Zavádění nových digitálních technologií závisí i na zájmu diváků

setNový způsob příjmu televizního signálu pro domácnost budou moci začátkem prázdnin otestovat obyvatelé pražského sídliště Šeberov. Zdejší provozovatel kabelových sítí – společnost Planet A jim nabídne technologickou novinku. Jedná se o propojený produkt klasické digitální kabelové televize a internetového protokolu. Potencionálním klientům přinese kromě nejnovější technologie i doprovodné služby, které v klasické kabelové síti dostat nemohli.

Abonenti z pražského sídliště tak budou moci využít službu Video on demand (VOD), známou třeba ze služby IPTV. Prostřednictvím sítě si tak budou moci objednat oblíbený pořad speciálně pro svoji přípojku nezávisle na vysílaných programech na jednotlivých televizních kanálech. Kromě VOD se otvírá Šeberovským prostor i pro další interaktivní využití zavedené sítě. Pořady z klasického vysílání si budou moci nahrát a vyvolat si je ke shlédnutí později. To jsou jen první vlaštovky ze škály možností, které do budoucna propojení internetové sítě a digitálních kabelových rozvodů přinesou.

Pokrok nejde zastavit, budoucnost mají nové technologie, přinášející nové služby a výhody pro své klienty. Bude zajímavé pozorovat časový horizont, v kterém divákům přestanou stačit klasické analogové kabelové rozvody, kterých je v tuzemsku většina. Zákazníci, kteří prahnou po technologických novinkách, už mohli v závislosti na místních podmínkách sáhnout po digitální kabelovce či IPTV (televizní signál přes internetový protokol). A mnozí tak učinili. Digitální kabelovku od nejsilnějšího tuzemského operátora UPC má předplaceno zhruba tři sta tisíc domácností a je už jich více, než kolik má zapojenou starší analogovou. IPTV od lídra tohoto segmentu společnosti Telefonica O2 pak využívá cca sto dvacet tisíc klientů. Otázkou je potenciál trhu. Ne každý, kdo by mohl mít zájem, je v dosahu rozvodů kabelových společností. Ty s kopáním dalších kilometrů přípojek do méně obydlených oblastí příliš nepospíchají, zvláště v době finanční krize, kdy je nutné zvážit každou korunu nákladů. Přístupnější pro nové zájemce je využití rychlého internetu (a tím službu IPTV) přes telefonní sítě. Jejich penetrace je v porovnáním s kabelovými rozvody neporovnatelně silnější. Příchod nových atraktivních doplňkových služeb a zkombinování výhod obou systémů jako v případě Šeberova ukáže, jak velký je podíl domácností, které slyší na inovativní technologie. Bude-li dostatečný, operátoři nebudou váhat do technických novinek investovat.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .