Projekt zpravodajské televize Z24 je podle Pála Milkovicse stále živý

Ani start Televize Seznam neodradil maďarského podnikatele Pála Milkovicse od plánu spustit dlouhodobě avizovanou zpravodajskou televizi Z24. Nyní říká, že jeho společnost by mohla požádat o licenci už tento měsíc.

Pál Milkovics, ředitel a spolumajitel zpravodajské televize z24. Foto: S&P Broadcasting

Pál Milkovics, ředitel a spolumajitel zpravodajské televize z24. Foto: S&P Broadcasting

Televize Seznam je podle Milkovicse slabá. Z24 by prý byla lepší

Šéf televizí Mňam, MŇAU a Kutil odhalil své letošní plány v rozhovoru pro web Lupa.cz, jehož součástí se stal původně samostatný web Digizone. Projekt zpravodajské televize Z24 je podle Milkovicse stále živý navzdory tomu, že mezitím spustila své vysílání i Televize Seznam, která se orientuje na zpravodajství a publicistiku.

Start televize Seznam nám celou situaci samozřejmě zkomplikoval, v souvislosti s jejím spuštěním jsme se rozhodli vyčkat a sledovat, jak se bude její vysílání profilovat. Věřím, že jsme Seznam ke spuštění zpravodajského kanálu inspirovali. Ale musím říci, že výsledkem jsem zklamán a takovou formu programu bychom my v případě Z24 určitě nezvolili,“ řekl Milkovics.

Vznik nové zpravodajské televize Z24 označil za nutnost i vzhledem k výrazné polarizaci české společnosti.

Nikdy jsem nebyl více přesvědčený, že je potřeba spustit Z24, než když poslední dvě volby rozdělily tuto zem. Celá polovina obyvatel nemá jasně profilovaný kanál, který by za ně mluvil, a musí se tak uchylovat k různým „alternativním“ médiím,“ dodal šéf společnosti S&P Broadcasting pro Lupa.cz.

Má další zpravodajská televize ještě šanci na úspěch?

Projekt televize Z24 byl avizován ještě v roce 2016. Následně měl odstartovat loni na podzim. Nyní v únoru 2017 by společnost mohla alespoň požádat o licenci. Následně bude mít rok na to, aby svůj nový kanál rozvysílala. Připomeňme, že minoritním vlastníkem by měl být i někdejší šéf Novy Vladimír Železný.

Zajímavé je vyjádření Pála Milkovicse i z jiného pohledu. Podle něj až polovina obyvatel nemá jasně profilovaný kanál. Pokud by se v tomto prohlášení nemýlil, mohla by mít nová televize skutečně šanci na úspěch. Na podobných základech totiž v Americe vyrostla nejsledovanější zpravodajská televize FOX News.

Její zakladatel Roger Ailes měl v devadesátých letech rovněž pocit, že až polovina Američanů se neidentifikuje se zpravodajstvím existujících televizí. Čas ukázal, že se nemýlil.

Zmíněné přirovnání s USA je samozřejmě potřeba brát s velkou rezervou. Pokud by se ale na českém trhu našla skutečně výrazná část lidí, kteří nejsou spokojeni s existujícími alternativami, představovalo by to pro novou zpravodajskou televizi výrazný potenciál. Otázkou je, zda zpravodajská televize může ufinancovat svůj provoz pouze příjmy z reklamy.

Novou zpravodajskou televizi by zřejmě uvítala i část diváků na Slovensku

Paradoxně, mnohem naléhavější je z tohoto pohledu situace na sousedním Slovensku. Veřejnoprávní RTVS prochází změnami, které souvisí s nástupem nového generálního ředitele se silnou podporou některých představitelů vládních stran.

Soukromá zpravodajská TA3 je rovněž společensky vnímána jako provládní a výrazně kritická k opozici. Soukromé komerční televize zpravidla neřeší politicky citlivé kauzy.

Z tohoto pohledu by mohla mít Z24 poměrně zajímavý potenciál i u našich východních sousedů. Vše ale závisí především od toho jak kvalitní program ve výsledku nabídne, aby obstála v současné konkurenci.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. JiriSedivy

    Tento pán by měl být zticha. Kolikrát jsem četl, že se Z24 spustí, dokonce na moji přímou otázku na fb mi odpověděli že je start na spadnutí. To bylo před rokem. Zkrátím to, tito lidé neumí dělat televizi a nejlepší by bylo, kdyby konečně do ČR vstoupil opravdu velký hráč na poli televizním poli – např. RTL, Mediaset apod. aby ukázali jak se má opravdu dělat televize a za pořádný prachy. Ne se zadlužit, pak zjistit, že vlastně na to nemám a za pár měsíců televizi zavřít…

    1. Harry

      Absolutni souhlas. Jen se obavam ze nase zeme je pod rozlisovaci schopnost RTL nebo Mediasetu. MTG odeslo, CME je na odchodu. Mozna RTL prekvapi a koupi Novu ale moc tomu neverim.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .