Jan Kohout z UPC: Nové streamovací služby vítáme, podporují poptávku po stabilním a rychlém připojení

Ředitel marketingu největšího tuzemského kabelového operátora UPC Jan Kohout poskytl serveru RadioTV.cz svůj pohled na to, jak vnímá rozšiřování placených televizních služeb prostřednictvím internetu a zda rozmach podobných služeb může vést k neúměrné zátěži.

Jan Kohout, marketingový ředitel UPC Česká republika. Foto: UPC

Jan Kohout, marketingový ředitel UPC Česká republika. Foto: UPC

Rozhovor vznikl v rámci analýzy na téma Může být nová internetová televize od O2 hrozbou pro konkurenční operátory?

Jak vnímáte rozšíření placených televizních služeb prostřednictvím streamingu?

„Každý projekt, který pomáhá zákazníky přesvědčovat, že za kvalitní obsah nebo způsob sledování televize se platí, vítáme. To zda zákazník preferuje sledování televize na streamu, tedy v rámci internetového prostředí a nejčastěji na PC/Tabletu/Chytrém telefonu, je čistě zákaznickou volbou a my jsme se jí přizpůsobili například naší mobilní televizí Horizon Go, kde lze sledovat až 80 kanálů, nově také v HD a k tomu využívat videotéku o přibližně 1000 titulech. Vzhledem k tomu, že tuto službu má velká část našich zákazníků v ceně svých tarifů, nevidíme důvod, proč by si měli připlácet za jiné streamovací služby. Podle neustále se zlepšujících výsledků sledovanosti – například teď naši zákazníci zhlédnou přes 300 000 pořadů týdně – vidíme, že jsme se vydali správnou cestou.

Streamovací služby jsou nicméně stále pro většinu diváků pouze doplňkem k sledování obsahu na velké obrazovce, která přináší zcela jiný zážitek.

Pokud se na věc podíváme z pohledu poskytovatele rychlého a kvalitního internetu, vnímáme jakékoli streamovací služby také pozitivně, protože podporují zákaznickou poptávku právě po stabilním a rychlém připojení.“

Ilustrační foto - fotobanka Shutterstock

Může být nová internetová televize od O2 hrozbou pro konkurenční operátory?

V diskusních fórech odborných webů Lupa.cz a Technet.cz se objevily pochybnosti uživatelů, co může podobná masová služba způsobit z pohledu zatížení sítě. Televizi od O2 si totiž reálně mohou pořídit desítky tisíc českých domácností. A lze předpokládat, že ve večerních hodinách ji všichni budou sledovat současně.

Zobrazit analýzu o nové internetové televizi od O2 a případných dopadech na český trh

Pokud by se nová služba od O2 masově rozšířila – a případně by ji využívalo několik desítek tisíc domácností – co by to znamenalo z pohledu zátěže vaší sítě?

„Osobně se domnívám, že už v této chvíli objem streamovaných dat přes služby typu YouTube a další, představuje mnohonásobně větší zatížení internetové sítě, než jakákoliv placená internetová televize v klasickém pojetí. Ani potenciální desítky tisíc domácností připojených k této službě od O2 napříč celou republikou nepředstavují pro naši síť zásadní dopad co do objemu přenášených dat v porovnání s tím, kolik dat generují již nyní stávající streamovací služby.“

Je teoreticky možné, že by nástup placené televize na bázi streamovaných služeb mohl ohrozit dodržování síťové neutrality mezi jednotlivými poskytovateli internetu?

„Principy síťové neutrality hovoří velmi jasně. Poskytovatel internetové služby nesmí jakkoli omezovat ani zvýhodňovat službu jednoho konkrétního poskytovatele na úkor ostatních.“

Děkujeme za rozhovor.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .