Digitalizace: Pozornost se přesouvá na jižní Moravu

digitalizace-logo1Poté, co digitální signál zaplavil západní polovinu Čech, se proces zavádění pozemní digitální televize přesouvá na jižní Moravu. Prosincové spuštění multiplexu 1 z vysílače Kojál tak rozšíří dostupnost nové technologie v celém širokém okolí moravské metropole. Doposud byla k dipozici jen pro obyvatele Brna prostřednictvím městských vysílačů Hády a Barvičova. Daní za novinku bude definitivní ukončení analogového vysílání ČT2 z Kojálu.

Dnem D se pro tento hlavní jihomoravský vysílač stane 1.prosinec. Od tohoto data bude vysílat na 29.kanálu Multiplex 1 – digitální síť, kterou technicky zajišťují České Radiokomunikace pro Českou televizi a Český rozhlas. Aby se nový signál (DVB-T) z této pozice mohl rozletět do éteru, musí tomu předcházet několik přípravných kroků. „Nejprve budou 26. listopadu vzájemně zaměněny analogové vysílací kmitočty ČT1 a ČT2. Analogová Jednička se přesune z 29. na 46. kanál, analogová Dvojka naopak z 46. na 29. kanál. Tento zásah je nezbytný, aby na Kojálu mohlo na 29. kanálu začít od 1. prosince digitální zemské vysílání veřejnoprávního multiplexu se všemi čtyřmi programy ČT a přitom zůstalo zachováno analogové vysílání ČT1, jak předpokládá vládní nařízení o Technickém plánu přechodu,“ vysvětlil připravovaný postup Štěpán Janda z Tiskového útvaru ČT.

Tyto změny nejsou jediné, které se v kmitočtovém spektru na Brněnsku připravují. Účelem celé kanálové revoluce je sjednocení kmitočtů zásadního jihomoravského vysílače Kojál se sousedním Děvínem u Mikulova a s dvěma městskými (Brno-Hády, Brno-Barvičova). Po provední technických změn tak bude veřejnoprávní multiplex vysílat ze všech čtyř stanovišť na jedné frekvenci (29.kanál). Na ni se v první prosincový den musí přeladit digitální signál Multiplexu 1 z obou městských vysílačů z 25.kanálu, kde je k dispozici od října 2008.

Na stanovišti v Barvičově ulici to nebude změna jediná. 26.listopadu tu budou prohozeny i analogové kmitočty. „ČT1 přejde z 35. na 52. kanál a ČT2 z 52. na 35. kanál. Tento proces reflektuje situaci v Brně, kde řada bytových domů se společnými anténami přijímá analogový signál ČT2 z vysílače Barvičova a ČT1 z vysílače Kojál. Při záměně analogových kanálů jen na Kojálu by takto konstruované STA ztratily příjem analogové Jedničky, zatímco by duplicitně přijímaly analogovou Dvojku,“ upřesnil v tiskové zprávě Janda. Díky připravované technické operaci tak diváci zaznamenají pouze prohození prvního a druhého programu ČT na pozicích ve svých televizorech.

Popisované změny jsou pro laickou veřejnost složité. Aby jim co možná nejvíce usnadnila orientaci v přicházejících jihomoravských novinkách, umisťuje Česká televize do svého vysílání tradiční nápovědy, které předají veřejnosti potřebné informace. Až do 26.listopadu je do programu ČT1 na 29.kanálu z Kojálu vložen piktogram a informační lišta. V tento den dojde k prohození a tento kmitočet bude na pět dní patřit Dvojce, aby jí od 1.prosince vystřídal digitální Multiplex 1. Stejné symboly a informace jsou od pátku umístěny i do vysílání na 46.kanálu. Tam teď vysílá analogová ČT2, od 26.11. ji vystřídá ČT1 a bude zde umístěna až do konečného vypnutí analogového vysílání, které by zde mělo být provedeno v červnu 2011.

V rámci synchronizace éteru celé jižní Moravy bude ve stejném termínu, kdy dojde ke změnám na Kojálu a dvou městských brněnských vysílačích, zahájeno vysílání první digitální sítě i ze stanoviště Mikulov – Děvín. 1.prosince se objeví na stejném kmitočtu jako ze sousedních zdrojů – na 29.kanále. Doplní zdejší digitální nabídku, již od jara je zde k dipozici na 40.kanálu signál Multiplexu 2. Vysílá výkonem 25 kW a obsahuje pět komerčních stanic (Nova, Prima, Barrandov, Nova Cinema, Prima Cool).

Česká televize investuje i do dalších forem informační kampaně v jihomoravském regionu. V autobusech, vlacích, tramvajích a trolejbusech se objeví na 1600 plakátů. Více než osm set tisíc letáků roznese do schránek Česká pošta. A právě dnes startuje i regionální rozhlasová kampaň s infospotem ČT.

A jaký je obecný zájem Moravanů o přicházející novou technologii? Před dvěma týdny na to odpověděl ve vysílání ČT24 národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva: „Nejvíce dotazů na digitalizaci přichází z Moravy, přestože v časovém plánu přechodu právě Moravané pocítí konec analogu až jako poslední, tedy v letech 2010 až 2011. Jsou to požadavky typu přidejte, zrychlete, my už chceme mít také plně digitální nabídku. Lidé už jsou připraveni a čekají jen na den D, kdy se analog vypne.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .