Brněnsko se brzy dočká definitivních digitálních kmitočtů

set-top-box-h Digitální rošáda čeká v nejblizších týdnech diváky z jižní Moravy. V souvislosti s prosincovým spuštěním multiplexu 1 z vysílače Kojál dojde těsně předtím k vzájemnému prohození současných analogových kmitočtů ČT1 a ČT2, aby mohl být k poslednímu listopadu vypnut signál analogové Dvojky. Česká televize zároveň deklarovala svůj záměr zahájit digitální vysílání ve stejném termínu i na sousedním vysílači Mikulov – Děvín. Je to o půl roku dříve, než stanovuje Technický plán přechodu.

Dlouhodobý proces postupného pokrývání Česka digitálním pozemním signálem (DVB-T) dospěl do stádia, v kterém bude spuštěna první z digitálních sítí na zásadním jihomoravském vysílači Kojál. Dojde k tomu v noci z 30.listopadu na 1.prosince a jak už se v tuzemské digitalizaci stalo pravidlem , prvním z multiplexů, který bude zprovozněn, bude ten veřejnoprávní s označením MUX1. Diváci z Jižní Moravy díky němu do svým televizorů naladí digitální signál čtyř programů České televize a sedmi stanic Českého rozhlasu. Kojál se stane jubilejním dvacátým vysílačem velkého výkonu, odkud bude Multiplex 1 spuštěn.

Podobně jako v dříve pokrývaných regionech, i zde uvolní prostor pro digitální síť analogový kmitočet ČT2 tak, aby pro digitálně nepřipravené diváky zůstal ještě chvíli v provozu stávající analogový kmitočet sledovanější ČT1. Na Kojálu to však nebude takto jednoduché. Ještě před spuštěním DVB-T dojde k vzájemné výměně analogových kmitočtů ČT1 a ČT2. Důvodem je, že Technický plán přechodu (TPP) stanovuje pro Multiplex 1 využití 29.kanálu. Na něm nyní vysílá první program, jehož analogová forma zůstane zachována zřejmě do června 2011. A proto se musí prohodit s ČT2 na 46.kanálu, odkud by měl analogově vysílat ještě devatenáct měsíců. Dvojka tak zde bude od prosince dostupná pouze v digitální formě.

O přicházejících změnách informuje Česká televize své diváky přímo ve vysílání: „Od 8.října je do obrazu analogového vysílání ČT1 z kóty Brno – Kojál na 29. kanálu vložen piktogram, grafický symbol v podobě čtyř čtverečků situovaných do pravého spodního rohu obrazovky. Jednička se ovšem ve 48.týdnu přesune na 46. kanál, jež je nyní využíván pro analogové vysílání ČT2,“ popsal Štěpán Janda z Tiskového útvaru ČT. Kromě piktogramu se ve vysílání 29.kanálu průběžně zobrazuje také textová lišta.

Poskytuje aktuální informace o blížícím se konci vysílání ČT2, a doporučuje pořízení přístrojů pro digitální příjem. Tím informační tlak na jihomoravské diváky přímo z vysílání nekončí: „Od prvního listopadového týdne bude brzký konec analogové Dvojky z Kojálu připomínán ještě důrazněji. Do analogového vysílání ČT2 – v té době ještě na 46. kanálu – bude vkládán několikrát denně speciální spot a piktogram s textovou lištou se objeví také v obrazu analogového zemského vysílání ČT1 z Kojálu – v té době ještě na 29. kanálu.“ upřesnil Janda.

Zásadním dnem bude čtvrtek 26.listopadu. Dojde k vzájemnému prohození pozic ČT1 a ČT2 na vysílači Kojál. Analogová Jednička bude od tohoto data dostupná na 46.kanálu a Dvojka se na čtyři dny ocitne na kanálu 29, který od 1.prosince přepustí pro již zmíněnou digitální síť 1. Jihomoravané po prohození pozic tak přesně zjistí, zda oba analogové programy příjímají z Kojálu či jeden z nich třeba z městského vysílače Brno – Barvičova či z jiného převaděče či dokrývače v regionu.

Po těchto přípravných krocích se v úterý 1.prosince dočká Brno a široké okolí sladění kanálových kmitočtů pro Multiplex 1 ze tří stanovišť. Na 29.kanálu začne vysílat nejen z Kojálu, ale přeladí se na něj i městské vysílače Barvičova a Hády, které nyní přinášejí veřejnoprávní digitální síť na 25.kanálu. Pozemní digitální signál prvního multiplexu bude od tohoto data přístupný pro celý Jihomoravský kraj i okrajové části sousedních regionů. Navíc Česká televize informovala o svém záměru zahájit ve stejném termínu provoz své digitální sítě i na sousedním vysílači Mikulov – Děvín. Přitom TPP počítal se spuštěním na tomto místě až v polovině příštího roku. „Tento vysílač pokryje prakticky celé Břeclavsko a sousedící okrajové části Znojemska a Hodonínska,“uvedl Janda.

Obyvatelé jihomoravské metropole mohou příjímat signál Multiplexu 1 ze dvou městských vysílačů už téměř rok. Na stanovištích Barvičova a Hády na 25.kanálu se dal poprvé naladit v řádném provozu 31.října 2008. Byl spuštěn ve stejném termínu s Multiplexem 2 (obsahuje TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima Cool), který obsadil 40.kanál. Na Kojálu se MUX 2 objeví podle TPP v září 2010. Multiplex 3 (Z1, Public TV) je v Brně k dipozici na 59.kanálu od 15. května 2008 (Hády), vysílač Barvičova přenáší MUX 3 od 1.března letošního roku. Multiplex 4 (ČT HD, Nova HD, O2 info a Óčko) odstartoval z vysílačů v ulici Jana Babáka a na Jihlavské loni 1.prosince na 64.kanálu. A kdy dojde na Brněnsku k  definitivnímu vypínání analogových kmitočtů ? TV Prima se z 55.kanálu vysílače Hády odmlčí v září příštího roku a TV Nova by měla svůj 9.kanál na Kojále opustit spolu s ČT1 na 46.kanále v červnu 2011.

Autor článku:

Komentáře (2)

    1. Martin Šinkovský

      Díky za upozornění. Šlo o překlep. Teď už by mělo být vše v pořádku.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .