Megafilm je, když…

takovanormalninovinkaTV Nova začala devalvovat jednu ze svých „značek“. Jednoduše můžeme říct, že její Megafilm už není tím, čím býval. Nova totiž začala pod touto hlavičkou nabízet i české filmy podřadné kvality. Pryč jsou nejspíš časy hollywoodských blockbusterů. Otěže přebírá TV Prima se sérií Prima Kino.

Akviziční celovečerní filmy bývají často jedinou alternativou vůči vlastní tvorbě nestálé kvality. Nova to nejlepší nabízela vždy pod hlavičkou Megafilm. Je pravdou, že občas se z důvodů PR objevil s tímto přídomkem i nějaký ten český nepodarek (např. Román pro ženy). Vše ale bylo důmyslně skryto v dalších snímcích, které z hlediska zábavy nabízely to nejlepší. Jak se tak zdá, krize zasáhla i tuto oblast a Nova svou prémiovou značku definitivně devalvovala na prostý film na večer.

Minulý týden uvedla Nova jako Megafilm ne příliš vydařené Bobule (Spousta mých přátel, kamarádů a známých / intelektuálů mi vyčítala můj názor, že ten film až tak velký průšvih není.) No, ale úspěch se dostavil. Bobule sledovaly dva miliony diváků a tento film tak odstavil soutěž o Miss České republiky do role pouhého statisty. A nic nevadilo, že Nova film promovala se lživým sloganem „Televizní premiéra“ (Bobule už dávno před tímto termínem několikrát uvedl kanál Film +.).

Opravdovou zatěžkávací zkouškou principu Co běží na Nově, vždy sleduje nejvíc diváků bude sobota 31. října, kdy Nova nasazuje meganepodařený snímek Taková normální rodinka. Česká televize totiž na diváky rozbalí svůj podzimní soutěžní hit Duety… když hvězdy zpívají. Osobně si myslím, že kouzlo Novy nejspíš nezafunguje, i když jde tentokrát skutečně o televizní premiéru.

sinkovskykresbaPoněkud odlišnou cestou se vydává TV Prima, která zavedla své Prima Kino. Nesází zase tak příliš na naprosté novinky (Taková normální rodinka vznikla v loňském roce), ale nabízí divákům (ne vždy) skutečné megafilmy s hollywoodskými hvězdami první velikosti. Tentokrát jde o snímek slavného Ridleyho Scotta (např. Blade Runner) Království nebeské z roku 2005. (Je už na Primě smutnou tradicí film o délce 144 minut má v televizním čase vyhrazeno 190 minut.) Prima se tak čím dál tím více stává zajímavou alternativou a svým víkendovým prime time se obrací na ty diváky, které nezajímají ukníkané české pseudohvězdy, nebo si chtějí Takovou normální rodinku v hlavě uchovat v geniální, černobílé verzi. Logické však je, že Prima s tímto filmem zůstane na chvostu sledovanosti, protože divácká masa se rozpůlí mezi Novu a ČT1.

Autor článku:

Komentáře (5)

 1. SETI72

  Co člověk to názor. Taková normální rodinka (ta nová), je neskutečný blábol. Bobule je komedie, ne náročný film pro škrobené intelektuály, mě se líbily. 2Bobule jsou výrazně slabší. Království nebeské je klasický hollywoodský mišmaš nacpaný efekty, s americkými klišé. Ale je to z Jů Es Ej, tak je to Supermegagigatera a buhví co ještě film.
  A NovaTV je kýč i bez megafilmů. Včetně prsatic v TN.

 2. apeiron

  Nova prostě začíná vydávat za megafilmy i filmy průměrné kvality,navíc většinou tak 3-4 roky staré.Snaží se tím sama sebe zatraktivnit a nalákat k obrazovkám co nejvíce diváků.Co na tom že plno je jich pak zklamaných protože místo megafilmu sledovali dvě hodiny megablbost.Může se pochlubit vysokým share a o to přeci jde.
  On tenhle trend ale není jen v televizi, ale velmi často se s tím setkáte i v našich obchodech.To co se zde vydává za luxususní a drahé zboží,je např.v americe nebo v německu zboží zcela průměrné a mnohem levnější…
  Pokud jde o české filmy,jejich kvalita je v posledních letech velmi pochybná a málokterý snímek je vůbec ke koukání.Tomu odpovídá i nízká návštěvnost v kinech a poměrně brzké uvedení v televizi…

  1. SETI72

   No a řekni mi, čím to je. Člověk by řekl, že když se odchová nová generace režisérů, že ty filmy budou kvalitnější. Zdá se ale, že je to naopak. Ti staří natáčeli líp.
   Řekl bych, že je to také tím, že češi jsou zmlsaní, a tak koukají na české filmy s despektem. Hledají, co by mohli vytknout. Typickým případem jsou novácké SOUKROMÉ PASTI. U nás se většina dílů setkala s vlažným přijetím kritiky,v zahraničí je o ně veliký zájem. Asi proto,že u nás platí stigma – je to „novácké“, takže to je asi břečka, vždyť ty jejich seriály… Že?
   Já když si pustím nějaký ten americký film, kroutím hlavou jak je možné, že je v nich tolik klišé, všude samí hrdinové co zachrání svět mrknutím oka, neustále se opakující záběry, jako kdyby všechny hollywoodské filmy natáčel stejný kameraman, happy end samozřejmě nemůže chybět, kde to jde tak nacpat ten pruhovanej hadr a podobně. A svět jim to žere. Je to totiž s ameriky, je to hit.
   S hudbou je to stejné.

   Cituji z článku pana Šinkovského:
   „Spousta mých přátel, kamarádů a známých / intelektuálů mi vyčítala můj názor, že ten film až tak velký průšvih není.“
   Tak je to tedy kvalitní film, nebo ne…

   Víš jak se liší umění a kýč?
   Někdo přijde, a ukáže prstem: TOTO JE UMĚNÍ A TAMTO JE KÝČ.

 3. Monco

  Naprosto souhlasím. Kdysi byly za „megafilm“ považovány pecky jako Den nezávislosti, Zítřek nikdy neumírá, Jurský park, Mission: Impossible nebo Indiana Jones, vždycky to byl největší hit měsíce. Dneska běží „megafilm“ každý týden a tuto nálepku dostávají podřadné české hovadiny. U megafilmů nejde o ani tak o kvalitu (např. Zítřek nikdy neumírá nebo Mission: Impossible nejsou žádné zázraky), ale o „blockbusterovost“ a v té se nějaké laciné české Bobule s Jamesem Bondem rozhodně nemůžou srovnávat.

 4. jerabek

  Skutečně nechápu,jak někdo může považovat Bobule za megafilm!Viděl jsem sice už horší snímky,ale tohle megafilm rozhodně není.Já se také pozastavuji nad tím,čím to je,že dneska se tady u nás točí takové různé slátaniny,a všelijaké hovadiny podřadné kvality.Mě osobně se dneska líbí málokterý český film!Nějaký by se našel,ale je jich skutečně málo!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .