Nejlepší rádio v současnosti? To ve stávce

rfistavkujicizamestnanciFrancouzi mají velký smysl pro vymáhání si svých požadavků stávkou. Můžeme říct, že ve Francii stávkují často a rádi. Aktuálně se k tomuto donucovacímu prostředku uchýlili zaměstnanci rozhlasové stanice Radio France International (RFI). Paradoxně se pro mě stalo nejlepším rádiem, které v současnosti vysílá.

Na konci května jsme vás informovali o stávce francouzského RFI. To lze v Praze naladit na frekvenci 99,3 FM (a samozřejmě také na internetu). V současné době stávka pokračuje a místo zpravodajství mohou posluchači slyšet nepřetržitý tok muziky, jenž je přerušován pouze krátkými jingly – žádná reklama, žádní moderátoři, žádné reportáže, žádné jiné mluvené slovo. Najednou se pro mě RFI stalo stanicí číslo jedna.

Dopoledne se ještě nechávám krmit informace z Radiožurnálu, kde se mimochodem hudební dramaturgie mírně zlepšila, ale stále je tam spousta nepřežitelných kousků k dispozici. Před polednem proto přecházím na poslech internetu, konkrétně RFI. Proč? Vynechám-li potřebu být neustále informován (plnohodnotná náhrada je internetové zpravodajství), hledám hudbu jako zvukovou kulisu.

rfivestavce

Informace o stávce na webu RFI

Otázka číslo jedna: Proč neposlouchám muziku, co mám doma (CD, mp3, vinyly)? Na toto téma jsem nedávno vedl debatu u kávy, která začala tím, že jeden můj kolega prohlásil, že nemůže poslouchat při práci hudbu, kterou má rád. Důvod? Nesoustředí se na práci, ale na svou oblíbenou muziku, nejradši by se vším praštil, nalil si panáka a vychutnával libé tóny. S tímto názorem nelze nesouhlasit. Při práci hledám hudbu, která mě nebude rušit tím, že k ní mám nějaký citový vztah a cítím se blbě, když ji naplno koncentrovaně neposlouchám.

Otázka číslo dvě: Proč neposlouchám přes internet věci jako jsou Last.fm, nebo Koule.cz? Last.fm už je za poplatek, nejsem škrťa, ale nechci platit za něco, co poslouchám jen na půl ucha. Koule je sice zdarma, ale dokáže divy. Z ničeho nic spustí nějakého toho normalizačního hitmakera a už je oheň na střeše.

Otázka číslo tři: Proč neposlouchám nějaké specializované internetové rádio, které taky vysílá jen proud hudby? Na to je velmi stručná odpověď: Zatím jsem nenašel žádné, které by se ve správný čas trefilo do mé správné nálady. Možná jsem příliš líný, abych trávil hodiny tím, že hledám to pravé rádio.

Zkrátka poslouchám RFI, protože hraje příjemnou podkresovou muziku, kterou nemám šanci v českém éteru slyšet. Nehraje nic „intelektuálně“ náročného, ale příjemnou kombinaci inteligentního popu a různých subžánrů s popovým základem. Bojím se dne, kdy se zaměstnanci s vedením dohodnou a nastoupí do práce. Vím, je to sobecké, ale mě poté opět nastane čas velkého hledání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,