Diskuze

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87
Autor Tema: POLSKÁ RÁDIA
Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostUdělej si svůj bandscan.
on: August 13, 2011, 20:10

Bandscan, neboli po našem…. co jsi z daného místa na pásmu (VKV) ulovil. Každý nemáme to rádiové štěstí bydlet na kopci, vlastnit pozemek pro umístění antény a popravdě řečeno, nebylo to potřeba v době satelitu ani nyní v době počítačů. Ale pořád jsou ještě tací, a my mezi nimi, kteří tvrdí, že to, co lze bezpečně přijímat, jaksi určitým způsobem ztrácí jakési kouzlo a rádi si alespoň občas někde zakroutíme tím naším přenosným přijímačem a snažíme se vyřarovat něco, co přichází pozemní cestou. Mnohdy pak třeba i opouštíme naše nevýhodné domácí stanoviště a přitom je až k nevíře, co se dá bedlivým bandscanem doma zjistit.
Pro VKV, kterým se převážně v této diskusi zabýváme, většinou platí, že překážky na trase k vysilači hrají významný a nejdůležitější detail, a tak zejména v zástavbě kdesi v dolíku předem rezignujeme na nějaké dlouhé příjmy. Obvykle se zamýšlíme, který směr máme vůbec otevřený, co by zde tak mohlo asi chodit, co nám brání v příjmu vzácnějších stanic a přitom se ukazuje, že i ta nejhorší stanoviště mohou přinést zajímavé výsledky, které někdy zjistíme až po delším a důkladnějším testování.
Samozřejmě, že už máme nějaké ty zážitky, kdy se nám tu za mlhy objevily stanice, které se tu jinak ani náznakem neobjeví, ale věřte, že i běžné podmínky nejsou nikdy stejné a člověk objeví třeba i v množství signálů skryté náznaky dálkového příjmu, které nám mohou za různých okolností takzvaně vylézt na povrch.
Původně jsem se tu snažil o co nejlepší příjem rádia Lausitz, které mi připomíná nedávný výlet do této oblasti za našimi severními horami, ale nakonec jsem při podrobném bandskanu zjistil, že tu nejsou jen silné okolní stanice z různých slavných kopců (Ještěd,Krašov,Buková Hora,Mezivrata,Tábor u Jičína..), ale objevuje se tu v té spleti místních republikových stanic i několik zahraničních stanic, případně snad i jen náznakem. Na pouhý teleskop u okna přišla docela pěkně i polská Trojka ze Sněžných Jam v Krkonoších.Až se člověk někdy diví, kudy ten signál běží. Nu, možná bude zas co zkoušet a třeba i doma. A co vy ? Zkuste si také pomalý pečlivý bandscan, který můžete v různých podmínkách příjmu a ročních období zopakovat. I tady může možná hrát roli, zda je ráno, či den, či noc. Výsledek může být zajímavý. Hezký zbytek víkendu.

Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostZdravím Matyasi !
on: August 3, 2011, 18:07

Díky za info. Já na to ani nevzpoměl, protože mám teď trošku jiné starosti. Víš, ona ta předpověď třeba i funguje, ale ono záleží zřejmě na výši přijímaného kmitočtu. Takový kmitočet 27 MHz, kde se vysílalo to mnou vzpomínané síbíčko (CB), tak tam to hvízdalo poměrně často a nebyl problém během dne, když byly podmínky se na 4 Watty domluvit do Charkova, do Itálie,Francie a dokonce mám spojeníčko s českou expedicí za polárním kruhem ve Finsku. Jak ale říkám, to už je 10 let. Na 88 MHz je to už zřejmě poměrně vzácný jev, ale pamatuju časy, kdy kolegové vypínali rozhořčeně rádio, že se ten Beat nedá poslouchat a lezou tam nějaké cizí stanice. Mně se to povedlo loni v červenci na výletě pod Milešovkou, že tam vlétla nějaká turecká hudba,ale to jsem ještě neměl RDS a do deseti minut to bylo pryč a navíc jsem prostě šel. K té Žitavě. Když jsem stál letos na vyhlídce nad Sprévou v Budyšíně, tak tam ta Mezivrata šla a bylo tam více našich stanic. A už jsi byl v těch Alpách, jak jsi tu někde psal ? Poslyš, popiš mi to ještě jednou co nejpřesněji, jak jsi to měl všechno omotané kolem toho vedení od sluchátek na uších k mobilu, a jak to bylo dlouhé a jak to natáčíš ( směruješ ?).Nebo to máš až na zem ? Škoda, že tu nejdou vkládat nákresy, ač by to šlo třeba poslat do jedné z mých několika pošt.
Já teď zrovna byl svědkem takového pokusu. Když dám v kuchyni za okno rádio Sangean, vytáhnu na doraz anténu a opřu ji o otevírací kličku, tak tady mám rádio Lausitz docela slušným poslouchatelným signálem. Když to samé udělám s levným rádiem z Lídlu, které má poloviční prut, tak téměř ale vůbec nic neslyším, ale jakmile vezmu konec antény mezi dva prsty, tak se signál vyrovná příjmu ze Sangeanu. Ven nic vytáhnout za okno nemůžu, ani to nemá výsledný mimořádný efekt a propojit prut drátem na topení, či na svod CB-antény také nic nepřináší. To je právě to přizpůsobování přístrojů a jejich vybavení, které někdy může pomoci a někdy také ne. A tak je i možné, že co pomůže tvému mobilu, nemusí na mém mít vůbec žádný vliv. Ale, chce to prostě občas zkusit nějaký ten pokus.Horší je, že občas člověk něco vyzkouší, a pak na to úplně zapomene a po čase to zbytečně zkouší znovu :-). Zatím ahoj.

Matyas
Registrovaný
Příspěvků: 236
PostRe: Podmínky
on: August 3, 2011, 15:58

Tak nic závratného se nekonalo,ale to jsem čekal – spíš si myslim,že právě o této předpovědi to moc není nebo nevim,já ty poslední rekordy dal za normálních podmínek,zkrátka to jsem dolétlo,max.by musel být stupen nad 5 – to nevim,jak by se vlny chovaly.Jinak v to dálkové ráno jsem si kabel od telefonu omotal a opravdu to pomohlo,krásně jsem si tím reguloval jak stereo ve sluchátkách,tak i stanice jsem odrušil,pokud byla nějáká poblíž či na stejném kmitočtu a fungovalo to náramně skvěle.Ještě tak závěrem bych podotknul,jak jsem zminoval vysílač Mezivrata,když jsme byly někdy před 12 lety u Hrádku nad Nisou na Kristýně – tak jsme navštívili Zittau a i tam šel Blaník na 95 krásně – tudíž i tímto směrem se rozlétne nebo rozletěl.

Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostPětka nad ČR.
on: July 30, 2011, 09:43

Přátelé, dovolená je aspoň pro mě nenávratně pryč a nějak se v naší diskusi dlouho již nic neobjevilo, tak aspoň přicházím s malou zprávou, která je originální tím, že od časů této diskuse, kdy jsme začali sledovat tak nějak web z šířením podmínek, tu ještě tak vysoké číslo na desítkové stupnici nebylo. Dne 3.8. v 6.00, kdy budu samozřejmě v práci,tak máme nad valnou částí území dokonce pětku, nejhůře čtyřku. Kdo můžete,zkuste to a přijďte se podělit o výsledek. Zpráva je z
http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html .

Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostGratulace.
on: July 17, 2011, 16:57

Dovolím si Ti tedy popřát k vynikajícím úlovkům. Je vidět, že nejlepší podmínky bývají asi ráno, při přechodu fronty a pochopitelně někde výše na kopci se stíněním na nežádoucí směry. Ještě používáš u mobilu přídavné zařízení ( kus drátu)? Já tedy ne. Pro mě je tady na dálky u zámku zase nadějný a atraktivní ten směr k jihu a jihovýchodu, kde ovšem překáží výše položená Praha přehlcená vysílači. Potřeboval bych vědět nějaký fígl, jak ji občas odrušit. Když pominu ty Bayerny, co sem z Ochsenkopfu,Hoher Bogenu a vzácneji z Brotjackriegelu zaletí, tak kromě CR-HK, CR-Plzeň a ( teď ani nevím, co tobylo z té Kleti)jsem tu měl jen vzácně doma ( na zahradě nad řekou) jihlavskou Vysočinu. No, myslím teď třeba zas na ten Jauerling :-).
Lužice: Když ještě naše Vltava vysílala na VKV 1, tak jsme tu měli tříprvkovou anténu, která pobrala Berlín i ten Frankfurt nad Odrou (Antene Brandenburg,BB rádio) a při podmínkách až něco z Hanoveru a Hamburku, ale to už není ani pravda. Oboje jmenovaná rádia na Hvozdu šla ( Lužické hory), ale tady blíže do vnitrozemí už z různých důvodů ne. Tady je úspěchem zpravidla za mlhy BB rádio z Cottbusu-Calai. A zase za to může nedaleké Hitrádio-Magic na sousedním 107.3. A teď si vezmi, co vysílá na 107.7- 107.9 ( Beat,RSA,z Mostu na Širokém vrchu nedávno to rockové rádio..?), tak bez účiného filtru těžko chytit něco jiného. Ať se v Alpách zadaří, budu se těšit na band-scan !

Matyas
Registrovaný
Příspěvků: 236
PostRe: Dálkový Rekord!!!
on: July 17, 2011, 12:29

S pohledem na dnešní ráno nepřinášelo nic neobvyklého až do doby,když jsem si doma zapnul věž v čase 7.30 mi šlo krásně čistě stereo 105.2 mhz Hitradio RTL(Dresden Wachwitz 163km),tak jsem si řekl,že zkusím telefon – krásně čistě mono 101.0 PSR,107.6 Lausitz, 161km bez RDS,což tady u mě jde jen na věži po ránu a na telefonu,jen když jsou dobré podmínky,ale tyhle byly nejlepší za poslední roky,co tu monitoruji,tak jsem vyjel kousek za město na kopec,kterej je přímo mířen na severovýchod a začali se dít divy!!!
Na telefonu jsem ladil čisté stereo s minimem šumu s RDS vysílač ZIELONA GORA,JEMIOLOW 60KW a neuvěřitelných 306km!!!RADIO ZET 88.3,94.1 PR3,105.0 PR1 a RMF FM 106.4 které šlo čistě ale bez RDS a nakonec 103.0 RADIO ZACHOD s RDS s výkonem 120kw.Některé ze stanic jsem pak naladil i doma na věži.Jinak samozřejmě šel na kopci krásně vysílač Löbau Schafberg LauSITZ 107.6 S RDS,PSR 101.0,opět RDS nenaběhla + 5kw stanice z tohoto vysílače,ale bez RDS,dále vysílač LUBAN NOVA KARCZMA a 89.4 RADIO ZET s RDS a 103.6 PR1 RADIO WROCLAW taky s RDS + 91.5 PR1 kde se RDS moc nechtělo.Nakonec telefon zachytil i Radio Sachsen 100.4 z Hoyerswerdy(201km,ale taky bez RDS)a z východu se bleskl vysílač Praděd,ale RDS naběhla jen na 98.2 CR3 193km
Tak jsem rád za tyto kapitální úlovky a věřim,že se naskytnou někdy i lepší -jinak Lužice je taky zajímavá oblast na záchyt,tam by mě zajímali především vysílače z Berlína a Frankfurtu nad Odrou – určitě zajímavé úlovky by přinesl i Ještěd,Trosky,Sněžka a podobné kopečky,já se chystám do Alp na Krippenstein 2100m,je to kopec pod Dachsteinem 3003m a je otevřen k nám s krásnou vyhlídkou,tak tam zkusim něco naladit,až tam pojedu,tak zatim.

Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostJak to šlape na Tachovsku? Daleko.
on: July 17, 2011, 10:30

Dostal jsem k dispozici seznam několika opravdových dálkových zajímavých zaznamenaných příjmů z první části července v okresu Tachov a příjem je to vskutku zajímavý :

Posílám Ti pár úlovků od Tachova.
> 107,9 B-KLAS Kreusberg 100kw 192km RDS
> 93,8 SWR2 Waldenburg 100kw 214km
> 107,7 ANTENNE Hochries 50kw 224km
> 93,7 B1 Wendelstein 100kw 231km
> 105,7 B5 Wendelstein 100kw 231km

Nebojte se zapojit do diskuse, která není jen o příjmu polských rádiích. Osobně by mě třeba docela zajímalo, co se dá například zachytit v oblasti Pálavských vrchů a na Břeclavsku. Je tu doba dovolených, tak se neváhejte podělit o příjem na rekreaci.
Jestli nám tady ještě vydržel ten čtenář z polského Klodska, tak se rád dozvím, jak daleko to létá tam u něj. Přece jen je to již při pohledu do mapy Země táhlých rovin, ikdyž zrovna o Slezku a přilehlých oblastech České republiky se to moc říci nedá.

Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostHorní Lužice, hora Hvozd
on: July 15, 2011, 20:54

Také jsem nezahálel a ve středu ráno jsem stanul na hoře Hvozd u Krompachu v Lužických horách, která leží přesně na hranici. Inspirovala mě knížka 100 nejkrásnějších výhledových míst Česka. Nejprve jsem proskenoval rychle pásmo na výhledové plošině vedle německé chaty.Byly hlášeny na odpoledne bouřky, ale vypadala obloha dost strašidelně.Šlo tam dost našich stanic, které znám z vnitrozemí, a pak takové to Figaro, MDR Jump, PSR apod. Zašel jsem asi o 200 metrů dál za německou rozhlednu, která byla zavřena a už jsem tam měl Němce a Poláky.Největší radost mi udělalo rádio Antene Brandenburg na 99.7, které mi hodilo z Berlína dokonce RDS, což by mělo být do centra města asi 207 km. A pak na 107.8 BB rádio z Frankfurtu nad Odrou (168km), avšak bez RDS a to i v Budyšíně, kam jsem jel druhý den.Co jsem tam na vyhlídce nad Sprévou chytil za RDS ? Nové RDS do sbírky jsou Rádio WSW a Energy (94.9 a104.9), obě jen 7 km Wilthen. No, a pak….96.1 Figaro,103 Dkultur z Lobau)22km),101.2 R/Maryja ze Zagaň 96km,106.4 MDR info Zittau 38 km a řadu dalších, ovšem, hlavně jsem fotil a pokračoval do Zhořelce. Výlet doporučuji všem. Za pouhých 160 Kč lze cestovat vlaky a autobusy po celém Libereckém kraji a ve svazu ZVON (Euroregion Nisa)do druhého dne 4 hodin ráno kamkoliv.Nejvzdálenější místa leží v Dolní Lužici, viz mapa u jízdenky Libnet+ na http://www.cd.cz .

Matyas
Registrovaný
Příspěvků: 236
PostRe:Monitoring
on: July 13, 2011, 14:36

Tak dnešní dopoledne opět přineslo malý zázrak v podobě vln,které se dostaly do Prahy a to konkrétně na Prahu 5 a ulici Jeremiášova u Sconta – kde jsem v čase 9.05 až cca 9.35 zachytl docela lehce šumivé mono,samozřejmě silně rušené ČRO 3 Vltavou – a to 104.9 mhz HIT FM(157km) – šlo tak,že bylo krásně tomu rozumět a také se probojoval KRONEHIT 90.2(160KM)-(silně rušen Expresem 90.3) – což jsem v těchto místech ani v nejpříznivějším snu neočekával,ale stalo se a díky za to.Jedna povolaná osoba říká že vysílač na Nebelsteinu má silně omezenou vyzařovací schopnost na ČR – ale i kdyby měl -tak ty 3kw co HIT FM má se lépe rozletí k nám,než-li na Rakouskou stranu – která je více členitější než – li rovinná Třebonská a lehce kopcovitá Táborská pánev.Jen takový detail – frekvenci 104.9 jsem měl nalazenou od 162km D1 směr Praha až na 49km a to šla až na pár údolích pořád a čistě!!!
Jinak minulou středu jsem si udělal výlet k Alpskému jezeru Attersee a cestou jsem monitoroval vysílač Mezivrata – až na malou odmlku v okolí Freistadtu a Linzu.jinak ale při výjezdu z Lince na dálnici A1 a mezi sjezdy 201 a 224km šla Evropa 2 105.5 a Blaník 95.0 s Rds,která ihned naskočila na autorádiu skoro po celou dobu bez větších známek rušení a vzdálenost byla od vysílače 193km na posledním sjezdu!!! Taky myslim docela dobrej zátah – jinak lze ho ještě zachytit v Alpách na cestě mezi Admontem a Eisenerz v oblasti Národního parku Gesäuse(224km) a při sjezdu či výjezdu na kopec Präbichl 1232m na cestě Eisenerz – Leoben(230km)a to je asi max!!! dál už se chytají jen Slovinci,Italové a stanice ze Štýrska(Graz)

Stanley 1440
Registrovaný
Příspěvků: 520
PostPoděkování.
on: July 12, 2011, 21:24

Tak se určitě sluší poděkovat za odpověď. Typoval jsem špatně :-). Vlastně ani rádio neposlouchám, jen mě občas baví ladit ,,dálky“ a momentálně opět na VKV. Přímo doma v bytě vůbec žádnou polskou stanici nechytím, ale rád vzpomínám, jak jsem asi třikrát za mlhy připojil rádio k dlouhému svodu, který vede na střechu k prakticky nepoužívané anténě na CB a na frekvenci 96.85 MHz jsem měl rádio Wroclaw ze Sněžných jam. Snad jsem to teď nespletl. Jinak, jak jsem pořádal hon na Rádio Muzycne, tak musím říci, že jsem ho rád přitom poslouchal. Znám polskou hudbu zejména z časů, kdy se tu přijímala kolektivně pozemní cestou polská televize ( víc než 20 let) z pořadu Przeboje dwojky a určitě má něco do sebe.

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87