Siri, Alexa a česká Emma – jak moc hlasové asistentky pomáhají?

Funkce hlasových asistentů je technologický fenomén dnešní doby. Na základě příkazů a specifického hlasu svého uživatele plní chytrá zařízení spoustu úkolů a snaží se usnadňovat život, tihle všichni to umí: Google Assistant, Siri, Alexa, Cortana a česky mluvící Emma…
AlexaZdroj: Pexels.com

Společnost Nielsen Admosphere realizovala výzkum na vzorku pěti set respondentů z internetové populace v ČR starších 15 let. Data ukazují, že s funkcí hlasových asistentů se setkala polovina uživatelů internetu, aktivně ji ale využívá jen 13 %. V čem uživatelům hlasoví asistenti nejvíce pomáhají? Vyhledávají informace o počasích, zprávách, nastavují budík, dokáží napsat za uživatele sms, e-mail, případně někomu zavolat.

hlasovy-asistent-graf1.e55b641b

Znalost hlasových asistentů je poměrně vysoká, naopak ochota využívat jich dosahuje pouze 13 %. A proč jsou využívány tak málo?  Nejde jen o obavy zneužití dat, ochranu soukromí, ale velkou bariérou je i to, že asistenti neumí česky.

hlasovy-asistent-graf2.e55b641b

 

 

 

 

 

 

 

 

Čeština by už ale pro uživatele Apple nemusela představovat problém. Vývojář David Beck totiž přichází s projektem Hello Emma, který by částečně mohl nahradit Siri a ovládat tak chytrá zařízení od Apple česky.

Na začátku března bylo na youtubovém kanálu mladého českého vývojáře Davida Becka odhaleno první video, kde představil svou vlastní verzi hlasové asistentky pro uživatele iOS v ČR. Co ho k tomuhle kroku vedlo a motivovalo? ,,Chtěl jsem iPhone ovládat svým hlasem, ale Siri neumí česky. Rozhodl jsem se to vyřešit jinak…“.  Umělá asistentka Emma je založena na zkratkách pro Siri. Celá problematika a stažení zkratek je možné na oficiálních stránkách Hello Emma.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .