlas.

Spolupráce rozhlasu s BBC je ale nastavena tak, že na britské médium připadají všechny náklady spojené se správou a provozem FM vysílačů. Pokud by byl problém v penězích, rozhlas je připraven BBC pomoct, jelikož má zájem vysílat dál na předmětných kmitočtech. „BBC dělá škrty v rozpočtu, provoz v ČR je pro ně drahý. Vedeme intenzivní jednání s panem Kolářem z BBC, kde se řeší další podmínky setrvání Rádia Česko na vysílacích frekvencích. ČRo má zájem na vysílacích frekvencích zůstat. Pokud to bude znamenat větší investice, ale zároveň bude stanice vysílat více hodin, tak je to pro nás zajímavé,“ řekl ČTK Jakub Čížek z oddělení komunikace ČRo.

main_bbcws

České BBC mělo už jednou skončit

Spolupráce Českého rozhlasu a BBC přitom měla trvat jen do konce platnosti vysílací licence, která měla původně vypršet v letošním roce. Loni ale britský broadcaster překvapivě požádal o tzv. kompenzační licenci, která mu umožňuje vysílat až do roku 2025. Pokud by tak neučinil, jeho původní licence by zanikla a celá frekvenční síť by byla předmětem licenčního řízení. O frekvence by se mezi ostatními vysílateli strhl patrně velký boj. Nakonec se ale BBC rozhodla na českém trhu zůstat.

Rádio Česko vysílá na analogu šest hodin denně a od loňského roku také čtyři hodiny denně přes digitální platformy a internet. „Pokud by se na tom vedení rozhlasu s BBC domluvilo, jsme připraveni vysílání rozšířit,“ řekl agenture ČTK Václav Sochor, šéfredaktor Rádia Česko.

CRo - Radio Cesko - studio2 - velkyVysílací studio Rádia Česko, foto: Český rozhlas

Na Slovensku BBC vysílala několik let bez platné licence

Nejbližší měsíce ukážou zda BBC na českém trhu zůstane a jak se upraví podmínky společného vysílání s Českým rozhlasem. V této souvislosti je zajímavé, jakým způsobem BBC před několika lety odešla ze slovenského trhu. Tamní vedení slovenské pobočky si totiž při novelizaci mediální legislativy nesplnilo jednu ze základních zákonných podmínek, aby mu mohla být uznána platnost vysílací licence. Šlo o standardní oznámení povinných skutečností, které vedení slovenské pobočky nedodrželo a vysílací licence tak automaticky zanikla.

Paradoxně si toho nikdo nevšiml a přišlo se na to až po několika letech. Když slovenská BBC v roce 2008 žádala o formální změnu licenčních podmínek, slovenský regulátor zjistil, že její vysílací licence už několik let neplatí a vyhlásil na slovenské frekvence BBC standardní licenční řízení. BBC se sice do řízení přihlásila a domluvila si spolupráci se Slovenským rozhlasem. Licenci ale zpět nezískala.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .