Server RadioTV je s vámi třináctým rokem, děkujeme za přízeň!

radiotv-600Mediální server RadioTV.cz otevírá třináctý rok své existence. Náš servis jsme odstartovali přesně v den, kdy zahájilo vysílání dnes nejposlouchanější české rádio Impuls. RadioTV je díky tomu největší mediální server na českém trhu s nejrozsáhlejším archivem. Původně jsme začínali pod značkou Radia.cz, název RadioTV používáme od listopadu 2001.

Zlatá léta nových a zajímavých projektů

Server RadioTV, potažmo Radia.cz založil v roce 1999 mladý programátor a rozhlasový nadšenec Radek Dresler. „Tehdy jsem měl za sebou necelé dva roky práce na opavské pobočce Evropy 2, kde jsem si vyzkoušel pozice technika, reportéra, zprávaře i redaktora a došel jsem ke dvěma závěrům. Přestože mne rádio strašně chytlo, v moderování jsem nikdy nebyl ani průměrný. A druhak jsem pochopil, že člověk nemusí být prvotřídní režisér, aby mohl psát o filmech, ale pokud umí gramatiku, zná prostředí a je schopen vytvořit web, může si založit stránky o filmu. Po roce úvah a plánů jsem tedy díky vydatné pomoci společnosti Redigy s.r.o. spustil tento server a využil k tomu právě start Rádia Impuls jako původní otvírací článek – Alfa je mrtvá, ať žije Impuls,“ vzpomíná Radek Dresler na tehdejší začátky.

fajn-studio-velkeV prvních letech dominovaly na RadioTV zprávy a aktuality z oblasti rádií. Později jsme rozšířili obsah o televizní vysílání, digitalizaci, reklamu a marketing. Ilustrační foto – studio Fajn rádia – archiv RadioTV.

S příchodem značky RadioTV přichází profesionální redakce

Prvotní členové redakce nebyli profesionální novináři. To ale tehdy platilo o většině informačních webů na českém internetu, které vznikaly čistě z nadšení. Zlom nastal po dvou letech, kdy se web Radia.cz začal profesionalizovat. Významnou měrou k tomu přispěl zkušený novinář Jan Potůček, v té době vedoucí mediální sekce dnes již neexistujícího magazínu Svět NaModro. Na podzim 2001 se Potůček stal plnohodnotnou posilou redakce Radia.cz a společně s Dreslerem začal měnit koncepci magazínu. Z původně úzkoprofilového webu o rádiích se stal plnohodnotný web o reklamě a médiích. S tím souvisela i změna názvu a od 1. listopadu 2001 začal web používat značku RadioTV.cz.

RadioTV je dlouhodobou jedničkou mezi mediálními weby

Ve stejném období vybudoval Radek Dresler společně s Jurajem Koišem a Róbertem Kalmárem i slovenskou odnož RadioTV, která původně vycházela pod názvem Radioweb.sk. Oba slovenští spolupracovníci se zároveň stali zakládajícími členy pražské redakce RadioTV, kam pravidelně přispívali. Šéfredaktorem obsahově posíleného webu se stal Jan Potůček, který dopomohl RadioTV k získání dlouhodobé pozice mediální jedničky na českém trhu.

ceskatelevizeArchiv RadioTV nabízí mnoho cenných a exkluzivních informací o historii české mediální scény. Můžete si přečíst i původní články z doby tzv. vánoční televizní krize.

Rok 2003 – vstup investora

Dalším významným milníkem v naší historii je rok 2003. Tehdy se realizoval vstup investora do nově založené vydavatelské společnosti. RadioTV se zařadilo do skupiny, která provozovala první streamingový portál ABradio (pamětníci jej mohou znát ještě pod původním názvem Internetradio.cz). Akvizice mediálního webu RadioTV tak byla logickým krokem a rozšířením aktivit společnosti.

Od roku 2005 – začlenění do struktur silné mediální skupiny

Abychom vás ale neunavovali zdlouhavým výpisem všech historických dat a faktů, doplníme už jen dvě významné skutečnosti. V roce 2005 vzniká společnost LIMEMEDIA, která postupně přebírá vydávání RadioTV. Tato společnost se později začleňuje do portfolia největší české rozhlasové  skupiny Media Bohemia, kam RadioTV nyní patří. Z mé strany zároveň dovolte upřímné poděkování této společnosti za investice do rozvoje RadioTV v posledních letech, neboť podobný projekt by nemohl fungovat bez zázemí silného investora.

CRo - radio cesko - studio - velkeIlustrační foto – studio Českého rozhlasu Rádia Česko – archiv RadioTV

Poděkování šéfredaktorům i přispěvatelům

Server RadioTV vedli v různých etapách čtyři šéfredaktoři. Nejdelší dobu stál v čele webu zakladatel Radek Dresler, který jej v prvních letech i sám financoval. Významnou měrou k rozvoji dopomohli Jan Potůček i Martin Šinkovský a dlouholetý šéf slovenské části Juraj Koiš, který vede celou redakci RadioTV do dnešního dne. Poděkování patří i nejaktivnějším redaktorům a spolupracovníkům – především Martinu Peterovi, Jakubovi Boučkovi a Jerrymu Prohaskovi. Jejich články můžete číst na RadioTV denně. V minulosti významně přispívali i Josef Babor, Radek Pešout nebo Kristína Vacková, za slovenskou část Róbert Kalmár, Vlado Valaštiak nebo Peter Jarkovský.

Zajímavé tipy z archivu

Server RadioTV jako jediný volně přístupný web na českém internetu disponuje kompletním archivem od roku 1999. V naší databázi si tak můžete přečíst mnoho původních článků a komentářů k různým historickým okamžikům české mediální scény. Zmapovali jsme pro vás průběh vánoční televizní krize na přelomu let 2000 a 2001, exkluzivně nabízíme původní projekty všech českých digitálních televizí nebo kandidátské projekty ředitelů České televize a Českého rozhlasu. Jen u nás najdete podrobný archiv článků z doby krize v televizní stanici TV3 nebo dobové texty k zrodu nejpopulárnější české sportovní televize Galaxie sport a Nova sport.

nova_sportRadioTV nabízí v archivu analýzy mnoha zajímavých událostí. Sledovali jsme rozpory v zaniklé televizi TV3, a následný vznik televize Galaxie i Galaxie sport, která vedla ke vzniku nejpopulárnějšího českého sportovního kanálu Nova sport.

V nejbližších týdnech pro vás vybereme nejzajímavější texty a rozhovory z třináctileté historie RadioTV a zasadíme je do současného kontextu. Děkujeme vám za dosavadní přízeň a věříme, že server RadioTV bude pro vás kvalitním zdrojem informací i v dalších letech.

Autor článku:

Komentáře (2)

    1. juko

      Díky Lubo za pochvalu :-) Radioweb, to boli zlaté študentské časy, a istý čas to fungovalo aj v dobrej symbióze s českým RadioTV. Aj mi je ľúto, že sa to nepodarilo udržať aspoň v nejakej menšej miere, ale keď sa to z rôznych dôvodov nedá robiť naplno, je asi lepšie to nerobiť vôbec.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,