ČTÚ vypsal tendr pro digitální rozhlas

ctubudovamalaČeský telekomunikační úřad (ČTÚ) včera vypsal výběrové řízení na operátory zemských sítí pro digitální rozhlas ve všech krajích České republiky.

Tendr vypsaný ČTÚ umožní zájemcům získat frekvence v L pásmu, kde dosud nebyla žádná práva k rádiovým kmitočtům udělena. „Využití těchto kmitočtů v souladu s PVRS má značný význam pro další rozvoj rozhlasových služeb a vytvoří podmínky i pro poskytování dalších mobilních multimediálních aplikací,“ uvádí ČTÚ v zadávacím dokumentu. Dle tohoto dokumentu se mohou zájemci přihlásit až do 3. prosince letošního roku. Dotazy mohou zájemci posílat do 16. listopadu. Hodnocení žádostí potom proběhne do konce letošního roku. Na informaci upozornil server Digizone.cz.

DOPORUČUJEME: Má ještě smysl digitalizovat rozhlas? Nepředčil jej už dávno poslech přes internet?

Připomeňme, že ČTÚ vypsal tendr pro celoplošnou síť na podzim roku 2009, ten však zůstal bez vítěze, když poslední účastníkem byla společnost České Radiokomunikace. V případě, že držitel bude provozovat zemské digitální rozhlasové vysílání v některém ze 13 krajů, odepírá se mu možnost na multiplex v Praze. Jednotlivá řízení proběhnou formou dražby, vyvolávací cena byla stanovena na 1 tisíc korun za 10 tisíc obyvatel, například ve Středočeském kraji s 2,291 milionem obyvatel činí minimální výše částky 229 tisíc korun.

PŘEČTĚTE SI VÍCE: Zadávací dokumentace k tendrům pro krajské sítě

Autor článku:

Komentáře (5)

  1. Jose

   Proč by o něj nikdo nestál ?
   L Band jako III. Band
   Tady už se hlásí první zájemce
   http://www.digizone.cz/aktuality/do-tendru-dab-se-prihlasime-rika-sef-firmy-teleko/
   Lepší získat třeba L Band, než pak jít do soutěže o III Band,
   tam to prohrát a nemít nic…
   Takže o L Band pochopitelně do soutěže jdou…
   Tedy dle hesla, raději vrabec v hrsti, nežli holub na střeše…
   Spíše jde o to, zda do toho seženou dost rádií aby se to uživilo…

  2. Jose

   Tak dle tohoto http://www.digizone.cz/aktuality/telefonica-o2-uvazujeme-o-ucasti-v-tendru-ctu/ by snad dokonce mohli být zájemci i TŘI. Tedy TELEKO + ČESKÉ RADIOKOMUNIKACE + TELEFONICA O2. Ovšem spíše jsem zvědavý na tu první českou rozhlasovou stanici, co se v tom jako objeví… Těm totiž nevěřím. Protože do SV nešly do DVB-S nešly a do DVB-T také nešly. Takže nevěřím, že půjdou do DAB+.

  3. SETI72

   V L-pásmu se signál šíří velice špatně, v krajině vznikají silné úniky, signál kolísá.
   Pro vysílání v tomto pásmu je potřebná síť vysílačů v SFN, aby byla zajištěna prostorová diversita. Architektura takových vysílacích sítí se už podobá celulárním sítím pro mobilní telefony.

   III. pásmo je mnohem vhodnější a hlavně je výstavba celoplošných sítí levnější, není potřeba tak hustá síť vysílačů.

   Nedávno Teleko otestovalo vysílání T-DAB ze svého sídla v Příbrami, a signál v L-band s výkonem 2kW se pořádně nedostal ani 15km daleko, na Dobříši to prý hrálo jen někde.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .